از ساخت داروی «ضدسرطان» تا ساخت یک کِرِم برای درمان «زخم بستر»

کد مطلب: 85705  |  تاريخ: جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸  |  ساعت: ۰۸:۰۰


وقتی خودباوری به ثمر می نشیند؛

از ساخت داروی «ضدسرطان» تا ساخت یک کِرِم برای درمان «زخم بستر»

جانشین خانه نخبگان بسیج استان کرمانشاه از ساخت داروی ضدسرطانی خبر داد که هیچ گونه تاثیر ناخوشایندی بر روی سلول های سالم ندارد.

دکتر رضا تحویلیان در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علمی و فناوری در کرمانشاه اظهار داشت: این افتخار را دارم که در طول تحقیقات به همراه تیم تحقیقاتی بسیجیان دانشجو و محققان بسیجی پروژه‌های تحقیقاتی را انجام دادیم و به نتایج خوبی هم در این زمینه دست پیدا کرده ایم.

وی افزود: یکی از این پروژه‌ها منجر به ساخت دارویی موثر بر روی سلول‌های سرطانی بوده است که براساس تحقیقات بر روی حیوانات آزمایشگاهی توانسته است سلول های سرطانی را معدوم کند و هیچ گونه تاثیر ناخوشایندی بر روی سلول های سالم نگذارد.

جانشین خانه نخبگان بسیج استان کرمانشاه بیان داشت: داروهایی که در حال حاضر در بازار وجود دارد عموما سلول های سالم را درگیر می کند و این مورد یکی از عوارض جانبی داروهای موثر بر سرطان است.

دکتر تحویلیان تصریح کرد: ساخت این دارو یکی از یافته های ما بوده است که تبدیل به یک کپسول مایع و یا سافت کم شده است و در حال حاضر نیز ساخت این دارو در حال اتمام و انجام مراحل بعدی آزمایش یعنی آزمایشات بالینی و مطالعات بالینی هستیم که در صورت حصول نتیجه به بازار عرضه می شود.

این محقق کرمانشاهی ادامه داد: پروژه دیگری که مطالعات بالینی آن انجام شده طراحی و ساخت کرمی در رابطه با زخم های بستر بوده است که عموما تونلی که برای این بیماران ایجاد می شود گردش خون در آن ناحیه را کم می کند و بدن فرد بیمار مبتلا به عفونت های لاعلاج و درمان ناپذیر می شود.

وی خاطر نشان کرد: برخی از بیماران به بیماری حادتر همچون سندروم برگر مبتلا می شوند که چاره ای جز قطع عضو ندارند و بیمارانی از این دسته بودند که پس از آشنایی با این تیم و استفاده از داروی مذکر نه تنها روند قطع عضو آنها متوقف شد بلکه زخم ها التیام پیدا کرد.

جانشین خانه نخبگان بسیج استان کرمانشاه عنوان کرد: این دارو همچنین در زخم های بیماران دیابتی نیز مورد ارزیابی قرار گرفت و نتایج درخشانی در این زمینه کسب شده است و در حال حاضر در حال رایزنی با شرکت داروسازی برای اخذ مجوز ساخت و عرضه در بازار هستیم.

دکتر تحویلیان افزود: بخش دیگری از این تحقیقات به تلکنولوژی نانو  و ساخت نانو ذرات باز می گردد که شکل جدیدی از مورفین را طراحی کردیم که دارو می تواند به صورت نانو های زیست چسب های دهانی استفاده شود و حسن آن این است که احتیاجی به تزریق داروی مخدر به بیمار وجود نخواهد داشت و در مراکز درمانی می توانند دارو را به صورت گونه ای استفاه کنند و این دارو از طریق مویرگ های گونه جذب خون شده و به سرعت تاثیر خود را بگذارد.

عضو هیئت علمی و دانشیار دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه خاطر نشان کرد: این تکنولوژی در دنیا استقبال می شود و کشورهای اندکی این قابلیت را دارند و همکاران ما توانستند گامی مهم در این زمینه بردارند.

دکتر تحویلیان بیان داشت: این تحقیقات هر یک در مراحل مختلفی هستند و برخی از آنها در شرف اخذ پروانه جهت ساخت و برخی دیگر نیز به بازار ورود پیدا کرده اند.

وی ادامه داد: تاکید من این است که  مواد اولیه این داروها از منابع داخلی و بومی استان باشد و در ساخت این دو دارو از گیاهان دارویی استان استفاده شده است که این مهم نوید بخش این است که ساخت آنها می تواند سیستم اقتصادی استان را دگرگون کند و ارزش افزوده زیادی را برای استان در پی داشته باشد.

جانشین خانه نخبگان بسیج استان کرمانشاه افزود: یکی از راه هایی که می شود برای مبارزه با تحریم داشته باشیم نیم نگاهی به داروهای طبیعی و منابع طبیعی برای ساخت دارو داست هر چند هیچ نظری مبنی بر استفاده از گیاهان خام و بدون فرآوری نداریم و قطعا این استفاده قابلیتی برای بیمار نخواهد داشت.


http://stnews.ir/content/news/85705/از ساخت داروی «ضدسرطان» تا ساخت یک کِرِم برای درمان «زخم بستر»

چاپ خبر