موفقیت ایران در ساخت داروی بیماری کلیه پلی کیستیک

کد مطلب: 85130  |  تاريخ: پنج شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۸  |  ساعت: ۰۸:۳۰


توسط محققان رویان به وقوع پیوست؛

موفقیت ایران در ساخت داروی بیماری کلیه پلی کیستیک

محققان پژوهشگاه رویان در راستای تشخیص به موقع بیماری پلی کیستیک کلیه گام بزرگ و موثری برداشتند و از سوی دیگر درصدد تولید دارو برای درمان بیماری پلی کیستیک کلیه هستند.

به گـــزارش خبرگزاری علم و فناوری استان سمنان؛بیماری کلیه پلی‌کیستیک یک بیماری ژنتیکی است. این بدین معنی می‌باشد که یک یا چند ژن معیوب بوده و منجر به ایجاد کیست‌های متعدد در کلیه‌ها می‌شوند.

همچنین، بیماری کلیه پلی کیستیک می تواند سبب ایجاد کیست در کبد و دیگر جاهای بدن شود. این بیماری می تواند سبب بروز عوارضی جدی از جمله فشار خون بالا و نارسایی کلیه شود.

شدت بیماری کلیه پلی کیستیک بسیار متفاوت بوده و برخی عوارض آن قابل پیشگیری هستند. تغییرات در سبک زندگی و درمان ها ممکن است به کاهش آسیب کلیوی ناشی از عوارض کمک کنند.

انواع مختلفی از بیماری کلیه پلی‌کیستیک وجود دارند:

    بیماری کلیه پلی‌کیستیک با وراثت اتوزومال غالب (ADPKD): این بیماری شایع‌ترین نوع است که یک بیماری ارثی بوده و در اثر یک ژن معیوب که از یکی از والدین به ارث برده شده است ایجاد می‌شود. در صورت بروز علائم و مشکلات، معمولاً در بزرگسالی شروع می‌شوند.

    بیماری کلیه پلی‌کیستیک با وراثت اتوزومال مغلوب (ARPKD): یک بیماری نادر است که از هر ۲۰ هزار نفر یک نفر مبتلا به آن می‌شود. مشکلات معمولاً پس از تولد بروز پیدا می‌کنند. در این بیماری دو ژن معیوب نقش دارند. از هر یک از والدین (که سالم هستند اما حامل یک ژن معیوب می‌باشند) یک ژن معیوب به ارث برده می‌شود.

    بیماری کلیه پلی‌کیستیک بدون وراثت: در تقریباً یک نفر از هر ۱۰ تفری که مبتلا به بیماری کلیه پلی‌کیستیک هستند، ژن معیوب ناشی از یک جهش جدید در فرد می‌باشد. بنابراین هیچ یک از اعضای خانواده مبتلا به این بیماری نیستند.

چه افرادی به بیماری کلیه پلی‌کیستیک مبتلا می‌شوند؟

این بیماری در زنان و مردان بصورت مساوی وجود دارد. ژن معیوب در بیماری کلیه پلی‌کیستیک با وراثت غالب موجب بروز مشکل در دیواره‌ی (غشاء) سلول‌ها در بخش‌های خاصی از بدن به خصوص در برخی سلول‌های کلیه می‌گردد. نقص در سلول‌ها منجر به ایجاد کیست می‌شود. در حقیقت در ADPKD، دو ژن معیوب شناسایی شده‌اند که می‌توانند موجب این بیماری شوند. ADPKD 1 و ADPKD 2 دو اختلال ژنتیکی مجزا هستند اما منجر به یک مشکل ایجادکننده‌ی کلیه پلی‌کیستیک می‌شوند. با این حال به عنوان یک قاعده کلی، شدت بیماری در ADPKD 1 بدتر از ADPKD 2 می‌باشد. احتمال دارد که یک ژن سوم مسئول چند مورد جزئی باشد اما قطعی نیست.

