مرکز رشد بسیج علمی اتمسفر خود را به سمت کارخانه فناور هدایت می کند/ در فناوریهای نوین نانو و بایو تکنولوژی اصفهان حرفهایی برای گفتن دارد

کد مطلب: 83878  |  تاريخ: جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۳:۴۷


مسئول مرکز رشد بسیج علمی استان اصفهان گفت؛

مرکز رشد بسیج علمی اتمسفر خود را به سمت کارخانه فناور هدایت می کند/ در فناوریهای نوین نانو و بایو تکنولوژی اصفهان حرفهایی برای گفتن دارد

مسئول مرکز رشد بسیج علمی استان اصفهان با تصریح این که مرکز رشد بسیج علمی اصفهان اتمسفر خود را به سمت کارخانه فناور هدایت می کند، گفت: در فناوری های نوین نانو و بایو تکنولوژی اصفهان حرفهایی برای گفتن دارد، اما تمرکز امکانات و توجه مسئولان در پایتخت بیشتر است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان، مسئول مرکز رشد بسیج علمی استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری با تصریح این که مرکز رشد بسیج علمی اصفهان اتمسفر خود را به سمت کارخانه فناور هدایت می کند، گفت: حمایت­های مادی و معنوی به نخبگان اصفهان، راه را برای رسیدن به قلعه ­های دانش هموارتر خواهد کرد، در فناوری­های نوین نانو و بایو تکنولوژی اصفهان حرفهایی برای گفتن دارد اما تمرکز امکانات و توجه مسئولان در پایتخت بیشتر است

سهیلی مسئول مرکز رشد علمی پژوهشی بسیج علمی استان اصفهان در گفتگو با خبرنگار این خبرگزاری، اظهار داشت: مرکز رشد علمی پژوهشی بسیج علمی استان اصفهان با رویکرد فناوریهای نوین تمرکز خود را بر حوزه های نانو و بایو تکنولوژی، الکترونیک و مکاترونیک قرار داده و در همین راستا تجهیزات و آزمایشگاهی هم در این حوزه فراهم نموده است.

مسئول مرکز رشد بسیج علمی استان اصفهان با اشاره به این که این مرکز تسهیلاتی برای طراحان در حوزه های مختلف در نظر گرفته و به طرحهایی که داوری و مورد تایید قرار گیرد، ارائه می کند، افزود: برخلاف دیگر مراکز رشد موجود در کشور که تسهیلات به گروه محققین داده می شود، در مرکز رشد بسیج علمی محقق می تواند بصورت منفرد هم طرح خود را ارائه و تسهیلات بگیرد.

 

 مرکز رشد بسیج علمی اتمسفر خود را به سمت کارخانه فناور هدایت می کند

سهیلی بیان داشت: در واقع مرکز رشد بسیج علمی در وهله اول این دغدغه دانشجویان و نخبگان را که باید بصورت تیمی وارد مرکز رشد شوند مرتفع نموده و اتمسفر خود را به سمت کارخانه فناور به جای مراکز رشد متداول هدایت می کند. این مرکز قوانین دست و پا گیر دیگر مراکز رشد را با کمک سازمان بسیج علمی حذف کرده و مسیر را برای تحقق یک طرح بهتر فراهم می کند.

بسیج علمی و حمایتهای آن با جذب نخبگانی چقدر در پیشبرد اهداف علمی فناورانه موثر بوده است، این نخبگان چه دغدغه و مشکلاتی دارند؟

وی در پاسخ به این سوال بر تاثیر مثبت حمایت های بسیج علمی اذعان کرد و گفت: اما مشکلاتی وجود دارد از جمله این که مبلغی که بسیج علمی ارائه می کند برای پروژه های با مبالغ پایین مناسب می­باشد و با آن فرد می تواند ایده ذهنی خود را عملی کند.

سهیلی افزود: سطح بالا بودن فناوری جزو شرایطی است که مرکز مدنظر دارد و این موضوع مبلغ را خیلی بالا می برد پس برای این که محقق فناوری با سطح بالا داشته باشد باید بودجه بیشتری اختصاص داده شود.

مسئول مرکز رشد بسیج علمی استان اصفهان، با بیان این که حمایتهای بسیج علمی از نظر انگیزشی برای طراحان در سطح علمی کارشناسی مناسب است و مشوق آنها بوده و این طراحان می توانند طرحهای خود را در مقیاس آزمایشگاهی ساخته و حتی به ثبت سازمان اختراعات نیز برسانند، گفت: با این حال میزان این حمایتها برای ارتقا و توسعه این طرحها در مقیاس صنعتی و تجاری سازی مناسب نیست.

