مونتاژ بزرگترین آزمایش فیوژن هسته‌ای جهان

کد مطلب: 89776  |  تاريخ: دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹  |  ساعت: ۱۱:۰۸


مونتاژ بزرگترین آزمایش فیوژن هسته‌ای جهان

دانشمندان مونتاژ بزرگترین آزمایش فیوژن هسته ای جهان را آغاز می کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از فارس، چهارده سال پس از دریافت پیش فرض رسمی دانشمندان روز سه شنبه شروع به مونتاژ یک دستگاه غول پیکر در جنوب فرانسه کردند که به منظور نشان دادن این است که همجوشی هسته ای فرایندی که خورشید را تأمین می کند ، می تواند یک منبع انرژی ایمن و پایدار در زمین باشد.

 

این آزمایش چند ملیتی پیشگامانه ، که به عنوان راکتور بین المللی تجربی گرمای هسته ای (ITER) شناخته می شود ، مشاهده کرده است که قطعات در ماه های اخیر در کمون کوچک Saint-Paul-les-Durance از اماکن تولیدی در سراسر دنیا وارد می شوند.

اکنون آنها با جدیت جمع می شوند تا آنچه را ITER به عنوان "بزرگترین معما در جهان" توصیف می کند تکمیل کنند.

 

هدف از كارخانه آزمايشگاه نشان دادن اين است كه با همكاري آزمايشات اوليه كه در دسامبر 2025 آغاز خواهد شد ، قدرت جوشكاري مي تواند با مقياس تجاري و با كيفيت ساخته شود.

فیوژن خورشید و سایر ستارگان را هنگامی که هسته های اتمی سبک با هم ترکیب می شوند تشکیل می دهند تا هسته های سنگین تری ایجاد کنند که در این کار مقادیر عظیمی از انرژی را آزاد می کنند.

چالش ساخت دستگاهی است که می تواند از این انرژی که در آن قرار دارد در کشتی رآکتور نگه داشته شده و توسط یک میدان مغناطیسی فوق العاده قوی کنترل شود ، بهره ببرد.

 

رئیس جمهور فرانسه امانوئل مکرون در پیامی که از سه شنبه برای یک رویداد پخش شده برای نشانه شروع رسمی مونتاژ خبر داد ، گفت: "با همجوشی ، هسته ای نوید بخش آینده است."

 

رئیس جمهور ، که به عنوان یک فناوری ، نوید "انرژی پاک ، بدون کربن ، ایمن و عملاً عاری از هدر رفت" را داده است" اضافه کرد که مدت هاست از طرف هسته ای در جنگ جهانی علیه تغییرات آب و هوایی ناشی از گازهای گلخانه ای ناشی از سوختن زغال سنگ و نفت و گاز طبیعی حمایت میکند.

 

رئیس جمهور کره جنوبی مونجائین به نوبه خود ، از "بزرگترین پروژه علمی بین المللی در تاریخ بشریت" قدردانی کرد ، که به گفته وی امید به منبع انرژی پاک و ایمن را به محض سال 2050 ارائه داد.

 

ریسک کم

پروژه ITER در سال 2006 توسط 35 کشور از جمله ایالات متحده ، روسیه ، چین ، انگلیس ، سوئیس ، هند ، ژاپن ، کره جنوبی و 27 عضو اتحادیه اروپا آغاز شد.

شرکا در بیانیه ای گفتند: "فیوژن ایمن است که با مقادیر چند دقیقه سوخت و امکان فیزیکی برخورد در محل حادثه فرار با ذوب مانند ایستگاه های برق هسته ای سنتی عمل میکند."

یک مزیت دیگر دارد که بدین گونه است: سوخت برای فیوژن و لیتیوم برای کمک به مدیریت واکنش در آب دریا یافت می شود و به اندازه کافی برای تأمین بشریت برای میلیون ها سال موجود است.

شرکا گفتند: "مقدار سوخت در سایز آناناس به اندازه 10،000 تن ذغال سنگ است."

 

بزرگترین تأسیسات همجوشی آزمایشگاهی در جهان به منظور تولید حدود 500 مگاوات توان حرارتی معادل حدود 200 مگاوات انرژی الکتریکی در صورت بهره برداری مداوم ، کافی برای تأمین 200،000 خانه است.

راکتور همجوشی هسته ای "توکامک" تقریباً در حدود یک میلیون مؤلفه تشکیل شده است و برخی مانند آهنرباهای ابررسانا بسیار قدرتمند آن که به اندازه یک ساختمان چهار طبقه ایستاده و هر کدام 360 تن وزن دارند.

 

"پازل سه بعدی"

حدود 2300 نفر در محل کار هستند تا دستگاه عظیم را با هم جمع کنند.

برنارد بیگوت مدیرکل ITER گفت: "ساخت دستگاه به صورت قطعه مانند مونتاژ یک پازل سه بعدی در یک جدول زمانی پیچیده است."

وی با بیان اینکه: "ما یک جنبه مدیریت پروژه ، مهندسی سیستم ، مدیریت ریسک و لجستیک مونتاژ دستگاه را باید با دقت یک ساعت سوئیسی انجام دهیم."

لذا پس از اتمام نیز راکتور باید بتواند فرآیندهای همجوشی که در قلب ستاره ها با دمای حدود 150 میلیون درجه سانتیگراد اتفاق می افتد ، 10 برابر گرمتر از خورشید را بازآفرینی کند.

این می تواند تا سال 2035 به قدرت کامل برسد اما بعنوان یک پروژه آزمایشی برای تولید برق طراحی نشده است.

اگر فن آوری امکان پذیر باشد راکتورهای همجوشی در آینده قادر به تأمین انرژی دو میلیون خانه در هرکدام با هزینه عملیاتی قابل مقایسه با راکتورهای هسته ای معمولی خواهند بود.

اما چنین "خورشید های مصنوعی" از طرف محیط زیست به عنوان یک معجزه علمی بسیار گران قیمت مورد انتقاد قرار می

گیرند.

 

پروژه ITER پنج سال عقب مانده است و سه برابر بودجه اولیه آن به حدود 20 میلیارد یورو (23.4 میلیارد دلار آمریکا) رسیده است.

 

مترجم: حسین استواری

منبع: science alert

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/89776/مونتاژ بزرگترین آزمایش فیوژن هسته‌ای جهان

چاپ خبر