ثبت ملی ۱۰ میراث ناملموس دریایی گیلان

کد مطلب: 85590  |  تاريخ: دوشنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۸  |  ساعت: ۰۹:۱۷


مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان خبر داد؛

ثبت ملی ۱۰ میراث ناملموس دریایی گیلان

مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان از ثبت ملی ۱۰ میراث ناملموس دریایی گیلان خبر داد که گامی بزرگ در توسعه گردشگری‌ دریایی محسوب می شود.

شهرود امیرانتخابی در گفتگو با خبرنگار   علم و فناوری از گیلان، با اعلام این خبر گفت: پرونده ثبت آثار میراث ‌دریایی گیلان شامل ۱۰ پرونده ثبتی است که  مهارت ساخت کرجی و قایق لوتکا، قایق سنتی کلاز که در شهر آستارا با چوب بلوط ساخته می‌شود، مهارت شور کردن ماهی، مهارت دودی‌ کردن ماهی، مهارت پَره‌کشی که یکی از انواع روش‌های صید ماهی‌های استخوانی است، مهارت توربافی سنتی، مهارت در روش دام‌ ماهی، نغمه‌ها و ادبیات شفاهی که در هنگام ماهی‌گیری صیادان، لباس سنتی ماهی‌گیری به نام فوکا و مهارت ساخت ماشک یا سالی است را شامل می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی گیلان با بیان اینکه آثار فرهنگی، تاریخی و طبیعی، میراث ماندگار کشورها و ملت‌هاست که باید تلاش کنیم به نسل‌های بعد انتقال دهیم،‌افزود:  یکی از بارزترین و شاخص‌ترین میراث‌ فرهنگی و تاریخی، رفتارها و فرهنگ‌های منطقه‌ای و قومی است.

وی با اشاره به اینکه  به میراث‌ دریایی تا امروز کمتر توجه شده است، اظهار داشت: با توجه به فرهنگ غنی گیلان و اهمیت این موضوع اداره‌کل میراث ‌فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان گیلان اقدام به ثبت میراث‌ دریایی استان کرده است.

مدیرکل میراث‌فرهنگی گیلان  در خاتمه گفت: ثبت میراث ناملموس دریایی برگ‌ زرینی در دفتر میراث فرهنگی استان و کشور خواهد بود و گامی بزرگ در توسعه گردشگری‌ دریایی برداشته خواهد شد.

انتهای پیام


http://stnews.ir/content/news/85590/ثبت ملی ۱۰ میراث ناملموس دریایی گیلان

چاپ خبر