نوزاد تازه متولد شده در ژاپن اولین درمان با سلولهای بنیادی کبدی را انجام داد

کد مطلب: 88093  |  تاريخ: شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۷:۴۵


نوزاد تازه متولد شده در ژاپن اولین درمان با سلولهای بنیادی کبدی را انجام داد

نوزاد تازه متولد شده در ژاپن اولین درمان با سلولهای بنیادی کبدی را انجام داد، این یک احتمال هیجان انگیز برای آینده است و می توان امیدوار بود که در آینده تزریق ساده ای جایگزین پیوندهای امروزی شود.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از zmescience، نوزاد تازه متولد شده (شش روزه که جنس آن فاش نشده) در ژاپن اولین درمان با سلولهای بنیادی کبدی را انجام داد. درمان هنوز به معنای جایگزین پیوند نیست، اما قطعاً این یک احتمال هیجان انگیز برای آینده است و می توان امیدوار بود که در آینده تزریق ساده ای جایگزین پیوندهای امروزی شود.

 

تیمی از پزشکان در ژاپن با موفقیت سلولهای کبد بنیادی را در یک نوزاد تازه متولد شده که پیوند لازم را انجام داده است، انجام دادند.

این تیم توضیح می دهد که این روش می تواند در آینده برای سایر نوزادانی که نیاز به پیوند عضو دارند اما هنوز خیلی کوچک هستند و یا قادر به انجام چنین مداخله ای نیستند، مورد استفاده قرار گیرد. بیمار از اختلال چرخه ادرار رنج می برد، شرایطی که کبد قادر به تجزیه آمونیاک، یک ترکیب سمی در خون نیست، اما برای زنده ماندن از مداخله جراحی بسیار کوچک بود.

 

سلولهای شیرخوار برای درمان نوزادان

مرکز ملی بهداشت و توسعه کودکان در ژاپن NCCHD)) در بیانیه مطبوعاتی گفت: "موفقیت این کارآزمایی، ایمنی را برای اولین کارآزمایی بالینی در جهان با استفاده از سلولهای بنیادی انسانی (بنیادی جنینی) برای بیماران مبتلا به بیماری کبد نشان می دهد."

 

در شش روزگی، نوزاد (که جنس آن فاش نشد) برای انجام پیوند خیلی کوچک بود، برای بیماران زیر 6 کیلوگرم (13 پوند) ایمنی در نظر گرفته نمی شود، که معمولاً به این معنی است که آنها باید حدود سه تا پنج ماه سن داشته باشند.

با این حال، وضعیت کودک آن زمان مهلک بود، بنابراین پزشکان باید یک روش درمانی دیگر پیدا کنند.

 

آنها برای معالجه بیماری تحت درمان "پل" قرار دادند تا اینکه کودک به اندازه کافی بزرگ برای پیوند باشد. این روش شامل تزریق 190 میلیون سلول کبدی حاصل از سلولهای بنیادی جنینی در رگهای خونی کبد است. و کار کرد.

 

آنها گزارش می دهند که کودک "پس از انجام عمل شاهد افزایش غلظت آمونیاک خون" نبوده و بزرگ شده است تا "درمان بعدی را با موفقیت انجام دهد" ، یعنی پیوند کبد از پدرش. بیمار شش ماه پس از تولد از بیمارستان مرخص شد.

 

این روش درمان را می توان برای بیماران شیرخوار (و شاید بزرگسالان) که منتظر پیوند در سایر نقاط جهان هستند نیز استفاده کرد. پزشکان NCCHD خاطرنشان كردند كه اروپا و آمریكا عرضه نسبتاً پایدار سلولهای کبدی از اهداکنندگان مرده مغز دارند، در حالی كه ژاپن فقط مقدار محدودی كار با آنها دارد. بنابراین آنها مجبور بودند از سلولهای ES استفاده كنند كه از تخمهای بارور شده برداشت می شوند كه در مورد نحوه استفاده آنها از نظر اخلاقی اختلاف نظر ایجاد كرده است.

 

NCCHD یکی از تنها دو سازمان در ژاپن است که مجاز به همکاری با سلول های ES برای توسعه درمان های جدید پزشکی است. این تخمک ها با تخم های بارور شده کار می کنند، که طبق گفته های این مؤسسه، استفاده از هر دو اهدا کننده که قبلاً درمان باروری را انجام داده اند، تأیید شده است.

 

درمان هنوز به معنای جایگزین پیوند نیست، اما قطعاً این یک احتمال هیجان انگیز برای آینده است. پیوندها جان گیرنده را نجات می دهند، اما آنها به اهدا کنندگان (که تعداد آنها محدود است) تکیه می کنند و برای موفقیت به تجهیزات، پزشکان و داروهای بسیار تخصصی نیاز دارند. با این وجود می توان امیدوار بود که در آینده تزریق ساده ای جایگزین پیوندهای امروزی شود.

انتهای پیام/

https://www.zmescience.com/science/japan-newborn-liver-stem-cell-023523/


http://stnews.ir/content/news/88093/نوزاد تازه متولد شده در ژاپن اولین درمان با سلولهای بنیادی کبدی را انجام داد

چاپ خبر