تشخیص

آزمایش‌هایی که ممکن است در صورت مشکوک بودن به ADPKD انجام شوند عبارتند از:

  •     اسکن سونوگرافی از کلیه‌ها
  •     سی تی اسکن یا ام آر آی
  •     آزمایش ادرار برای کنترل خون و پروتئین در ادرار
  •     آزمایش‌های خون برای کنترل عملکرد کلیه‌ها

برخی موارد پیش از بروز هرگونه علائم تشخیص داده می‌شوند که می‌تواند به دلیل معاینه اعضای خانواده‌ی یک فرد مبتلا به این بیماری و یا بصورت اتفاقی در هنگام اسکن کلیه به یک دلیل دیگر باشد.

عوامل موثر بر مقابله با بیماری پلی کیستیک

مانند هر بیماری مزمن دیگر، ابتلا به بیماری کلیه پلی کیستیک می تواند طاقت فرسا باشد. در مقابله با یک بیماری مزمن حمایت خانواده و دوستان ضروری است. علاوه بر آن، وجود یک مشاور، روانشناس، روانپزشک یا یک فرد معنوی می تواند مفید باشد.

همچنین، فرد می تواند پیوستن به یک گروه حمایتی را مد نظر قرار دهد. با اینکه این گروه ها برای همه افراد مناسب نیستند اما می توانند اطلاعات مفید خوبی را درباره درمان ها و مقابله با بیماری به شخص ارائه دهند. افزون بر این، بودن در جمع افرادی که شرایط فرد را درک می کنند می تواند احساس تنهایی او را کاهش دهد.

-------------------------------------------------------------------------------------

توسط محققان رویان به وقوع پیوست؛

موفقیت ایران در ساخت داروی بیماری کلیه پلی کیستیک

دکتر رضا مقدس علی، عضو هیئت علمی پژوهشکده سلول‌های بنیادی پژوهشگاه رویان و مجری طرح «درمان بیماری کلیه پلی کیستیک با سلول بنیادی» اظهارداشت: بیماری کلیه پلی کیستیک یا اختصاراً PKD یک بیماری ژنتیکی کلیه است که در آن در دو کلیه به تدریج کیست‌های متعددی ایجاد و منجر به نارسایی کلیوی می‌شوند.

وی با بیان اینکه در صدد هستیم در قالب پروژه‌ای، دارویی برای درمان این بیماری ژنتیکی و ارثی پیشنهاد و طراحی کنیم، بیان کرد: در این بیماری به دلیل جهش ژنتیکی، کلیه‌ها کیست ایجاد می‌کنند و دچار نارسایی کلیه می‌شوند از این رو لازم است که جلوی این کیست‌ها را بگیریم.

وی گفت: امیدوار هستیم تا سه سال آینده بتوانیم این دارو را در مرحله آزمایشگاهی طراحی کنیم و سپس در مدل‌های حیوانی آزمایش کنیم.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان گفت: یکی از طرح‌های تحقیقاتی این مرکز درباره تشخیص ژنتیکی بیماران مبتلا به کلیه‌های پلی کیستیک «اتوزومال» غالب است.

وی با اشاره به هدف این مطالعه اظهار داشت: در این طرح به بررسی جهش‌های ژنتیکی این بیماری می‌پردازیم و جهش‌های تأثیرگذار و بیماری‌زا در این بیماری مورد مطالعه قرار می‌گیرند.

این محقق پژوهشگاه رویان افزود: در حال حاضر امکان تشخیص ژنتیکی این بیماری در افراد مبتلا و خانواده‌های آنها در پژوهشگاه رویان فراهم شده است و ما می‌توانیم خیلی زودتر از اینکه این افراد علائم بالینی بیماری را بروز دهند آنها را شناسایی و تحت مراقبت قرار دهیم.

وی ادامه داد: در این صورت افراد سالم خانواده از نگرانی در می‌آیند که دیگر به این بیماری مبتلا نخواهند شد و افرادی که مبتلا هستند زودتر تحت مراقبت قرار می‌گیرند و دیرتر به سمت انتهای بیماری می‌روند.

مقدس علی با اشاره به دیگر هدف این طرح بیان کرد: زوج‌هایی که قصد بچه‌دار شدن دارند و ژن این بیماری در خانواده‌شان وجود دارد می‌توانند برای مطمئن شدن از داشتن جنین سالم، این آزمایش را انجام دهند.

