اپلیکیشنی که موجودات سمی را شناسایی می‌کند+لینک

کد مطلب: 90147  |  تاريخ: شنبه ۱ شهریور ۱۳۹۹  |  ساعت: ۱۳:۲۷


اپلیکیشنی که موجودات سمی را شناسایی می‌کند+لینک

کشور استرالیا طبیعت بکر و ناشناخته‌ای دارد که برای بسیاری از طبیعت‌گردان و علاقه‌مندان به سفر می‌تواند جذاب و هیجان‌انگیز باشد. اما تنوع گونه های گیاهی و جانوری موجود در این کشور از سویی دیگر می تواند خطر قرار گرفتن در معرض موجودات خطرناک نظیر مارها و عنکبوت های سمی را افزایش دهد. از همین رو گروهی از محققان دست به ابتکار جالبی زده اند.

یک برنامه‌ی جدید با نام «کریترپدیا» با استفاده از الگوریتم آموزش‌دیده، برای مقایسه مار مورد نظر شما با سایر بندپایان و خزندگان ساخته شده‌ است. با الهام از تنوع غنی حیات وحش در استرالیا، جایی که تعداد کمی گونه وجود دارد که احتمالاً دوست دارید از راه دور آن‌ها را نگاه کنید، امید بر این است که این ابزار انقلابی بتواند به ساکنان کنجکاو و گردشگران کمک‌ کند تا حیوانات خطرناک را تشخیص دهند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از Ifl Science، «موری اسکارس»، بنیان‌گذار این برنامه، می‌گوید: «در طول یکی از سفرهایش به استرالیا، مادر زن من به‌عنوان یک آهنربا برای همه مارها، عنکبوت‌ها و حشرات بزرگ کشور ما عمل کرد. سؤالات مربوط به شناسایی و سطح خطر آن‌ها بسیار بود، و این که ما پاسخ‌ها را نداشتیم به‌سادگی اوضاع را وخیم‌تر می‌کرد.»

برنامه جدید استرالیایی می‌تواند سریعا به شما بگوید که مار یا عنکبوتی خطرناک است یا خیر

آن‌ها برنامه‌ای را طراحی کردند که بتواند به‌سرعت خانواده، جنس یا گونه‌های یک حیوان را از یک عکس شناسایی کند. این فناوری جدید با اسکن یک کتابخانه حاوی صدها و هزاران عکس مار و عنکبوت شناسایی‌شده و مقایسه آن‌ها با تصویر شما، به‌طور موثر مهارت‌های شناسایی یک جانورشناس را با یک عمر تجربه کار میدانی به‌خدمت می‌گیرد.

لینک ثبت نام داوطلبان برنامه Cretterpedia

دکتر «مت ادکاک» توضیح می‌دهد: «اختلاف تصویری بین دو گونه ممکن است بعضی اوقات کاملاً ظریف باشد، بنابراین داده‌های آموزشی زیادی برای شناسایی مناسب مورد نیاز است. ما با حجم عظیمی از تصاویر منتشرشده از متخصصان جانورشناسی که با این برنامه همکاری می‌کنند، شروع کرده‌ایم و مجموعه‌ای از ابزارها را برای کمک به نام‌گذاری نیمه‌اتوماتیک این تصاویر، تأیید اطلاعات و بررسی متقابل با سایر داده‌ها تهیه کرده‌ایم.»

استرالیا یکی از کشورهای متنوع زیستی در این سیاره است. این کشور خانه بیش از یک میلیون گونه گیاهی و حیوانات است که بسیاری از آن ها در جای دیگری از جهان دیده نمی شود. حدود ۸۵ درصد گیاهان گلدار،۸۴ درصد از پستانداران،بیش از ۴۵ درصد پرندگان و ۸۹ درصد ساحل و ماهی های آب شیرین منحصر به این سرزمین است.

در کشور استرالیا بیش از ۳۷۸ گونه پستانداران،۸۲۸گونه پرنده،۳۰۰گونه از مارمولک ها،۱۴۰ گونه مار و دو گونه از تمساح وجود دارد. در میان حیوانات شناخته شده کانگورو،کوالا،اخیدنا،دینگو،پلاتیپوس،والابی و ومبات در این قاره وجود دارد.

انتهای پیام/

خبرنگار: تیمور خسروی


http://stnews.ir/content/news/90147/اپلیکیشنی که موجودات سمی را شناسایی می‌کند+لینک

چاپ خبر