حمایت­های مالی و معنوی به نخبگان اصفهان راه را برای رسیدن به قلعه ­های دانش هموارتر خواهد کرد

 وی با اشاره به این که تصمیم­گیری برای روند علمی شهرستان­ها و نیز داوری برخی از طرح­ها در پایتخت استقلال نخبگان اصفهان را متزلزل می کند، گفت: این در حالی است که محقیق و داوران در اصفهان دارای سطح علمی بالایی هستند. باید به این باور رسید که حمایت­های مالی و معنوی به نخبگان اصفهان راه را برای رسیدن به قلعه­های دانش هموارتر خواهد کرد.

 

مرکز رشد بسیج علمی استان اصفهان در یک فضای آزمایشگاهی و کارگاهی صِرف فعالیت می کند و فعلا جایی برای استقرار تیم ها ندارد

مسئول مرکز رشد بسیج علمی استان اصفهان با بیان این که نخبگان ما در این مرکز می توانند بعضی از مرزهای دانش را بشکنند، افزود: دغدغه دیگر این است که  مرکز رشد یک مکان ثابتی ندارد، این مرکز در یک فضای آزمایشگاهی و کارگاهی صِرف فعالیت می کند و فعلا فضا برای قرار گرفتن تیم و شرکتهای دانش بنیان که با ما کار می کنند وجود ندارد.

وی خاطرنشان کرد: اگر قرار است مرکز رشد به سمت اتمسفر کارخانه فناور برود باید فضای خیلی وسیعی اختصاص داده شود که محققان بتوانند در آن مستقر شده، ایده اولیه خود را به محصولات تجاری سازی تبدیل و طرح های آنها بصورت صنعتی دنبال شود.

 

در فضای مناسب تعامل فناوری بهتر رقم می خورد

سهیلی با تصریح این که پیگیر هستیم که این فضا از نظر فیزیکی آماده شود و بتوانیم تیمهای خود را مستقر کنیم، ادامه داد: نخبگان و شرکتهای دانش بنیانی که با این مرکز رشد کار می کنند معتقدند اگر فضای متمرکزتری ایجاد کنیم تعامل فناوری بهتر رقم می خورد و امکانات و تجهیزات شرکتهای دانش بنیان به اشتراک قرار خواهد گرفت.

 

اصفهان در حوزه نانو و بایوتکنولوژی دو دانشگاه شاخص با دو دانشکده قطب دارد

وی در ادامه به بنیه علمی خاص اصفهان اشاره کرد و گفت: ما دو دانشگاه دولتی خیلی شاخص در اصفهان داریم، دانشگاه صنعتی اصفهان که نخبگان بسیار زیادی در حوزه نانو مواد تربیت کرده و می کند، همچنین دانشگاه اصفهان که دانشکده علوم و فناوریهای نوین آن در حوزه نانوبایوتکنولوژی پیشرفتهای چشمگیری داشته است.

مسئول مرکز رشد بسیج علمی استان اصفهان ، ادامه داد: دو دانشگاه شاخص با دو دانشکده قطب که در این دانشگاهها داریم ولی توجهی به این پتانسیل نشده و نتیجه این که جمع نخبگانی خوبی داریم که متاسفانه به میزان خیلی اندکی می توانیم جذب و حمایت شان کنیم.

 

سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری مشوقی هم برای نخبگان و بطور انگیزشی ایجاد کند 

سهیلی با تاکید بر این که سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان اصفهان باید بیش از پیش این مرکز را از نظر توسعه فضای فیزیکی و همچنین از نظر حمایت مالی پشتیبانی کند، تصریح کرد: این سازمان باید به میدان بیاید مشوقی هم برای نخبگان ما بطور انگیزشی ارائه کند  این پیشنهاد به آن دلیل است که دلگرمی و شور و شوق نخبگان مخصوصا در اصفهان نسبت به پروژه های فناورانه که تا حدود زیادی کم رنگ شده است تقویت شود.

 

وی در ادامه با تصریح این که مسئولان وضعیت خیلی بهتری در تهران ایجاد کرده اند و به همین دلیل خروج نخبگان از اصفهان به تهران اتفاق افتاده است، ابراز داشت: خدمت سربازی مشوق بسیار خوبی است، تهران در این مورد هم بهتر است.

 

در نانو و بایوتکنولوژی اصفهان حرفهایی برای گفتن دارد

وی تاکید کرد: حرف نخبگان ما در اصفهان این است که بسیج علمی استان باید از مسئولان مطالبه کنند که اصفهان استقلال پیدا کند حرف ما استقلال اصفهان در حوزه علم است، در محصولات بایونانوتکنولوژی اصفهان قطب است و حرفهای زیادی هم برای گفتن دارد.

