ساخت دستگاه ونتیلاتور، توسط دانشجویان محقق تبریزی

کد مطلب: 87819  |  تاريخ: دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۷:۰۵


ساخت دستگاه ونتیلاتور، توسط دانشجویان محقق تبریزی

دانشجویان دانشگاه شهید مدنی آذربایجان دستگاه ونتیلاتور را جهت کمک به درمان بیماران کرونایی طراحی کرده و ساختند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان شرقی،دکتر علی عجمی، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه شهید مدنی آذربایجان، در گفتگو با خبرنگار علم و فناوری با اشاره به همکاری محققان مرکز رشد مستقر در این دانشگاه گفت: این دستگاه توسط محققان شرکت آدلیم توان اوراسیا مستقر در مرکز رشد دانشگاه شهید مدنی آذربایجان ساخنه شده است

وی اظهار امیدواری کرد دستگاه ونتیلاتور بعد از اخذمجوزهای لازم از مراجع ذیصلاح به تولید انبوه برسد.

عجمی ادامه داد: طراحی بخش الکترونیکی دستگاه مذکور توسط حامد آقائی، مدیر این شرکت و طراحی و اجرای بخش مکانیکی آن، توسط امید آقابالازاده که هردو، از دانشجویان فعال ورودی 95 رشته های برق و مکانیک دانشگاه شهید مدنی آذربایجان هستند، انجام شده است.

حامد آقائی نیز به خبرنگار علم و فناوری هوشمند سازی صنعتی و ساخت و تولید قطعات الکترونیکی مورد نیاز جامعه و حرکت به سمت دانش بنیان شدن را از اهداف این شرکت برشمرد.

وی قیمت تمام شده پایین، ارتقاء و قابلیت تنظیم تایم TPLT ( تاخیر زمانی بین دم و بازدم ، نسبت تایم زمانی دم به بازدم i/E ) را از ویژگیهای بارز این دستگاه عنوان کرد.

گفتنی است دستگاه ونتیلاتور (Ventilator) یا دستگاه تنفس مصنوعی، دستگاهی است که با توجه به شرایط بیمار به عمل تنفس کمک می کند و یا برای بیمارانی که قادر به تنفس نیستند، تنفس را بصورت کامل انجام می دهد. دستگاه به نحوی طراحی شده است تا هوای قابل تنفس (در صورت نیاز هوا با درصد اکسیژن بیشتر) را به داخل ریه ها بفرستد و سپس دی اکسید کربن را از ریه ها خارج کند. از ونتیلاتورها به صورت عمده در بخش های مراقبت ویژه، بخش اورژانس و بیهوشی استفاده می شود. نوعی از ونتیلاتور به نام ونتیلاتور پرتابل نیز برای استفاده در آمبولانس، همچنین در شرایط بحرانی، مناطق صنعتی، بیمارستان صحرایی و مکان های امدادی بدون تجهیزات پیشرفته و همچنین در هواپیما مورد استفاده قرار می گیرد ضمن این که برای نگهداری از بیمار در منزل (Home Care) نیز می توان از دستگاه ونتیلاتور پرتابل استفاده نمود. با توجه به شرایط بیمار ونتیلاتور می تواند فشار،حجم و زمان تنفس را کنترل و یا محدود سازد.


http://stnews.ir/content/news/87819/ساخت دستگاه ونتیلاتور، توسط دانشجویان محقق تبریزی

چاپ خبر