کنکو الزامی گریز ناپذیر

کد مطلب: 90029  |  تاريخ: جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹  |  ساعت: ۲۲:۴۴


در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری عنوان شد

کنکو الزامی گریز ناپذیر

کارشناس امور اجتماعی گفت:تاخیر در برگزاری کنکور سراسری مشکلی از جامعه هدف حل نمی کند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی ؛ پاندمی ویروس کورونا ، به عنوان رخدادی کم نظیر در تاریخ جهان ، تمام شوونات زندگی جوامع بشری را تحت تاثیر مخرب خویش قرار داده است. رفتار خاص این ویروس که همه گیری با شیوع بالا و بیماریزایی شدید دارد، نظام سلامت کشورها را با چالش جدی مواجه نمود که هنوز هم تصمیم گیری برای نحوه مراقبت و کنترل بیماری با تعارضات جدی مواجه است.

بخش مهمی از این تعارضات در تصمیم گیری مدیریتی ، به مدیریت آموزش عمومی پایه و عالی بر می گردد.جدا هم سوال بسیار مهمی که افکار عمومی و مسوولین در یک پازل کاملا متعارض با آن روبرو هستند ، سلامت دانش آموزان و دانشجویان ، و همزمان تداوم آموزش های پایه و عالی است.

موضوع وقتی پیچیده تر می شود که هنوز رفتار بیماریزایی و نحوه کنترل و پیشگیری از آن و کارآمدی درمان های دارویی و اثربخشی بلند مدت دارو ، در ابهام قرار دارد.

با وجود چنین سوالات بی پاسخ مهم و حیاتی، در کشور خود به ماه برگزاری کنکور سراسری رسیده ایم که دغدغه مشترک والدین و مسوولین و مجلس شورای اسلامی است.

سوال مهمی که مطرح است ؛ آیا کنکور برگزار شود یا خیر؟ اگر جواب مثبت است ، چگونه با حفظ ایمنی دانش آموزان این رویداد مهمی علمی را برگزار کرد؟

دکتر هوشنگ عطاپور پزشک و کارشناس امور اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از آذربایجان غربی ؛ با اشاره به اینکه تاخیر در برگزاری کنکور سراسری مشکلی از جامعه هدف حل نمی کند گفت: چون میزان تاخیر محل سوال است. تا کی باید این رویداد علمی را به تاخیر انداخت ، در حالی که این فرایند هر سال با حضور دانش آموزان سال بعد به شکل متمادی و متوالی برگزار می شود و از نظر برنامه ریزی ، تاخیر سیستم آموزشی کشور را با مشکلات دامنه داری مواجه می کند. از طرفی دانش آموزان و خانواده های آنها هم پس از مدت ها تلاش ، مناظر برگزاری آزمون و استراحت دانش آموزان هستند، ولی همزمان دغدغه سلامت آنها را هم دارند.

کارشناس امور اجتماعی افزود:فصل آتی هم که پاییز است ، زمان شیوع بیماری های تنفسی است که می تواند شیوع بیماری کورونا را در جامعه و تجمع های امتحانی و آموزشی تشدید کند و  اگر در مرداد ماه شرایط آزمون ایمن فراهم نباشد ، قطعا در پاییز و زمستان ، امری محال خواهد بود.

دکتر عطاپور ادامه داد: با در نظر گفتن متغیرهای فرایندی و شرایط روانی جامعه و با توجه به امکان کاربست پروتکل های بهداشتی ، و اعمال رویکردهای علمی می توان کنکور سراسری را برگزار کرد.

این کارشناس گفت:بررسی های میدانی از جمعیت دانش آموزان و مصاحبه با آنها هم نشان می دهد ، دانش آموزان پشت کنکوری هم خواهان برگزاری ایمن و بهداشتی کنکور سراسری هستند.

اما کدام مدل از برگزاری کنکور سراسری در این شرایط توصیه می شود:

کارشناس امور اجتماعی با اشاره به ضرورت پروتکل های بهداشتی در زمان برگزاری کنکور افزود:پروتکل الزامی موثر همان رعایت فاصله گذاری فیزیکی ( اجتماعی) و رعایت اصول بهداشتی و از همه مهمتر تعهد دانش آموز ، خانواده و مسوولین برای رعایت پروتکل های بهداشتی است.

وی ادامه داد:این تعهد شرط بنیادین برگزاری کنکور سراسری است‌ اگر باور و ایمان راستین برای برگزاری ایمن و بهداشتی کنکور با رعابت دقیق پروتکل های بهداشتی اختصاصی کنکور نباشد ، برگزاری آن می تواند به یک فاجعه منجر شود؛ اما درصورت رعایت دقیق و متعهدانه و اخلاقی دستورالعمل ها ، می توان به ایمنی آن اطمینان حاصل کرد.

چند پیشنهاد در این زمینه کارساز و راهگشاست:

دکتر هوشنگ عطاپور افزود:تدوین و ابلاغ دستورالعمل ها و آموزش عمومی آن به مجریان برگزاری کنکور و دانش آموزان و خانواده های آنها. بسیار مهم است که چند روز قبل از برگزاری کنکور سراسری ، دستورالعمل ها ابلاغ  و از طریق رسانه های ملی و شبکه های اجتماعی در دسترس به اطلاع دانش آموزان و خانواده ها برسد.

وی ادامه داد:برخلاف سال های گذشته ، باید حوزه های امتحانی افزایش داده شده و با طراحی مدل های فضایی ، بر اساس نسبت تعداد دانش آموز به مساحت حوزه ، بر آوردهای لازم برای افزایش متناسب حوزه های امتحانی صورت بگیرد.

کارشناس امور اجتماعی بیان کرد: گام بعدی تدوین پروتکل های حضور در امتحان و جلوگیری از تجمع و تنظیم فرایندها به شکلی است که دانش آموزان در ورودی ها و خروجی ها تجمع اجباری نداشته باشند و مجریان بر رعایت اصول و ضوابط بهداشتی ابلاغی به شدت و سفت و سخت نظارت بکنند و اگر دانش آموزی نخواست این ضوابط را رعایت نکند، مانع حضور وی سر امتحان گردند.

عطاپور افزود:در نهایت تیم نظارت بهداشتی و استانداری ها بر اجرای دقیق پروتکل ها نظارت بکنتد تا دستورالعمل های اجرایی با قوت و حدیت اجرا شود.

در صورتی که این اصول رعایت شود ، می توان ضمن جلوگیری از انتقال بیماری ، امنیت روانی خانواده ها را نیز تامین کرد و در نهایت خللی هم در سیستم آموزشی کشور رخ نخواهد داد.

 

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/90029/کنکو الزامی گریز ناپذیر

چاپ خبر