تشخیص ۱۳ نوع سرطان تنها با آزمایش یک قطره خون

کد مطلب: 83764  |  تاريخ: سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸  |  ساعت: ۰۸:۲۵


تشخیص ۱۳ نوع سرطان تنها با آزمایش یک قطره خون

«کار قبلی ما نشان داد که روش‌های مبتنی بر متیلاسیون از روش‌های قدیمی توالی دی.ان.ای در تشخیص انواع سرطان از طریق نمونه‌ی خونی، بهتر عمل می‌کنند. مطالعات جدید نشان می‌دهد این فناوری روشی ممکن برای تشخیص سرطان است. تشخیص سریع و به‌موقع حتی درصد کمی از سرطان‌های معمول در صورت استفاده‌ی گسترده از این آزمایش می‌تواند به بسیاری از بیماران این امکان را دهد که درمان مورد نیاز را به موقع دریافت کنند.»

یک آزمایش خون جدید در حال توسعه توانایی شناسایی انواع بی‌شماری از سرطان را با دقت بالایی نشان داده است. این آزمایش که توسط شرکت «گریل» (GRAIL Inc.) طراحی شده، از فناوری توالی پیشرفته برای بررسی «دی.ان.ای» (DNA) جهت یافتن برچسب‌های شیمیایی که تاثیر بر فعال یا عدم فعال بودن ژن‌ها دارند استفاده می‌کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌دیلی، با استفاده از این فناوری در 3600 نمونه خون از بیماران سرطانی و افراد سالم، این آزمایش به درستی علایم سرطان و بافت منشا سرطان را در بیماران سرطانی تشخیص داد. این آزمایش به دنبال یک دی.ان.ای است که سلول‌های سرطانی هنگام مرگ در جریان خون منتشر می‌کنند. این فناوری بر اصلاحاتی در دی.ان.ای که به عنوان گروه‌های متیل شناخته می‌شوند، متمرکز شده است.

توسعه یک آزمایش خون بسیار قدرتمند برای سرطان

گروه‌های متیل واحدهای شیمیایی هستند که می‌توانند به دی.ان.ای متصل شوند و طی فرایندی به نام متیلاسیون روشن یا خاموش بودن ژن‌ها را تعیین می‌کنند. الگوهای غیرطبیعی متیلاسیون نشانگر سرطان هستند. آزمایش جدید به دنبال الگوهای غیرطبیعی متیلاسیون در سلول‌های سرطانی است.

دکتر «جفری اکسنارد» از «دانا-فاربر» می‌گوید: «کار قبلی ما نشان داد که روش‌های مبتنی بر متیلاسیون از روش‌های قدیمی توالی دی.ان.ای در تشخیص انواع سرطان از طریق نمونه‌ی خونی، بهتر عمل می‌کنند. مطالعات جدید نشان می‌دهد این فناوری روشی ممکن برای تشخیص سرطان است.» اکسنارد اظهار داشت: «تشخیص سریع و به‌موقع حتی درصد کمی از سرطان‌های معمول در صورت استفاده‌ی گسترده از این آزمایش می‌تواند به بسیاری از بیماران این امکان را دهد که درمان مورد نیاز را به موقع دریافت کنند.»

تفاوت‌های بارزی در میزان وقوع و مرگ و میر ناشی از انواع سرطان در سرتاسر دنیا وجود دارد. برای مثال میزان مرگ ناشی از سرطان معده در ژاپن ۷ تا ۸ برابر آمریکا ست. در مقابل میزان مرگ و میر ناشی از سرطان ریه در آمریکا کمی بیش از ۲ برابر ژاپن است. مرگ و میر ناشی از سرطان پوست که بیشتر به علت ملانوم بدخیم می‌باشد در نیوزلند ۶ برابر شایع تر ایسلند است .مهم‌ترین علت آن تفاوت در معرض قرار گرفتن در نور خورشید (یا نقص لایه ازن) می‌باشد.

انتهای پیام/

تیمور خسروی


http://stnews.ir/content/news/83764/تشخیص ۱۳ نوع سرطان تنها با آزمایش یک قطره خون

چاپ خبر