ارتقای دانش آبزی پروری | صنعتی مدرن برای شکوفایی اقتصادی

کد مطلب: 85588  |  تاريخ: دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸  |  ساعت: ۰۸:۲۲


گیلان پس از انقلاب؛

ارتقای دانش آبزی پروری | صنعتی مدرن برای شکوفایی اقتصادی

یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در استان گیلان پیشرفت آبزی پروری، افزایش سرانه مصرف ماهی در سبد خانوار و کارآفرینی در عرصه شیلات است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از گیلان، یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی در استان گیلان پیشرفت آبزی پروری، افزایش سرانه مصرف ماهی در سبد خانوار و کارآفرینی در عرصه شیلات است.

آبزی پروری پیش از انقلاب

صيد در شمال ايران در ابتدا  محدود به ماهيان فلسدار و در رودخانه هاي متصل به دريا بود. از زمان صفويه، رفت و آمد بازرگانان و ماهيگيران روسيه تزاري به گيلان و ساير نواحي شمال ايران آغاز شد و آنها با تقديم هدايا به حكام كرانه هاي خزر اجازه صيد می گرفتند. در زمان قاجار با بهره برداري از آبزيان درياي خزر آشنائي بيشتري حاصل شد. انعقاد معاهده ننگين تركمانچاي و گسترش سياست هاي استعماري روسيه در شمال ايران موجب شد كه اين دولت از نفوذ خودش استفاده نموده و منابع غني  جنوبي درياي خزر را مورد چپاول و غارت قرار دهد. درباره فعالیت های آبزی پروری در زمان پهلوی ها اطلاعات دقیقی در دست نیست اما مطالعات نشان می دهد پیش از انقلاب، آبزی پروری در گیلان فقط در یک شرکت دولتی  انجام می شد. شرکتی که از برخی آبگیرها و آب بندان های استان در مقیاس 8هکتار آبگیر برای پرورش ماهی استفاده می کرد و سالانه فقط حدود هزار تن ماهی گرمابی پرورش می داد.

افزایش 10 برابری تولید ماهی بعد از انقلاب

این در حالی است که عظیم مدبری، مدیرکل شیلات استان گیلان در نشستی با خبرنگاران به مناسبت دهه فجر از درآمد ۴۱۴ میلیارد ریالی صیادان درسال جاری خبر می دهد.

وی افزایش مصرف سرانه ماهی در سبد خانوار، کارآفرینی در این حوزه، افزایش شمار کسانی که به طور تجربی و با آموزش اقدام به آبزی پروری نموده اند را از دستاوردهای بعد از انقلاب در حوزه شیلات نام می برد و می گوید: تولید ماهی نسبت به زمان پیش از انقلاب بیش از 10 برابر رشد داشته است.

مدبری تولید ماهی خاویار را یکی از اقدامات مهم حوزه شیلات پس از انقلاب عنوان می کند و می افزاید: پیش از انقلاب استخراج خاویار فقط به شکل صید ماهی از دریا بود اما اکنون در پرورش ماهیان خاویاری یکی از ارکان اصلی کشور هستیم که بیش از یک تن خاویار در گیلان تولید می شود.

ارتقای چشمگیر سطح دانش آبزی پروران

عظیم سیدی، کارشناس ارشد تکثیر و پرورش آبزیان در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری با بیان اینکه دانش فعالان عرصه شیلات رشد چشمگیری داشته است، می گوید: شمار افرادی که با تخصص های مرتبط به آبزی پروری مشغولند روز به روز در حال افزایش است و این امر نوید بخش آینده ای درخشان برای این عرصه است.

وی با اشاره به اینکه اکنون تمهیداتی فراهم آمده که افراد در مزارع خود و با ساده ترین امکانات استخرهای پرورش ماهی راه اندازی می کنند،  اظهار می دارد: اکثر گونه های پرورشی ماهی در مناطق مختلف استان گیلان در حال تولید است.

سیدی درباره آبزی پروری پیش از انقلاب می گوید: پیش از انقلاب آبزیان پرورشی در استان غالبا گرمابی بودند اما امروزه بیش از 50هزارتن ماهی گرمابی، سردابی، زینتی، خاویاری و برخی گونه های دیگر در گیلان تولید می شود. 

افزایش سرانه مصرف ماهی، تعدد گونه ها و قیمت مناسب

عبدالله پیری از ماهی فروشان قدیمی بازارهای محلی استان گیلان که  بیش از چهار دهه به کار صیادی و ماهی فروشی مشغول بوده به خبرنگار ما می گوید: نسبت خرید ماهی در سبد خانوار افزایش پیدا کرده است، من این عامل را فراوانی گونه ها و قیمت مناسب ماهی می دانم.

وی با اشاره به اینکه شرایط صید در سال های اخیر اصولی تر شده و ابزار صید نیز سهل گردیده است اظهار می دارد: خاطرم هست که در سال های گذشته برخی از مردم از خرید و خوردن ماهی به علت طعمی که دوست نداشتند امتناع می کردند اما اکنون انواع گونه های ماهی به وفور و سهولت در بازارهای محلی و بازار ماهی فروشان یافت می شود و باب میل انواع ذائقه هاست.

پیری تازه بودن صید در همه فصول و در دسترس عموم بودن را برگ برنده دیگری برای صنف ماهی فروشان عنوان می کند و می افزاید: اکنون بسیاری از کشاورزان با آموزش هایی که دیده اند و به طور تجربی مزارع خود را به آبگیر پرورش ماهی تبدیل می کنند و این باعث شده در فصل تخم ریزی ماهیان و ممنوعیت صید هم ماهی تازه در دسترس مردم باشد.

صنعتی مدرن برای شکوفایی اقتصادی

آنچه مسجل است این که با رشد دانش آبزی پروری سطح تولیدات ماهی در استان به طور چشمگیری افزایش یافته است و سطح تلفات نیز کاهش یافته است. البته ناگفته نماند سطح پیشرفت استان گیلان در عرصه آبزی پروری فقط به همین موارد مختوم نمی شود بلکه این استان در زمینه تکثیر و رهاسازی 150میلیون قطعه انواع بچه ماهی استخوانی، مقام نخست کشور را از آن خود کرده است در حالی که طبق اسناد، پیش از انقلاب 3 میلیون قطعه بچه ماهی استخوانی در این استان تکثیر می شد. آبزی پروری امروز به صنعتی مدرن تبدیل شده که افق های روشنی برای آن متصور است، افق هایی که می توان با به کار گیری صنعت بسته بندی، برندینگ و بازاریابی در راستای شکوفایی اقتصادی گام های مثمرثمری برداشت. 

بهاره مقدم

 

 


http://stnews.ir/content/news/85588/ارتقای دانش آبزی پروری | صنعتی مدرن برای شکوفایی اقتصادی

چاپ خبر