علائم ، تشخیص و درمان بیماری سلیاک

کد مطلب: 83737  |  تاريخ: شنبه ۹ آذر ۱۳۹۸  |  ساعت: ۲۱:۴۷


علائم ، تشخیص و درمان بیماری سلیاک

بیماری سلیاک معمولا در افرادی که به لحاظ ژنتیکی مستعد هستند با علائمی همچون سوء جذب ناشی از آسیب روده باریک ، کم خونی، اسهال مزمن، درد شکم، اختلال رشد ، خستگی ، تهوع ، سردرد، نفخ، یبوست ، زخم های دهانی، ریزش مو همراه است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام ، بیماری سلیاک اختلال خود ایمنی روده باریک است که در آن سیستم ایمنی به گلوتن واکنش نشان می دهد .این بیماری  باعث آسیب به روده‌ی کوچک شده و در نهایت از  جذب مواد مغذی جلوگیری بعمل می آید.

این بیماری معمولا در افرادی که به لحاظ ژنتیکی مستعد هستند با علائمی همچون سوء جذب ناشی از آسیب روده باریک ، کم خونی، اسهال مزمن، درد شکم، اختلال رشد ، خستگی ، تهوع ، سردرد، نفخ، یبوست ، زخم های دهانی، ریزش مو همراه است.

طبق آمار  از هر 100 نفر در دنیا یک نفر به بیماری سلیاک دچار می شود.خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام در این مطلب قصد دارد شما را با روشهای تشخیص بیماری و راهکارهای خودمراقبتی جهت پیشگیری از این بیماری آشنا سازد .

تشخیص بیماری سلیاک :

تشخیص بیماری سلیاک معمولاً توسط پزشک و با انجام آزمایش خون ، نمونه برداری از روده و چندین تست خونی از جمله اندازه گیری tTG-IgA برای غربالگری بیماری سلیاک صورت می گیرد .

 البته کر این نکته نیز حائز اهمیت است که در صورت تست خون فرد مثبت ارزیابی شود  ، برای اطمینان و تائید بیماری سلیاک نمونه برداری از روده جهت مشخص شدن میزان آسیب به سلول های بیمار انجام می گیرد.

 

علائم بیماری  سلیاک در کودکان:

در کودکان معمولا بیماری سلیاک با علائم ونشانه هایی  از جمله استفراغ-اسهال مزمن-تورم شکم-شکست در رشد و پیشرفت-اشتهای ضعیف وهدر رفتن ماهیچه بروز می کند .

 

علائم بیماری سلیاک در بزرگسالان :

 نشانه هایی همچون  کاهش وزن ناگهانی ، درد شکمی ، ریفلاکس اسید ، خستگی ، کمبود انرژی به علت سوء‌تغذیه ، نفخ ، گاز روده، ، سوزش سر دل،  حالت تهوع ، استفراغ و یبوست در بزرگسالان می تواند نشانه های بیماری سلیاک در فرد باشد.

علل بروز بیماری سلیاک :

- تغذیه نامناسب نوزاد ، عفونت های دستگاه گوارش و باکتری های شکمی

- تعامل بین ژن ها و خوردن غذاهای گلوتن دا

-در برخی از موارد ممکن است پس از جراحی ،بارداری، زایمان، عفونت ویروسی یا استرس عاطفی شدید فرد مبتلا به بیماری سلیاک شود .

سلیاک در صورتی که درمان نشود چه عواقب و عوارضی به همراه دارد :

-کمبود های ویتامین و مواد معدنی

- حمله صرع

-کم خونی و فقر آهن

-نازایی و سقط جنین در زنان

- میگرن

- پوکی استخوان

-مشکلات دستگاه گوارش

- زوال عقل

-خارش پوست

-برگشت اسید و سوزش معده

-بروز جوش های پوستی

-کاهش عملکرد طحال 

-آسیب به مینای دندان

-زخم دهان

-بی حسی و سوزش پاها و دست ها

- مشکلات احتمالی با تعادل و اختلال شناختی

-درد مفاصل

- سرطان روده

-ناکارآمدی پانکراس

 

بیماران سلیاکی چه غذاهایی بخورند :

غلات بدون گلوتن مانند کینوآ ، برنج، گندم سیاه ، ارزن ، غذاهای فاقد گلوتن دار از جمله گوشت قرمز ، بوقلمون ، غذاهای دریایی ، تخم مرغ ، لبنیات ، میوه‌ها ،  سبزیجات ، بنشن، مغزها ، چربی‌های سالم و ادویه‌ها به بیماران سلیاکی توصیه می شود

درمان سلیاک:

افرادی که به بیماری سلیاک مبتلا هستند تنها راه درمان آنان پیروی مادام العمر از رژیم فاقد گلوتن از جمله پرهیز غذایی از غلاتی همچون گندم ، جو  و نان ، غذاهای سرخ شده ، آب نبات  و سوسیس و همچنین مواد غذایی دارای گلوتن پنهان مانند دارو ، سس و... است .چرا که بسیاری از مواد غذایی بسته بندی شده مقداری گلوتن مخفی دارند و  شخص بصورت ناآگاهانه اقدام به مصرف آنها می کند. محققان بسیاری در جهان در حال انجام پژوهش جهت درمان این بیماری هستند اما تا کنون راه درمانی مناسب تری  جایگزین رژیم غذایی فاقد گلوتن نشده است.

انتهای پیام /ن

.

 


http://stnews.ir/content/news/83737/علائم ، تشخیص و درمان بیماری سلیاک

چاپ خبر