کاهش وزن چشمگیر بدون گرفتن رژیم غذایی از علائم افسردگی/ فرد افسرده احساس بی ارزشی می کند

کد مطلب: 85455  |  تاريخ: جمعه ۱۱ بهمن ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۷:۱۱


در گفت و گو با یک پزشک متخصص اعصاب و روان مطرح شد

کاهش وزن چشمگیر بدون گرفتن رژیم غذایی از علائم افسردگی/ فرد افسرده احساس بی ارزشی می کند

یک پزشک متخصص اعصاب و روان گفت: کاهش وزن چشمگیر بدون گرفتن رژیم غذایی یا افزایش وزن از این علائم است برای مثال تغییر بیش از پنج درصد وزن بدن طی یک ماه صورت می گیرد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، افسردگی یک حالت خلقی شامل بی ‌حوصلگی و گریز از فعالیت یا بی ‌علاقگی و بی‌ میلی به فعالیت های روزمره است و می ‌تواند بر روی افکار، رفتار، احساسات و خوشی و تندرستی یک فرد تأثیر داشته باشد.

افرادی که حالت افسردگی دارند می ‌توانند احساس ناراحتی، اضطراب، پوچی، ناامیدی، درماندگی، بی ‌ارزشی، شرمساری یا بی ‌قراری داشته باشند.

افراد افسرده نسبت به غذا بی ‌میل و کم ‌اشتها می شوند

ممکن است افراد افسرده اشتیاق خود در انجام فعالیت ‌هایی که زمانی برایشان لذت ‌بخش بوده از دست بدهند، نسبت به غذا بی ‌میل و کم ‌اشتها شوند، تمرکز خود را از دست دهند.

همچنین افراد افسرده ممکن است در به خاطر سپردن جزئیات و تصمیم‌ گیری دچار مشکل شوند، در روابط خود به مشکل برخورد کنند و به خودکشی فکر کرده، قصد آن را داشته باشند و حتی گاهی دست به خودکشی هم بزنند.

همچنین ممکن است که اختلال افسردگی باعث بی‌ خوابی، خواب بیش از حد، احساس خستگی و کوفتگی، مشکلات گوارشی، یا کاهش انرژی بدن در افراد مبتلا نیز شود.

همه ما گاهی اوقات احساس خستگی، بدبختی و ناراحتی می ‌‌كنيم، اين احساسات معمولاً بيش از يك يا دو هفته دوام نمی ‌آورند و چندان با روند زندگی ما تداخل ايجاد نمی ‌كند.

گاهی وقت ها نیز این مشکلات دليل خاصی برای آن وجود دارد، گاهی هم فقط از غم و اندوه ناشی مي شود. ما معمولا خودمان از پس آنها برمی ‌آييم و نيازی به كمك گرفتن از دیگران نداریم.

بيش از يك دليل برای افسردگی های روزمره ما وجود دارد

اما زمانی افراد افسردگی جدی دارند که احساس افسردگی سريع برطرف نشود و به قدری حالشان بد باشد كه زندگی روزمره آنها دچار اختلال شود.

حس افسردگی به مراتب قوی ‌تر و نامطلوب تر از  دوره‌ های كوتاه مدت یأس و ناراحتی است كه همه ما گاه و بی گاه با آن مواجه می ‌شويم، معمولا بسيار طولانی مدت می ‌شود و می ‌تواند روزها، هفته‌ ها و حتی ماه ها طول بكشد و ادامه داشته باشد.

برای افسردگی روز مره‌ ای كه همه ما گاه به گاه تجربه می ‌كنيم، معمولا بيش از يك دليل وجود دارد. اين دلایل در افراد مختلف  می توانند متفاوت باشند. 

ممكن است گاهی اوقات کاملاً واضح به نظر برسند و یا بالعکس آشكار به نظر نرسند.این عوامل  می ‌توانندیک چيز نااميد كننده وياس آور باشند يا به خاطر از دست دادن چيزی یاشخصی باشد.

اما گاهی اوقات، مشخص نيست که چرا احساس افسردگی می ‌كنيم. فقط بی ‌حوصله هستيم، قوز می ‌كنيم، حس غم داريم و انگار که از دنده چپ بلند شده‌ ايم. واقعا نمی ‌دانيم چرا؟ به هر ترتیب اين احساسات می ‌توانند به قدری بد باشند كه ما نياز به كمك داشته باشيم.

طولانی شدن خلق افسرده و یا از دست دادن علایق گذشته و لذات

به همین منظور به سراغ دکتر علیرضا سفیدچیان پزشک متخصص اعصاب و روان و عضو هیئت علمی دانشگاه رفتیم تا توضیحاتی در این ارتباط بیان کند تا صحبت هایش راه گشای همگان در زندگی شود.

