چرا برخی دائما سرما میخورند؟‌ ؛ محققان دانشگاه کالیفرنیا پاسخ می‌دهد

کد مطلب: 85637  |  تاريخ: سه شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۹:۵۶


چرا برخی دائما سرما میخورند؟‌ ؛ محققان دانشگاه کالیفرنیا پاسخ می‌دهد

دانشمندان الگویی در این مورد کشف کرده‌اند: افرادی که در کودکی اول به نوع ملایم‌تر ویروس، اچ۱ان۱، مبتلا می‌شوند، نسبت به کسانی که اول به اچ۳ان۲ مبتلا می‌شوند، احتمال کمتری به بستری شدن در بیمارستان را دارند اگر دوباره در سالیان آتی به اچ۱ان۱ مبتلا شوند. افرادی هم که ابتدا به اچ۳ان۲ مبتلا می‌شوند، ایمنی بیشتری در مقابل ابتلا به اچ۳ان۲ در آینده دارند.

اولین آنفولانزا در کودکی کمک می‌کند تا توضیح دهیم چرا این ویروس روی برخی از افراد تاثیر بیشتری دارد. چرا برخی از افراد توانایی بیشتری در مقابله با آنفولانزا نسبت به سایر افراد دارند؟ بخشی از جواب به نوع ویروس اولین آنفولانزایی که فرد در کودکی به آن مبتلا می‌شود، ربط دارد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌دیلی، دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا و دانشگاه آریزونا یافته‌اند که توانایی مقابله‌ی فرد با آنفولانزا نه‌تنها به انواع ویروس‌هایی که فرد در طول زندگی با آنان روبه‌رو می‌شود، بستگی دارد بلکه به توالی ابتلا به ویروس‌ها نیز بستگی دارد. هم‌چنین این محققان معتقدند که کنترل کردن مسافران برای ویروس کرونا زیاد کارآمد نیست و به‌طور میانگین کمتر از نصف مبتلایان شناسایی خواهند شد، و آن‌هایی که بیش از همه مبتلا هستند غیرقابل‌شناسایی‌اند زیرا هیچ نشانه‌ی بیماری در آن‌ها دیده نمی‌شود. پس متوقف کردن ویروس کرونا به افزایش کنترل در فرودگاه‌ها و سایر راه‌های مسافرتی بستگی ندارد.

دلیل همیشه سرماخورده بودن برخی چیست؟

تیمی از دانشمندان گزارش دادند که ابتلا به ویروس‌های آنفولانزا در کودکی ایمنی نسبی به آن‌ها در برابر سایر ویروس‌های منتسب به آنفولانزا می‌دهد. دو نوع از ویروس آنفولانزا، «اچ3ان2» و «اچ1ان1»، عوامل اصلی بیماری‌های فصلی در دهه‌های گذشته هستند. اچ3ان2 اکثر موارد شدید و گاها منجر به مرگ را در بین افراد سالخورده باعث می‌شود. اچ1ان1 بیشتر روی بزرگسالان و کودکان تاثیر دارد و کمتر منجر به مرگ می‌شود.

دانشمندان الگویی در این مورد کشف کرده‌اند: افرادی که در کودکی اول به نوع ملایم‌تر ویروس، اچ1ان1، مبتلا می‌شوند، نسبت به کسانی که اول به اچ3ان2 مبتلا می‌شوند، احتمال کمتری به بستری شدن در بیمارستان را دارند اگر دوباره در سالیان آتی به اچ1ان1 مبتلا شوند. افرادی هم که ابتدا به اچ3ان2 مبتلا می‌شوند، ایمنی بیشتری در مقابل ابتلا به اچ3ان2 در آینده دارند.

متداول‌ترین علائم سرماخوردگی شامل سرفه، آبریزش بینی، گرفتگی بینی و گلودرد است و علائم دیگر شامل درد عضلات، خستگی، سردرد، و بی‌اشتهایی. گلودرد تقریباً در ۴۰٪ افراد و سرفه تقریباً در ۵۰٪ افراد بروز می‌کند، سرفه‌های ناشی از سرماخوردگی معمولاً خشک و پشت سر هم هستند.

انتهای پیام/

تیمور خسروی


http://stnews.ir/content/news/85637/چرا برخی دائما سرما میخورند؟‌ ؛ محققان دانشگاه کالیفرنیا پاسخ می‌دهد

چاپ خبر