به گفته وی، البته از سوی دیگر می‌توانیم با این آزمایش تشخیص دهیم که برای پیوند کلیه بین فرد مبتلا و یکی از اعضای خانواده آن، کلیه فرد دهنده سالم است یا خیر. در اصل این آزمایشگاه ژنتیکی نشان می‌دهد که کلیه برای پیوند سالم است و در آینده کیست تولید نمی‌کند.

مقدس علی افزود: این آزمایش در کشورهای دیگر با قیمت بالایی انجام می‌گیرد و انجام آن برای ایرانی‌ها زمان و هزینه زیادی می‌خواهد. اکنون ما آمادگی داریم که این آزمایشات را با هزینه کمتری به صورت قطعی انجام دهیم.

مجری طرح تحقیقاتی با بیان اینکه این بیماری در بین خانواده‌های مبتلا شیوع بالایی دارد گفت: آمار دقیقی از مبتلایان به این بیماری در کشور وجود ندارد ولی به نظر می‌رسد که حدود ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار نفر یا خانواده در ایران در گیر این بیماری باشند.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان تصریح کرد: ما هر چه بتوانیم زودتر این بیماری را تشخیص بدهیم بهتر می‌توانیم با داروها و مراقبت‌ها از پیشرفت سریع بیماری جلوگیری کنیم.

وی با بیان اینکه علائم بالینی چنین بیماری بیشتر در دهه دو و سوم به بعد خود را نشان می‌دهد، گفت: با این آزمایش می‌توانیم در سنین پایین بیماری را تشخیص قطعی بدهیم.

تعویق دیالیز با تشخیص به موقع

وی گفت: با تشخیص ژنتیکی زودهنگام این بیماری می‌توان از طریق کنترل تغذیه، فشار خون و استفاده از داروها از پیشرفت سریع بیماری جلوگیری کرد و در نهایت دیالیز و پیوند کلیه را چندین سال به تعویق انداخت.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه رویان تاکید داشت: در اروپا، آمریکا و کشورهای پیشرفته این آزمایش انجام می‌شود؛ برای این بیماری درمان قطعی وجود ندارد ولی با مراقبت‌های پیشگیرانه می‌توان آن را مدیریت کرد.

وی با بیان اینکه تحقیقات در زمینه تشخیص ژنتیکی این بیماری از ٣ سال پیش آغاز شده است، گفت: اکنون آمادگی داریم این آزمایش را انجام دهیم و تا پایان سال ١٣٩٨به صورت عمومی ارائه خدمات داشته باشیم.

مقدس علی تاکید کرد: اجرای این پروژه‌های تحقیقاتی نیاز به بودجه دارد و ضروری است که سیستم‌های درگیر و مرتبط با این موضوعات تکلیف خود را در این زمینه مشخص کنند که خواستار انجام تحقیقات بنیادی هستند یا خیر تا بتوانیم بسیاری از بیماری‌ها را با سلول‌های بنیادی بهبود ببخشیم.

این محقق با بیان اینکه در حال حاضر کارآزمایی‌های بالینی ما متوقف شده است، بیان کرد: هزینه سلولی این طرح‌ها زیاد است و به همین دلیل این پروژه‌ها متوقف شده است.

در انتهای بحث...

کیست کلیه شامل طیف وسیعی از بیماری های کیستیک کلیه بوده که در آن انواع خوش خیم و کاملا بی خطر (مانند کیست ساده کلیوی) تا انواع کشنده و مغایر با حیات (بیماری کیستیک اتوزومال مغلوب) وجود دارد.

وسیله تشخیصی اولیه در این موارد سونوگرافی و در صورت نیاز انجام CT SCAN و آزمایش های تکمیلی است. در تمامی موارد فوق حفظ سلامت کلیه توسط تغذیه سالم، جلوگیری از عفونت کلیه و درمان فشار خون بالا الزامی است. در صورت شک به بروز هر گونه مشکل با پزشک خود مشورت کنید.

انتهای متن/ص


http://stnews.ir/content/news/85130/موفقیت ایران در ساخت داروی بیماری کلیه پلی کیستیک

چاپ خبر