 

تمرکز امکانات و توجه مسئولان در پایتخت بیشتر است

مسئول مرکز رشد بسیج علمی استان اصفهان،بیان داشت: در واقع تمرکز و توجهی که در تهران از نظر حمایت مالی است متاسفانه در اصفهان نیست، تا یک مقدار مبلغ پروژه ها بالا می رود باید حتما از تهران تصمیم گیری شود، این متاسفانه استقلال نخبگان اصفهان را متزلزل میکند، تمرکز امکانات و توجه مسئولان در پایتخت بیشتر است.

سهیلی گفت: مسئله بعدی این که برای ورود به مباحث فناورانه، استراتژی مدون است. باید با برنامه­ ریزی وارد عمل شد و این مستلزم پایگاه اطلاعاتی است، که در اختیار ما نیست. مثلا نمی دانیم نیاز سپاه پاسداران و وزارت دفاع و مراکز حساس مثل سازمان انرژی هسته ­ای در استان اصفهان چیست که نخبگان ورود کرده و آن را برطرف کنند، شاید واگذار کردن پروژه های  فناورانه سپاه به مرکز رشد یک راهکار است، که می­تواند تعامل موثر بین سازمانها و مراکز مربوطه ایجاد کند و اگر این تعامل ایجاد شود جذب نخبگان بالا می رود.

مسئول مرکز رشد بسیج علمی استان اصفهان با بیان این که در واقع بعضی مواقع طرحی داریم که بودجه آن نیست، اما بعضی مواقع طرح هست بودجه هم هست معرف نیست، ادامه داد: بسیج علمی در فراهم کردن امکانات برای نخبگان، فضای فیزیکی و بودجه همچنین تعامل می تواند نقش مهمی ایفا نماید و انتظار داریم نهایت تلاش را داشته باشد. وسایل شهر بازی

سهیلی با تصریح این که در حال حاضر سالانه تعداد قابل توجهی طرح از طرف  سازمان بسیج علمی استان به این مرکز معرفی وخیلی از این طرحها  هم مورد قبول واقع می شود و هم خیلی از آنها محقق می شود، اظهار داشت: موضوع مهم دیگر این که تمرکز اصلی این مرکز بیشتر بر نانو و بایوتکنولوژی قرار گرفته اما جدولی که از بسیج علمی داریم برای صنایع مختلف تنظیم شده، این یک مسئله است و انسجام در پروژه ها را تضمین نمی کند، اگر تمرکز پروژه ای ایجاد شود همبستگی بین طرح ها بوجود می آید و یک طرح مشوق طرح دیگر است و نتیچه بهتری حاصل خواهد شد.

مسئول مرکز رشد بسیج علمی استان اصفهان، در پاسخ به این سوال که نخبگانی توسط سازمان بسیج علمی معرفی شده اند چقدر موفق بوده اند، گفت: آمار خیلی خوبی حاصل شده مرز علمی را فراتر رفته اند در نانو و بایو تکنولوژی واقعا موضوعات خوبی پیگیری شده است از جمله این که با حمایت این سازمان در زمینه نانو تکنولوژی دستگاهی مورد نیاز کشور طراحی شده که با تکمیل مراحل ساخت آن بزودی خبر آن را خواهیم شنید که دستاوردی خیلی مهم برای کشور بحساب می آید. 

سهیلی در ادامه با اشاره به این که در حال حاضر حدود ده نفر از نخبگان از کارشناسی تا دکتری همچنین دو شرکت دانش بنیان در این مرکز بر روی چندین طرح  فعالیت می کنند، تصریح کرد: به هر حال شرکتهای دانش بنیان حمایتی از بسیح علمی دریافت می کنند و نمونه اولیه ایجاد می شود می توانند از حمایتهای دیگری برای ارتقا و توسعه دستاورد خود بهره مند شوند اما برای طراح منفرد عمدتا طرح متوقف شده بیشتر هم به دلیل این که حمایت مالی ندارند.

مسئول مرکز رشد بسیج علمی استان اصفهان با بیان این که در رابطه با جذب حامی و سرمایه گذار برای طراحان منفرد رایزنی هایی انجام می دهیم، بر ورود قوی تر بسیج علمی برای رصد نخبگان،  مذاکره با بخش خصوص و وزارت دفاع و مراکز پژوهشی سپاه پاسدران تاکید کرد.

 انتهای پیام/

معصومه صادقی


http://stnews.ir/content/news/83878/مرکز رشد بسیج علمی اتمسفر خود را به سمت کارخانه فناور هدایت می کند/ در فناوریهای نوین نانو و بایو تکنولوژی اصفهان حرفهایی برای گفتن دارد

چاپ خبر