خدمت رسانی بیش از ۳۰ هزار نیروی بسیجی برای مقابله با کرونا/ تهیه و توزیع ۱۳ هزار بسته معیشتی در کرمانشاه

کد مطلب: 87273  |  تاريخ: پنج شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۹  |  ساعت: ۱۰:۱۴


فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه مطرح کرد:

خدمت رسانی بیش از ۳۰ هزار نیروی بسیجی برای مقابله با کرونا/ تهیه و توزیع ۱۳ هزار بسته معیشتی در کرمانشاه

فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم(ص) استان کرمانشاه گفت: بیش از ۳۰ هزار نیروی بسیجی آموزش دیده در استان برای مقابله با کرونا خدمت رسانی می کنند.

سردار بهمن ریحانی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علمی و فناوری در کرمانشاه با اشاره به اقدامات سپاه و بسیج بعد از اپیدمی ویروس کرونا اظهار داشت: در همان روزهای اول که نمونه‌هایی از این بیماری را در استان شاهد بودیم، قبل از هر دستورالعمل، یا هر اقدام تشکیلاتی و یا آغاز فضای برنامه ریزی به رفع آلودگی مناطق پرتردد پرداخته شد.

وی افزود: براساس اعلام صورت گرفته که مناطق پرتردد محله‌های خطرزای این بیماری هستند و هر چه این مکان‌ها پاکیزه‌تر باشند مردم کمتر دچار آسیب می‌شوند، ابتدا پارک‌ها، محلات پرتردد، بانک‌ها، اماکن عمومی و … در این استان گندزدایی و ضدعفونی شدند.

ضدعفونی و گندزدایی محلات مختلف در استان

فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه تصریح کرد: اولین اقدام این بود که یگان‌های جنگ نوین که در سپاه و لشکر وجود دارد با توجه به تجربه کار شیمیایی و رفع آلودگی در زمان دفاع مقدس و دارا بودن امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی خوب به کار گرفته شد و با یک برنامه زمانبندی محله محور و مشخص شدن جغرافیایی را در سطح استان تعریف و تدوین کردیم تا براساس نوبت محلات و شهرستان‌های مختلف استان کرمانشاه ضدعفونی کنند.

سردار ریحانی عنوان کرد: در روزهای اول با توجه به در دسترس نبودن مواد ضدعفونی به اندازه کافی، با پرداخت هزینه‌ای این مواد را تهیه و به رفع آلودگی پرداختیم.

وی ادامه داد: سپاه قبل از اینکه هیچ دستگاه و نهادی وارد عمل شود کار را با رفع آلودگی از محلات، ادارات، پارک‌ها، خیابان‌ها و مکان‌های پرتردد آغاز کرد و سپس ارتش، ناجا، شهرداری و دیگر نهادها نیز به این منظور به میدان آمدند.

فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه با اشاره به انعقاد تفاهم نامه بین سپاه و بسیج با وزارت بهداشت تصریح کرد: براساس این تفاهم نامه یک جمعیت و استعداد نیروی انسانی برای هر استان پیش بینی شده بود که سهم استان کرمانشاه نیز ۱۶۱۸۹ نفر بود.

 

            

بهره گیری از نیروهای بسیجی در اجرای طرح غربالگری

وی گفت: در حال حاضر می‌توان گفت بیش از ۳۰ هزار نفر نیروی آموزش دیده، کاربلد و متناسب با این مأموریت در استان سازمان یافته اند و در حال حاضر مشغول خدمت رسانی هستند.

سردار ریحانی با اشاره به اجرای طرح غربالگری از سوی وزارت بهداشت در سراسر کشور گفت: اجرای این طرح یک کار سنگینی بود که به فرض باید یک جمعیت ۲ میلیون نفری را چه خانواری و چه انفرادی رصد شود، بیماری‌های آنها را سنجید و بیماران مشخص و از افراد عادی جدا شوند.

فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه استعداد مراکز بهداشت از لحاظ نیروی انسانی پایین بود لذا بسیجیان را با توجه به مدارک تحصیلی و نیز تجارب و به ویژه بسیجیان مرتبط با بسیج جامعه پزشکی را در این زمینه به کار گرفتیم.

کرمانشاه رتبه اول کشوری در بهداشت محیط و رتبه سوم غربالگری

وی ابراز داشت: در استان نیز جلسه‌ای با رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان داشتیم و در آن تفاهم نامه‌ای استانی منعقد شد که یکی از موارد آن بهره گیری از نیروهای متناسب و آموزش دیده برای بحث غربالگری بود.

