پرنده منجمد شده پس از ۴۶۰۰۰ سال کشف شد

کد مطلب: 86099  |  تاريخ: سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸  |  ساعت: ۱۲:۴۷


به گزارش علم و فناوری:

پرنده منجمد شده پس از ۴۶۰۰۰ سال کشف شد

در منطقه سیبری پرنده ای یخ زده یافت شده است که حدود ۵۰۰۰۰ سال قدمت دارد و همچنان تحقیقات روی آن ادامه دارد

به گزارش علم و فناوری از زنجان و به نقل از CNN یافتن فسیل موجوداتی که میلیون ها سال پیش زندگی کرده اند یک پدیده جذاب است، اما برخی از قسمت های سیاره ما یعنی زمین فرصتی بی نظیر به دانشمندان می دهد تا موجودات باستانی را کشف کنند که اساساً در گذشته یخ زده اند.

سیبری یک مکان از این قبیل مکان هاست و محققانی که در این منطقه کار می کنند، انواع حیواناتی را که ده ها هزار سال قبل از کشف، منجمد شده اند، کشف می کنند. به تازگی یک پرنده فوق العاده خوب نگهداری شده در یک لایه نفوذپذیر در شمال شرقی سیبری یافت شده است. دانشمندان بقایای این پرنده را تجزیه و تحلیل کرده و دریافتند که قدمت آن حدود 46000 سال است.

این پرنده به عنوان گونه ای از شاخ شاخی شناخته شده است که دانشمندان با مطالعه اطلاعات موجود در مورد ژنتیک پرنده ، آن را با گونه هایی از امروزه وجود دارد ، پیوند داده اند که یکی از آن ها اغلب در شمال روسیه یافت می شود.

همانطور که ممکن است تصور کنید، یافتن چنین نمونه ای کاملاً دست نخورده پس از گذشت نزدیک به 50،000 سال در زمین یخ زده، یک اتفاق نادر است و به دانشمندان نگاهی هیجان انگیز می دهد که این سیاره در دوران یخبندان چگونه بود.

این واقعیت که چنین نمونه کوچک و شکننده تقریباً دست نخورده باقی مانده است حاکی از آن است که خاک باید به تدریج رسوب کرده باشد یا حداقل زمین نسبتاً پایدار باشد به طوری که لاشه پرنده در حالت بسیار نزدیک به زمان خود حفظ شود.

دانشمندان قصد دارند تا عمیقاً ژنوم پرنده را حفر کنند و تصویری واضح تر از چگونگی ارتباط آن با گونه های مدرن ترسیم کنند. این کشف بسیار شبیه به کشف توله سگ ریز یخ زده در سیبری است که در نوامبر سال 2019 یافت شده و قدمت آن حدود 18000 سال برآورد شد.

انتهای پیام/

 


http://stnews.ir/content/news/86099/پرنده منجمد شده پس از ۴۶۰۰۰ سال کشف شد

چاپ خبر