صنایع آلاینده برای حفظ محیط زیست از تکنولوژی روز بهره بگیرند

کد مطلب: 89471  |  تاريخ: چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۹  |  ساعت: ۲۰:۵۵


معاون اقتصادی استاندار یزد:

صنایع آلاینده برای حفظ محیط زیست از تکنولوژی روز بهره بگیرند

معاون اقتصادی استاندار یزد معتقد است به جای قلع و قمع صنایع در استان کویری نظیر یزد به بهانه کم آبی و آلایندگی می بایست به سمت کاهش اثرات سو زیست محیطی این صنایع با استفاده از تکنولوژی روز حرکت کرد.

سید مسعود عظیمی در مصاحبه با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد با اشاره به دغدغه های  موجود در مورد استقرار صنایع پرآبخواه در استان یزد گفت: نمی شود در یک منطقه انواع منابع معدنی وجود داشته باشد ولی مردم بومی از آن بی بهره باشند.  اینکه صرفا  معادن را استخراج کنیم  و آن را به استان های دیگر صادر کنیم اشتباه است. چرا استان اصفهان می  تواند از این منابع بهره برداری کند و  یزد از این مزیت بی بهره باشد. تهران با ۱۵ میلیون جمعیت و تراکم می تواند پالایشگاه داشته باشد ولی یزد نمی‌تواند از آن بی بهره باشد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری یزد  ابراز داشت: می توان در مرکز ایران که بهترین نقطه  از نظر پدافند غیرعامل است، پالایشگاه احداث کرد.

وی  تاکید کرد: انتقال این همه سنگ معدنی سخت تر است یا آوردن آب؟ برای آوردن آب کافی است در مبدا شیرین سازی انجام شود و با خط لوله آب به یزد انتقال یابد. انشاالله تا پایان امسال این پروژه انتقال  آب خلیج فارس به یزد افتتاح می شود و صنایع یزد از این آب بهره مند می شوند.

عظیمی اظهار داشت: چرا باید تمام گنجینه های اعطایی خدا را به راحتی از دست بدهیم؟ باید این موهبت ها را به محصول نهایی با ارزش افزوده بالا تبدیل کنیم.

وی ادامه داد: صنایع های‌تک نیز لزوما کم آبخواه نیستند، بعضی ازآنها هم به آب نیاز دارند.باید به سراغ تولید گندله، آهن اسفنجی، کنستانتره آهن و محصولاتی نظیر تیرآهن و میلگرد در استان  یزد برویم.

معاون استاندار یزد افزود: در بحث آلایندگی‌ نیز مشکل اینجاست که ما فقط یزد و دشت یزد_اردکان را می بینیم در  صورتی که استان وسیعی داریم و می توانیم به جای تراکم صنایع آن ها را به جایی ببریم که بتوانیم آلایندگی را کنترل کنیم. مگر لوکزامبورگ که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان آهن است چقدر وسعت دارد؟ مگر در اروپای سبز نیست. مساله اینجاست که آنها از صنایع های‌تک خود برای فیلترینگ و کنترل آلایندگی استفاده می کنند.

وی اعلام کرد: باید به سمت قدرتمند شدن منطقه از طریق افزایش بهره وری همین منابع و معادن برویم. اینکه در یک منطقه شغل نداشته باشیم ولی در عوض هوای خوب داشته باشیم به تنهایی فایده ای ندارد. می توان یزد برخورداری داشت به شرط اینکه همه جانبه نگاه کنیم. باید نگرش ما جامع باشد. باید محیط زیست، درآمد، اشتغال و آینده را در کنار هم ببینیم.

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/89471/ صنایع آلاینده برای حفظ محیط زیست از تکنولوژی روز بهره بگیرند

چاپ خبر