بعد از ضد عفونی کردن با الکل۸ دقیقه صبر کنید

کد مطلب: 86984  |  تاريخ: شنبه ۱۶ فروردین ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۷:۱۰


متخصص بیماری‌های عفونی :

بعد از ضد عفونی کردن با الکل۸ دقیقه صبر کنید

یک متخصص بیماری‌های عفونی گفت: صابون در ۲۰ ثانیه و الکل در هشت دقیقه ویروس‌ را می‌کشد و پس از پاشیدن الکل به دست‌ها باید هشت دقیقه صبر کرد.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناروی از آذربایجان شرقی ،دکتر مهدی حق‌دوست، متخصص بیماری‌های عفونی در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری گفت: تمامی ضد عفونی‌کننده‌هایی که به منظور مبارزه با کرونا استفاده می‌شوند، باید پایه الکلی و اتانولی ۷۰ درصد داشته باشند، اظهار کرد: در صورت دسترسی نداشتن به مواد ضد عفونی کننده، بهترین ماده برای استفاده وایتکس است.

بیشتر افراد بلافاصله پس از اسپری کردن الکل و محلول‌های ضد عفونی کننده بر روی دست‌هایشان، شروع به خوردن غذا یا دست زدن به وسیله‌هایشان می‌کنند، در حالیکه برای از بین رفتن ویروس با الکل، هشت دقیقه زمان لازم است.

 صابون در ۲۰ ثانیه و الکل در هشت دقیقه ویروس‌ را می‌کشد و پس از پاشیدن الکل به دست‌ها باید هشت دقیقه صبر کرد.

متخصص بیماری‌های عفونی  با ابیان اینکه میتوان از وایتکس برای ضدعفونی کردن سطوح نیز استفاده کرد افزود: با افزودن ۳۰۰ سی سی وایتکس به سه لیتر آب، می‌توان کف منازل، راهروها و سطوح مختلف و حتی کف کفش‌ها را ضدعفونی کرد. قدرت ضدعفونی‌کنندگی وایتکس از الکل بسیار بیشتر است.

وی با اشاره به بررسی های صورت گرفته در این زمینه تصریح کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد صابون، شوینده قوی‌تری بوده و تمامی ویروس‌ها و چربی اطرافشان را از بین می‌برد، اما با استفاده از الکل، ۱۰ درصد ویروس‌ها باقی می‌مانند. وایتکس نیز طی ۴۰ ثانیه ویروس‌ها را از بین می‌برد.

وی با اشاره به عمر ماندگاری ویروس کرونای جدید بر روی سطوح مختلف، اظهار کرد: عمر ماندگاری ویروس بر روی کاغذ، سه ساعت و بر روی استیل حدود ۱۵ روز و بر روی لباس‌ها یک روز است، اما باید همه جا را آلوده در نظر بگیریم.

حق‌دوست، با بیان اینکه پوشیدن دستکش باعث به اشتباه افتادن فرد و اطمینان از تمیز بودن دست‌ها می‌شود، اضافه کرد: برخی افراد به ویژه کارمندان، دستکش به دست، دست‌هایشان را به همه جا و هر وسیله‌ای مثل خودکار و موبایل می‌زنند و استفاده از دستکش در این صورت فایده‌ای ندارد.

حق‌دوست، متذکر شد: اگر فردی مبتلاست و سرفه و عطسه می‌کند نیز باید از ماسک ساده استفاده کند.

حق‌دوست بر ضرورت حفظ فاصله ۱.۵ متری هنگام مراجعه به اماکنی مانند فروشگاه‌ها و سوپر مارکت‌ها و ادارات تاکید کرد.

این متخصص بیماری‌های عفونی، گفت: نظافت شخصی باید با جدیت رعایت شود و بهتر است دست نشسته را به طرف صورت نبریم و هر چیزی را بعد از خرید و قبل از استفاده بشوریم.


http://stnews.ir/content/news/86984/بعد از ضد عفونی کردن با الکل۸ دقیقه صبر کنید

چاپ خبر