این پزشک متخصص اعصاب و روان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان درباره افسردگی با طرح سوالاتی اظهار کرد: چه موقعی در افسردگی باید به روانپزشک مراجعه کرد؟

وی در ادامه با طرح این سوال که چه زمانی اختلال افسردگی اساسی در فرد رخ داده است؟ خاطرنشان کرد: اگر افسرده و بی حوصله شده اید و علیرغم استفاده از همه روش هایی که می دانستید، همچنان دچار مشکل بوده و حداقل پنج مورد از موارد یاد شده را برای مدت بیش از دو هفته در شما وجود دارد افسرده هستید.

دکتر سفیدچیان در ادامه سخنان خود به علائم افسردگی در افراد اشاره کرد و گفت: حداقل یکی از این دو مورد «خلق افسرده و یا از دست دادن علایق گذشته و لذات» در طولانی مدت باید در فرد وجود داشته باشد که افسرده نامیده شود.

این استاد دانشگاه در توضیح این دو مقوله تصریح کرد: خلق افسرده در اکثر ساعات روز و تقریباً تمام روزها وجود دارد یا خود فرد با آن اذعان دارد مثلاً احساس اندوه، ناامیدی یا پوچی، یا قابل رویت توسط دیگران است برای  ظاهری همیشه گریان دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری در استان خوزستان تاکید کرد: در کودکان و نوجوانان می ‌تواند این علائم به شکل خلق تحریک‌ پذیر دیده شود.

کاهش مشخص علائق در تمام فعالیت های شبانه روزی

این پزشک متخصص اعصاب و روان در ادامه کاهش مشخص علائق یا لذات در تمام یا تقریباً تمام فعالیت های شبانه روزی را از دیگر علائم افسردگی اعلام کرد.

دکتر سفیدچیان درباره دیگر علامت های افسردگی در افراد بیان کرد: کاهش وزن چشمگیر بدون گرفتن رژیم غذایی یا افزایش وزن از این علائم است برای مثال تغییر بیش از پنج درصد وزن بدن طی یک ماه صورت می گیرد.

وی کاهش یا افزایش اشتها در همه روزها را از دیگر علائم عنوان کرد و گفت: نکته قابل ذکر این است که در کودکان عدم دست یابی به وزن مورد انتظار، در نظر گرفته می شود.

بی خوابی یا پرخوابی در همه روزها

این استاد دانشگاه اختلالات خواب، از قبیل بی خوابی یا پرخوابی در تقریباً همه روزها را از دیگر علائم افراد مبتلا به بیماری افسردگی ذکر کرد.

وی بی قراری، تحریک پذیری یا کندی روانی-حرکتی در تقریباً تمام روزها را از دیگر نشانه های این بیماری بیان کرد و در همین ارتباط افزود: این مسئله باید توسط دیگران تایید شود.

این پزشک متخصص اعصاب و روان خستگی و فقدان انرژی در تقریباً تمام روزها را دیگر علائم افسردگی دانست و عنوان کرد: احساس بی ارزشی یا احساس گناه مفرط یا نامتناسب از دیگر علائم افراد مبتلا به افسردگی است.

دکتر سفیدچیان در قسمت دیگری از سخنان خود کاهش توانایی تفکر و تمرکز در تقریباً تمام روزها را از علائم دیگری دانست که افراد مبتلا به افسردگی آنها را دارند.

داشتن افکار راجع به خودکشی بدون نقشه ای خاص

وی در بخش پایانی سخنان خود خاطرنشان کرد: افکار مکرر مربوط به مرگ البته نه فقط ترس از مرگ، افکار راجع به خودکشی بدون نقشه ای خاص. یا داشتن یک نقشه ویژه برای اقدام به خودکشی یا یک بار اقدام به خودکشی از دیگر نشانه های افراد مبتلا به افسردگی است.

این استاد دانشگاه در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: علایمی که بیان شد باید از نظر بالینی سبب ناراحتی چشمگیر یا افت کارکرد اجتماعی، شغلی یا سایر جنبه های مهم کاری فرد شود تا بتوان گفت که این فرد افسرده است.

این پزشک متخصص اعصاب و روان یادآور شد: اگر افراد دارای علائم بیان شده در بالا هستند باید به روانپزشک مراجعه کنند تا برای درمان آنها اقدامات لازم انجام شود.

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/85455/کاهش وزن چشمگیر بدون گرفتن رژیم غذایی از علائم افسردگی/ فرد افسرده احساس بی ارزشی می کند

چاپ خبر