همایش روز جهانی خاک برگزار شد+ متن بیانیه

کد مطلب: 83880  |  تاريخ: شنبه ۱۶ آذر ۱۳۹۸  |  ساعت: ۰۷:۳۵


همایش روز جهانی خاک برگزار شد+ متن بیانیه

همایش ۱۳ آذرماه، روز جهانی خاک در شیراز برگزار و بیانیه ای به همین منظور قرائت گردید.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز؛ در همایش روز جهانی خاک که ۱۳ ام آذر ماه به همین مناسبت در تالار آزادی برگزار شد دکتر امیر اسلامی دبیر همایش و مدیر آب و خاک و امور فنی جهاد کشاورزی فارس پس از خوش آمد گویی به میهمانان گزارشی از برگزاری همایش را ارایه نمود.

 در ادامه دکتر عنایت الله رحیمی استاندار فارس، دکتر محمد مهدی قاسمی رییس همایش و رییس جهاد کشاورزی استان فارس، دکتر حمید ظهرابی مدیر کل حفاظت محیط زیست فارس، دکتر علی ناصری رییس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر جهان بخش میرزاوند مدیر کل دفتر خاک وزارت جهاد کشاورزی، دکتر منوچهر گرجی رییس انجمن علوم خاک ایران و رییس بخش علوم خاک دانشگاه تهران، دکتر حمید مصباح رییس هیات علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی فارس به ترتیب به ایراد سخنرانی پرداختند.

از دیگر برنامه های این همایش قرائت بیانیه سومین گردهمایی بزرگداشت روز  جهانی خاک ( در پایان مطلب آورده شده)  توسط دکتر سید جواد نقیبی دبیر اجرایی همایش ، تقدیر از پیشکسوتان امور خاک، رونمایی از " نقشه راه علمی خاک کشور "، رونمایی از " کتاب  راهنمای تصویری میکرو مورفلوژی خاک " و کتاب" خاک در ادبیات فارسی " همچنین رونمایی از تمبر یاد لود این مراسم، از دیگر برنامه های این همایش بود.

در خاتمه از برگزیدگان مسابقه عکس و بهترین جمله در مورد " خاک " تقدیر به عمل آمد.

 

متن بیانیه سومین گردهمایی بزرگداشت روز  جهانی خاک  به شرح زیر می باشد :::

 

بیانیه­ مشترک روز جهانی خاک

شیراز- آذر ماه 1398

بنی آدم سرشت از خاک دارد               اگر خاکی نباشد آدمی نیست             «سعدی شیرازی»

«بشر روی یک دنیای پنهانی به نام خاک زندگی می کند که در زیر آن سرزمینی باشکوه و پر از اسرار نهفته است. سرنشینهای این دنیای تاریک و امپراطوری عظیم که مرزهای آن بوسیله دیوارهای خاک محدود شده، از مخلوقات عجیبی تشکیل یافته اند که همواره در حال زندگی و تنازع بقا می باشند». تولید غذا از خاک آغاز می شود و یک چهارم تنوع زیستی کره زمین در خاک نهفته است. مردمان ایران زمین از سپیده دم تاریخ تا کنون همواره خاک را گرامی داشته اند تا آنجا که خاک در فقه اسلامی نیز یکی از مطهرات شمرده شده است. خاک بستر زندگیست و مهمترين خدمات اکوسيستمي را برای زندگي انسان و ساير موجودات زنده فراهم مي آورد. خاک بنياد و شالوده اصلي ترين عملکردهای حیاتی است. علیرغم اهمیت وافر خاک، آنچنان که شایسته بوده به حفاظت از این ماده شگفت انگیز پرداخته نشده است. به ویژه در کشور عزیز ما، فرسايش خاک يکي از جدی ترين مخاطرات و معضلات است. فرسايش خاک در ايران از روند افزايشي برخوردار بوده است و هم اکنون حدود 2 ميليارد تن در سال است. اين در حالي است که به طور متوسط در مناطق خشک و نیمه خشک مانند ایران بیش از 300 سال زمان لازم است تا يک سانتيمتر خاک زراعي به وجود آید. از مهمترين اثرات فرسایش خاک مي توان به کاهش نفوذپذيری خاک و رخداد سيل های سهمگين، کاهش حاصلخيزی خاک، هدر رفت عناصر مغذّی خاک، کاهش توان توليد محصول، از دست رفتن کربن آلي خاک، و افزايش شوری خاک، کاهش کيفيت و افزايش کدورت، آبهای سطحي و آلودگي آب به مواد آلي و عناصر سنگين، کاهش ظرفيت مخازن از طريق افزايش رسوبگذاری پشت سدها و کاهش عمر مفيد سدها، پراکنش ريزگردهای پايدار در هوا اشاره کرد. حفاظت خاک در واقع حفاظت از سرمايه کشور و تضمين زندگي برای نسلهای آينده است. بنابراین بر ماست که با اراده ای راسخ با  مدیریت بهینه اراضی از هدر رفت خاک؛ این ماده ارزشمند و امانت آیندگان محافظت کنیم. شرکت کنندگان در همایش شیراز، با نکوداشت روز جهانی خاک (پنجم دسامبر مصادف با 14 آذرماه) تمامی همت و تلاش خود را در جهت حفاظت از این سرمایه ملی در قالب پیگیری و اجرای بندهای ذیل به کار خواهند گرفت:

  1. تبیین اهمیت خاک و فرهنگسازی حفاظت از آن
  2. تأکید بر آمایش سرزمین و استفاده از اراضی متناسب با ظرفیت و قابلیت آنها
  3. پیگیری تشکیل شورای عالی خاک کشور
  4. ایجاد بانک اطلاعات رقومی خاک استان فارس
  5. تلاش در راستای همکاری برای تدوین آیین نامه های اجرایی و فراهم ساختن ملزومات اجرای قانون خاک
  6. تلاش در راستای حل مشکل اشتغال دانش آموختگان علوم خاک و نشگرش علمی به خاک در حوزه های مختلف
  7. بسترسازی توجه بیشتر به فعالیتهای آبخیزداری به عنوان راهکاری مؤثر و موفق در کنترل فرسایش خاک
  8. پیگیری عملیاتی نمودن بیش از پیش ماده 21 قانون حفاظت خاک و ممنوعیت انتقال و فروش خاک چه به صورت خام و چه بصورت فرآورده های مرتبط با خاک

 

 

گزارش از مهرآفرین وثوقی

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/83880/همایش روز جهانی خاک برگزار شد+ متن بیانیه

چاپ خبر