وقتی زور عوام فریبی بر علم وتخصص می چربد! | جای خالی دغدغه های علمی در میان وعده وعیدهای انتخاباتی

کد مطلب: 85916  |  تاريخ: چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۶:۵۵


وقتی زور عوام فریبی بر علم وتخصص می چربد! | جای خالی دغدغه های علمی در میان وعده وعیدهای انتخاباتی

کاش فضاهای دانشگاهی که بستر باز مناظره آزاداند، بستر تخصص سنجی کاندیداها هم می شدند!

خبرگزاری علم و فناوری گیلان| بهاره مقدم_ بنا به رسالت خبرنگاری برآن شدیم تا با تعدادی از کاندیداهای انتخابات پیش روی مجلس شورای اسلامی گفتگو کنیم. آن هم در مورد دغدغه های علمی شان.

علی رغم اینکه تخصص ها، کارکردها و سابقه ها متفاوت بود اما عجیب آنکه اکثر پاسخ ها به هم شباهت داشت!

دغدغه اصلی همه آن ها وضعیت معیشتی مردم بود. راهکار؟ اشتغال زایی، تولید ملی، استفاده از جوانان.

روش؟ می گفتند طرح هایی دارند که بعدا در کمیسیون های مربوطه ارائه خواهند داد! شاید گمان می کردند طرح دزدی شود! یا مثلا آن قدر روش ها و ایده هاشان بکر باشد که اجنبی برای ربودنشان دست به کار شود!!

در نتیجه هرچه نوشته ها بالاو پایین کردیم به جملات قابل داری که در یک عرصه علمی بتوان تمام قد از آن دفاع کرد، برنخوردیم!

با یک شهروند رشتی در این باره گفتگو کردیم. حاج صادق رضاپور مغازه دار یکی از محله های حاشیه زرجوب است. می گفت در این شب ها کاندیداها سرخیابان ما به همراه طرفدارانشان میتینگ داشتند. تعدادی دانشجو از آن ها درباره اشتغال جوانان پرسیدند و این ها گفتند پایمان به مجلس برسد حلش می کنیم. من میگویم قبل از شماها هم همین ها را گفتند. چرا نشد؟

به حاج صادق گفتم شاید سنگ اندازی شده، شاید تصویب شده و در دست اجراست. چقدر پیگیر اخباری؟ گفت زیاد! نه اینطور نیست. این ها اسیر سیاسی بازی های خودشانند در مجلس. دنبال سلفی با موگرینی! دنبال ارتباط گرفتن با دستگاه ها برای خدمات رسانی به خویشان و تامین آینده خویش!

به وی گفتم زیادی بدبینی. بالاخره مجلس به این بزرگی نماینده خدوم مردم دار کم ندارد. گفت: من در این 57سالی که از خدا عمر گرفتم از این ها خیری ندیدم. بارها بعضی از این نماینده های رشت را دیدم و گفتم آقا من بی سواد. من یک آدم معمولی. شما که دکتر مهندسید یک فکری برای این زرجوب بکنید. دنیا از رودخانه هایش چطوری نگه داری می کند ما چطور. برای سراوان کاری کنید. دختر من همان حوالی خانه خریده. از بوی بد زباله مردم آنجا اسیرند.

گفتم خب؟ چه پاسخت را دادند؟ گفت: با من عکس گرفتند و در پیج و سایتشان گذاشتند. بغلم کردند ماچم کردند که تو سرمایه این کشوری سرمایه انقلابی. هیچی! همه اش سیاه بازی بود. در تمام این سال ها زرجوب حالش بدتر شده که بهتر نشده. بوی بدش هم روز به روز بیشتر می شود. علم وقتی این همه پیشرفت می کند که چین در 10روز بیمارستان می سازد آن وقت ما یک رود را نمی توانیم از خطر مرگ نجات دهیم!

راست می گفت. در میان کاندیداها آنان که سوادشان بیشتر است، مقاله دارند، سابقه اجتماعی دارند، گاها ژست نجات طبیعت، اهمیت به نخبگان، توسعه تخصص و توجه به دانش های جدید می گیرند اما در عمل هیچ طرح و ایده ای مطرح نمی شود.

همه شان معطوف کرده اند خود را به بدگویی به وزرا، نمایندگان سابق، نمایندگان فعلی، همه شان راه برون رفت از مشکلات کشور را رونق تولید، تکیه بر توان داخلی و اتکا بر جوانان می دانند اما اوج به کار گیری جوانان استفاده ابزاری از احساسات و توانمندی های آنان چه قبل و چه بعد از انتخابات است!

کاش فضاهای دانشگاهی که بستر باز مناظره آزاداند، بستر تخصص سنجی کاندیداها هم می شدند!  حرف های قشنگ را همه می زنند! اما به قول حاج صادق اکثرش سیاه بازی است!!

انتهای پیام


http://stnews.ir/content/news/85916/وقتی زور عوام فریبی بر علم وتخصص می چربد! | جای خالی دغدغه های علمی در میان وعده وعیدهای انتخاباتی

چاپ خبر