مصاحبه لایو کرونا در کودکان و نوجوانان

کد مطلب: 88921  |  تاريخ: دوشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۹  |  ساعت: ۱۷:۴۳


مصاحبه لایو کرونا در کودکان و نوجوانان

مصاحبه شونده: دکتر رائد نوحه خوان متخصص اطفال

 1. ابتدا برای مخاطبین خبرگزاری علم و فناوری خودتون رو معرفی بفرمایید
 2. موضوع گفتگوی امشب ما کرونا در کودکان و نوجوانان هست. برای شروع گفتگو اول بفرمایید کودک یا طفل در تخصص شما، چه تعریفی داره؟ یعنی افراد تا چه سنی کودک حساب میشن؟ و همچنین نوجوان، از چه سنی تا چه سنی نوجوان به حساب میاد؟
 3. (من این توضیح رو خدمت مخاطبان این لایو بدم که آقای دکتر نوحه‌خوان چند پست آموزشی در مورد کرونا داخل پیجشون منتشر کردن و می‌تونید اونها رو مشاهده بفرمایید. ما در این گفتکو سعی می‌کنیم سوالاتی رو مطرح کنیم که قبلا جایی مطرح نشده) اوایلی که بیماری کرونا در چین شناخته شد، میگفتن که بچه‌های زیر هشت سال به این بیماری مبتلا نمی‌شن اما بعدها معلوم شد که کودکان هم مبتلا میشن. بفرمایید اون ادعای اولیه آیا اشتباه بود؟ یا درست بوده و بعدا رفتار ویروس تغییر کرده؟ (اگر اشتباه بوده دلیل این اشتباه چی بوده و از چه زمانی پزشکان متوجه این اشتباه شدند؟)
 4. شما در یکی از پست‌هاتون فرمودید که کرونا برای کودکان خطرناک نیست و حتی در صورت ابتلای کودکان به کرونا خانواده‌ها نگران نباشن. میشه برای بینندگان این گفتگو هم در این مورد توضیح بدید تا خیالشون راحت بشه؟
 5. ما در عنوان این مصاحبه کودکان و نوجوانان رو تفکیک کردیم، اما آیا کرونا در کودکان با نوجوانان تفاوتی می‌کنه؟ (اگر بله چه تفاوتی؟)
 6. اگر خدای نکرده خانواده‌ای علائمی مثل تب و سرفه و تنگی نفس رو در فرزندشون دیدن و شک کردند که مبادا فرزندشون مبتلا به کرونا شده باشه، چیکار کنن؟ آیا بچه‌شونو بردارن برن بیمارستان یا مطب؟ یا این که با شماره تلفن 4030 تماس بگیرن؟
 7. در مورد علائم کرونا خیلی مطالب مختلفی می‌شنویم از جمله این که اسهال و استفراغ هم جزو علائمش هست! به طور مختصر علائم کرونا رو بیان بفرمایید. آیا علائم کرونا در کودکان با بزرگسالان تفاوت داره؟
 8. این روزها توصیه به این هستش که تا حد امکان مردم از خونه بیرون نرن، مخصوصا مراکز درمانی که خطر سرایت کرونا هست، در مورد سایر بیماری‌ها چه توصیه‌ای به خانواده‌ها دارید؟ در صورت بیماری فرزندانشون چیکار کنن؟ در چه صورت به مطب یا مراکز درمانی مراجعه کنن و در چه مواردی نیاز به مراجعه حضوری نیست؟ (احتمالا این روزها مراجعات تلفنی و آنلاینتون خیلی زیاد شده دیگه! سختتون نیست؟)
 9. اگر در خونه‌ای که دارای کودک یا نوجوان هست، کسی مبتلا به کرونا بشه آیا لازم هست که از کودکان اون خونه هم تست کرونا بگیرند؟ توضیح بدید
 10. در ادامه سوال قبلی، اگر برای بیمار کرونایی «بستری در خانه» رو تجویز کنن، آیا لازم هست که کودک یا نوجوانشون از خونه بیرون بفرستن (مثلا خونه عمو، خاله ...) یا نیازی نیست و میشه که کودک در خونه بمونه و مراقبش باشن که مبتلا نشه؟ چیکار کنن که بچه مبتلا نشه؟
 11. اگر خدای نکرده کودکی به کرونا مبتلا شد و لازم شد در بیمارستان بستری بشه، به نظر شما آیا نیازی هست که از بیماران بزرگسال جدا بستری بشه یا نیازی نیست؟ آیا درمان کودک مبتلا به کرونا در مقایسه با بزرگسالان، ملاحظات خاصی داره یا نه؟

http://stnews.ir/content/news/88921/مصاحبه لایو کرونا در کودکان و نوجوانان

چاپ خبر