سردار ریحانی تصریح کرد: وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی استان کرمانشاه اعلام کردند که کرمانشاه رتبه سوم کشور را در بحث غربالگری و نیز رتبه اول را در بهداشت محیط به دست آورده است که این مهم با کمک نیروهای بسیج حاصل شده است.

وی ادامه داد: برای همه حوزه‌های مقاومت محلات در سراسر استان هر حوزه‌ای حداقل یک کوله‌ای خریداری شود و امروز که کرمانشاه به لحاظ بهداشتی محیطی گفتن که اول سدیم به های بسیج بودند که کار محله محور را انجام می‌دادند و هدفمند باید انجام می‌شد

فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه بیان داشت: در ادارات استان هم با توجه به رفت و آمد و نیز لزوم مصون ماندن کارمندان و نیز ارباب رجوع‌ها بسیج ادارات تیم‌هایی را برای ضدعفونی ادارات تشکیل داد و این مهم را پیگیری و اجرایی کرد.

سردار ریحانی عنوان داشت: همچنین نیروهای بسیجی در اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی با توجه به اینکه ناجا مسئولیت این کار را بر عهده داشت به کمک ناجا رفتند و انصافاً در ورودی شهرستان‌ها و… حضور فعال و مؤثری داشتند.

 

پیش بینی تیم‌های بسیجی برای انجام اقدامات فرهنگی و آموزشی در محلات

وی با بین اینکه تیم‌هایی را به منظور انجام اقدامات فرهنگی و آموزشی در محلات پیش بینی کرده ایم، تصریح کرد: به کمک این تیم‌ها افرادی را که در این شرایط کرونا از لحاظ اقتصادی شکست خوردند شناسایی شدند و در این زمینه ۱۳ هزار بسته معیشتی هر بسته به مبلغ بیش از ۴۰۰ هزار تومان و در کل مبلغی بالغ بر ۵ میلیارد تومان تهیه و در استان توزیع خواهد شد که تا کنون بیش از ۳ هزار بسته توزیع شده است.

فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه ادامه داد: سامانه‌ای نیز پیش بینی شده است تا افرادی را که کمک‌ها را دریافت می‌کنند در این سامانه ثبت شود و مشخص باشد که فرد در چه تاریخی و چه کمکی دریافت کرده است تا یک عدالت نسبی در توزیع برقرار شود چرا که توزیع بسیار مهمتر از تهیه بسته‌ها است.

سردار ریحانی خاطر نشان کرد: همچنین بسته‌های معیشتی بین کارگران ساختمانی توزیع شد چرا که با توجه به شرایط موجود در کشور این قشر آسیب دیدند.

وی گفت: براساس فرمایش رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر حضور در رزمایش همدلی نیز کاری را در این زمینه شروع کردیم با کمیته امداد و بهزیستی استان هماهنگی‌هایی به منظور عدم موازی کاری صورت گرفته است؛ جامعه هدف مورد نظر ما با این دستگاه‌ها متفاوت است.

    

برپایی نقاهتگاه با ۳۰۰ تخت خواب در کرمانشاه

فرمانده سپاه حضرت نبی اکرم (ص) استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: مقرر شده است تا زندانیان نیازمندی که در زندان‌های استان و نیز کرمانشاهی هایی که در زندان استان‌های دیگر هستند، شناسایی شوند و بسته‌هایی در اختیار خانواده‌های آنها قرار گیرد.

سردار ریحانی افزود: همچنین با مسئولیت نهاد نمایندگی ولی فقیه در سپاه حضرت نب ی اکرم (ص) خانواده‌های افراد متوفی به دلیل کرونا شناسایی می‌شوند؛ با آنها تماس گرفته می‌شود و یک میلیون تومان بلاعوض و بسته‌های معیشتی به آنها کمک صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به نقاهتگاه موجود در استان که به همت سپاه برپا شده است، بیان کرد: این نقاهتگاه ۳۰۰ تخت خوابی در حال خدمت رسانی است و در صورت نیاز به ۱۰۰۰ تخت افزایش می‌یابد.


 


http://stnews.ir/content/news/87273/خدمت رسانی بیش از ۳۰ هزار نیروی بسیجی برای مقابله با کرونا/ تهیه و توزیع ۱۳ هزار بسته معیشتی در کرمانشاه

چاپ خبر