والدین از تبعیض بین فرزندان دختر و پسر اجتناب کنند/ استقلال طلبی یکی از ویژگی های دوره نوجوانی است

کد مطلب: 90064  |  تاريخ: یکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹  |  ساعت: ۲۱:۲۰


عضو سازمان نظام روانشناسی ایران:

والدین از تبعیض بین فرزندان دختر و پسر اجتناب کنند/ استقلال طلبی یکی از ویژگی های دوره نوجوانی است

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران گفت: سعی شود از هر گونه تبعیض بین فرزندان دختر و پسر اجتناب شود و فرزندان دختر و پسر به یک اندازه مورد توجه والدین قرار گیرند.

به گزارش خبرنگار حوزه پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری، یکی از مهمترین دوره های زندگی ما انسان ها در روی کره زمین دوره نوجوانی است که چگونه گذراندن آن می تواند تاثیر زیادی در ادامه زندگی تا آخر عمر داشته باشد.

رفتار و برخورد پدرها و مادرها در خانواده با نوجوانان نیز نقش موثری در چگونگی شکل گیری شخصیت نوجوانان برای آینده زندگی شان دارد به همین خاطر نیز می طلبد که رفتارهای خود خیلی حساب شده انجام دهند تا برای فرزندشان مشکلی پیش نیاید.

در همین ارتباط مریم تشویقی مشاور، روانشناس بالینی و عضو سازمان نظام روانشناسی ایران توضیحاتی برای همه هموطنان به ویژه پدرها و مادرها بیان کرد و پاسخ چندین سوال در این زمینه را داد.

نحوه تعامل والدین با نوجوانان دختر اهمیت خاصی دارد

این روانشناس بالینی در گفت و گو با خبرنگار گروه پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری اظهار کرد: با توجه به تعارض و تضادهایی که در این دوره بین نوجوانان مخصوصا دختران و والدین به وجود می آید، نحوه تعامل والدین با نوجوانان دختر از اهمیت خاصی برخوردار است.

وی در همین ارتباط بیان کرد: مادران به دليل نزديکي با دختران داراي مهمترين نقش در افزايش و کاهش تضادها و تعارضات دختران در کانون خانواده هستند.

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران اضافه کرد: جهت ایجاد تعامل صحیح بین والدین مخصوصا مادران با دختران نوجوان راهکارهایی وجود دارد که چند نمونه از آن پیشنهاد می شود.

وی تصریح کرد: اگر مادران دارای تحصيلات بوده و از رشد و ويژگي ‌های سنی دخترانشان از لحاظ عاطفی، روانی و جسمانی مطلع باشند، موفقيت بيشتری در رفع تضادها و تعارضات به وجود آمده خواهند داشت بنابراین گذراندن یک دوره آشنایی با روان شناسی دوره نوجوانی به همه والدین توصیه می شود.

در مسائل گوناگون از دختران مان نظرخواهی کنيم

تشویقی با بیان این که استقلال طلبی یکی از ویژگی های دوره نوجوانی است، خاطرنشان کرد: بنابراین بايد به دختران وظايفی را واگذار کنيم تا آنها احساس استقلال کنند. باید زمينه ‌ای فراهم آورد که دختران در آن قادر به ارائه نظراتشان باشند، بايد در مسائل گوناگون از دختران مان نظرخواهی کنيم تا تصميم ‌گيری را ياد بگيرند، اين امر در از بين بردن تعارضات نيز موثر است.

عضو سازمان نظام روانشناسی ایران تاکید کرد: دختران در این سنین علاقه ‌مندند درک‌ شان کنيم، به سخنان شان گوش دهيم و به خواسته‌ هاي شان توجه کنيم مادران بايد به صحبت ‌های دختران شان گوش داده و تحقيرشان نکنند و به نظرات آنها توجه کنند. چرا که عدم اطمينان والدين به دختران، سبب به وجود آمدن مسائل و مشکلاتی برای آنها خواهد شد.

این روانشناس بالینی یادآورد شد: احساس زيادی بودن در دختران و ضایع کردن حقوق شان در برابر پسران یکی از مسائل دوره نوجوانی است که ريشه در گذشته دارد. حاکميت در گذشته بيشتر با مردان بوده است.

تشویقی بیان کرد: جامعه ما به گونه ‌ای شکل گرفته که در آن گناه و اشتباه دختران عيب شناخته مي ‌شود اما انجام گناه و اشتباه از سوی پسران عيب شمرده نمي ‌شود. بنابراین سعی شود از هر گونه تبعیض بین فرزندان دختر و پسر اجتناب شود و فرزندان دختر و پسر به یک اندازه مورد توجه والدین قرار گیرند.

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/90064/والدین از تبعیض بین فرزندان دختر و پسر اجتناب کنند/ استقلال طلبی یکی از ویژگی های دوره نوجوانی است

چاپ خبر