در استان مرکزی سرطان را با فناوری روز دنیا درمان کنید

کد مطلب: 90026  |  تاريخ: جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹  |  ساعت: ۱۸:۲۷


برای اولین بار در استان مرکزی؛

در استان مرکزی سرطان را با فناوری روز دنیا درمان کنید

خریداری دستگاه شتابدهنده خطی برای درمان سرطان باعث شد استان مرکزی به معدود استان های دارنده فناوری روز دنیا در درمان سرطان بپیوندد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان مرکزی، سید محمد جمالیان رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: دانشگاه علوم پزشکی اراک تلاش‌های زیادی برای به ثمر نشستن این مهم در استان انجام داد و موفق شد دستگاه شتابدهنده پیشرفته و ورژن (نسخه) روز دنیا را وارد کند.

جمالیان افزود: با خرید این دستگاه پیشرفته گامی بلند در راستای ارائه خدمت به بیماران سرطانی برداشته شده و امید است در آینده‌ای نزدیک، بیمارستان آیت‌الله خوانساری اراک به یکی از مدرن‌ترین مراکز جامع سرطان کشور تبدیل شود.

وی ادامه داد: از مدل دستگاه شتاب دهنده خطی خریداری شده برای استان مرکزی، تنها چهار عدد در کشور وجود دارد و این منطقه یکی از معدود استان‌هایی است که می‌تواند از به روزترین فناوری دنیا برای درمان بیماران مبتلا به سرطان استفاده کند.

سید محمد جمالیان اضافه کرد: اولین دستگاه شتاب دهنده خطی با اعتباری بالغ بر ۲۰۰ میلیارد ریال توسط دانشگاه علوم پزشکی اراک خریداری و جهت ارائه خدمت به بیماران سرطانی به استان مرکزی انتقال داده شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک در خصوص مزیت دستگاه شتابدهنده جدید افزود: این دستگاه در انجام رادیوتراپی عوارض کمتری برای بیمار به وجود می آورد و فقط بر روی تومور تمرکز دارد که در نتیجه به بافت سالم آسیب نمی‌زند.

وی تصریح کرد: نمایندگان مردم استان مرکزی در مجلس شورای اسلامی برای تحقق این مهم در استان تلاش‌های زیادی داشتند که جای تقدیر دارد و امید است همه مسائل، مشکلات و نیازهای این دانشگاه در ارایه خدمات مطلوب‌تر به مردم یکی پس از دیگر حل و تامین شود.

سید محمد جمالیان رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک در پایان گفت: با توجه به تمام مشکلات مالی که داریم و مشکلاتی که به واسطه کرونا ویروس برای دانشگاه به وجود آمده است ولی در بحث سلامت مردم حاضر هستیم هر نوع هزینه ای را بکنیم تا بتوانیم بهترین خدمت را ارائه دهیم.

طبق استانداردهای بین المللی برای هر ۱۸۰ هزار نفر یک دستگاه شتاب دهنده خطی پزشکی مورد نیاز است و در ایران، سرطان، سومین علت مرگ و میر پس از بیماری قلبی و عروقی و حوادث شناخته شده است.

استفاده از شتاب دهنده‌های خطی الکترون، کاربردی‌ترین روش در پرتو درمانی سرطان‌ها محسوب می‌شود و  هم اکنون حدود ۵۲ درصد از بیماران سرطانی از این روش در فرایند درمان خود استفاده می کنند.

شتاب دهنده خطی به چه منظوری استفاده می شود؟

دستگاه شتاب دهنده خطی Linac دستگاهی است که عمدتا جهت پرتودهی خارجی جهت درمان سرطان بیمار استفاده می شود
این دستگاه برای همه قسمت های بدن استفاده می گردد و با استفاده از تکنیک های متداول و روش های درمانی از جمله IMRT,IGRT,SRS,SBRT مورد استفاده قرار می گیرد

انواع شتاب دهنده خطی    
شتاب دهنده خطی شامل دو نوع می باشد:
-
پرتوهای فوتون X-ray 
1-
دارای مقدار انرژیMev 22-4
2-
تک انرژی و دو انرژی

- پرتوهای الکترون
1- پرتوهای چندگانه به همراه مجموعه ای از انرژی بین MeV22-4 

شتاب دهنده خطی چگونه کار می کند؟
دستگاه شتاب دهنده خطی از تکنولوژی میکروویو(همانند رادار) جهت شتاب دادن به الکترون در قسمتی از شتابدهنده که به آن (Wave guide) گفته می‌شود استفاده می‌کند. همچنین باعث می شود که الکترون ها به هدف فلزی برخورد کنند تا انرژی بالایی از اشعه ایکس تولید شود. این اشعه ایکس با انرژی بالا به محض اینکه از دستگاه خارج می‌شود باید مطابقت با شکل تومور بیمار و استفاده بهینه از پرتوها جهت گیری شود
 
این پرتوها با استفاده از کولیماتورهای مولتی لیف که در هد دستگاه قرار دارند جهت گیری می شوند. بیمار بر روی تخت متحرک دستگاه به حالت دراز کشیده قرار می گیرد و از نور لیزر جهت اطمینان از اینکه در پوزیشن مناسب قرار دارد یا خیر استفاده می شود. تخت بیمار قابلیت حرکت به جهت های متفاوت به سمت بالا، پایین، راست، چپ را داراست. پرتوها می توانند به تومور از جهات مختلف توسط چرخش گنتری و تخت دستگاه منتقل شوند.

چقدر دستگاه شتاب دهنده خطی ایمن است؟

ایمنی بیمار بسیار مهم است و با روش های متفاوت ایجاد می‌شود.

قبل از شروع درمان، طراحی درمان انجام می شود و توسط فیزیک پزشک و با همکاری انکولوژیست تائید می شود. طراحی درمان مجددا قبل از درمان جهت اطمینان کیفیت فرایند و اینکه درمان طبق برنامه ریزی انجام می شود پلن درمان را بررسی می‌کند. تضمین کیفیت شتاب دهنده خطی بسیار مهم است

انتهای پیام / م

 


http://stnews.ir/content/news/90026/در استان مرکزی سرطان را با فناوری روز دنیا درمان کنید

چاپ خبر