۵ فناوری آینده ساز کشور در مسیر حمایت ویژه

کد مطلب: 90250  |  تاريخ: دوشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۹:۵۲


دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال:

۵ فناوری آینده ساز کشور در مسیر حمایت ویژه

دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی گفت: ۶برنامه حمایتی از ۵ فناوری آینده ساز در حوزه فناوری اطلاعات را در قالب برنامه «استارت آپ پلاس»تدوین شده است.

به گـــزارش خبرگزاری علم و فناوری - استان سمنان؛فناوری‌های نوظهور و آینده‌ساز در واقع به حوزه‌های نوین در دانش‌های مختلف اشاره دارد، که بیش از یک زمینه دانشی را مورد مطالعه قرار می‌دهد.همانطور که می دانید چرخه ی دانش و فناوری در دنیا به سرعت در زمینه های اقتصاد دیجیتال،فناوری های های تک و علوم نوین به گردش پرشتاب خود ادامه می دهد.دراین بین سهم ایران در این حوزه ها باید بیش از پیش مشخص و قابل رشد باشد.چرا که نیاز بشر به سمت وسوی این علوم و فنون در حال تغییر و جریان است.

دکتر مهدی محمدی رییس ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی روز گذشته و در مراسم رونمایی از سکوهای بومی و برامه ملی هوش مصنوعی که در محل معاونت علمی و فناوری، اظهارداشت: ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری در راستای تقویت استارت آپ های فناوری محور و با تمرکز بر فناوری‌های دارای اولویت در حوزه اقتصاد دیجیتال پویش «استارت آپ پلاس» را برگزار می کند.

وی با اشاره به اهداف «استارت آپ پلاس» گفت: شناسایی و حمایت از اکوسیستم فناوری های نوظهور دیجیتال، کمک به ارتقا ظرفیت‏های اقتصاد دیجیتال، پایدارسازی ظرفیت‏های استارت آپ‏های دیجیتال اهداف این پویش محسوب می شوند.

وی بیان کرد: حوزه های «هوش مصنوعی»، «بلاکچین» ، « AR» ، «VR»، «اینترنت اشیا»، «شهر هوشمند»، می توانند از این برنامه حمایتی بهره ببرند؛ در واقع این فناوری ها جز فناوری های کلیدی و آینده دار ی هستند که توجه به آنها در شرایط کنونی یک امری مهم به شمار می رود.

هـــــوش مصنوعی

هوش مصنوعی یا artificial intelligence شاخه ای از علوم رایانه است که مهم ترین و اصلی ترین هدف آن تولید ماشین‌های هوشمندی است که توانایی انجام وظایفی که نیازمند به هوش انسانی است را داشته باشد.هوش مصنوعی در حقیقت نوعی شبیه سازی هوش انسانی برای کامپیوتر است و منظور از هوش مصنوعی در واقع ماشینی است که به گونه ای برنامه نویسی شده که همانند انسان فکر کند و توانایی تقلید از رفتار انسان را داشته باشد.

بلاکچین

به بیان ساده، بلاک چین یک نوع سیستم ثبت اطلاعات و گزارش است. تفاوت آن با سیستم‌های دیگر این است که اطلاعات ذخیره‌شده روی این نوع سیستم، میان همه اعضای یک شبکه به اشتراک گذاشته می‌شود. با استفاده از رمزنگاری و توزیع داده‌ها، امکان هک، حذف و دستکاری اطلاعات ثبت‌شده، تقریباً از بین می‌رود.

فنــــاوری VR

واقعیت مجازی یا VR درواقع محیطی است که کامپیوتری به وجود می آید و شباهت زیادی از لحاظ ابعاد تصویری و صدا به واقعیت ملموس و دنیای واقعی دارد. معروف ترین دستگاه هایی که از این تکنولوژی استفاده می کنند هدست های واقعیت مجازی هسند که برای بازی های کامپیوتری و دیدن فیلم استفاده می شوند.

فناوری AR

این فناوری در حقیقت ابزاریست که برای ارائه ی یک تجربه ی ملموس از خرید وسایلی مانند مبلمان یا اتومبیل طراحی شده است. تکنولوژی AR این امکان را برای مشتریان فراهم می کند که یک تجربه ی واقعی از آنچه قصد خرید آن را دارند ، داشته باشند.

اینترنت اشیا

اینترنت اشیا ،یا اینترنت چیزها (Internet of Things) یک پارادایم نسبتاً جدید است که در سناریوهای ارتباطات بی‌سیم و مدرن به سرعت در حال رشد است. ایده اصلی این مفهوم، حضور فراگیر انواع اشیاء در اطراف ما است، از جمله تگ‌های RFID، سنسورها، محرک‌ها، تلفن‌های همراه و غیره - که از طریق طرح‌های آدرس‌دهی منحصربه‌فرد قادر هستند با برقراری ارتباط با یکدیگر و همکاری برای دستیابی به اهداف مشترک هماهنگ شوند.

۵ فنــاوری آینده ساز کشور در مسیر حمایت ویژه

در ادامه و در همین راستا دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال و هوشمند سازی با بیان اینکه استارت آپ هایی که  در این حوزه ها فعالیت می کنند می توانند از این حمایت ها بهره مند شوند، عنوان کرد: اگر یک شتابدهنده بخشی از هزینه های یک استارت آپ را بپردازد ما در معاونت علمی در بخش دیگری همراه این شتابدهنده و استارت آپ خواهیم بود و از آنها حمایت می کنیم.

وی افزود :اگر این استارت آپ به موفقیت برسد ما حمایت خود از شتابدهنده و استارت آپ را تبدیل به حمایت بلاعوض خواهیم کرد.

محمدی با بیان اینکه حمایت های پویش «استارت آپ پلاس» برای حمایت از اکوسیستم فناوری نوظهور شامل «بوت کمپها»،« فاز شتابدهی»، «ایده های دانشگاهی»، «صندوق های پژوهش و فناوری/صندوق های خطر پذیر»، «سامانه راه نوآوری»، و «سامانه راه نوآوری»می شود، بیان کرد: هر یک از این بخش ها بر اساس قوانینی که تنظیم کرده ایم می توانند از حمایت های معاونت علمی برخوردار شوند تا شاهد محصولات فناورانه ۵ حوزه باشیم.

محمدی با اشاره به حمایت از ایده های دانشگاهی گفت: پایان نامه های مرتبط با ۵ حوزه فناورانه که جزء بخش های اولویت دار در مقطع کارشناسی ارشد هستند نیز تا سقف ۱۰ میلیون تومان، دکتری تا سقف ۳۰ میلیون تومان، پسادکتری تا سقف ۵۰ میلیون تومان مورد حمایت قرار می گیرند.

دبیر ستاد توسعه فناوری های اقتصاد دیجیتال معاونت علمی خاطر نشان کرد: همچنین در بخش «فاز شتابدهی»تا دو برابر هزینه شتابدهی(تا سقف ۱۵۰ میلیون تومان) به استارت اپ های دارای MVP و پیش از مرحله مقیاس قرار دارند مورد حمایت قرار می گیرند. در صورت خروج از مرحله شتابدهی ۵۰درصد مبلغ قابل تبدیل به بلاعوض است.

محمدی در خصوص حمایت ها در بخش «صندوق پژوهش و فناوری/ صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر» که در پویش استارت آپ پلاس در نظر گرفته شده گفت: با مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی تا ۴ برابر حجم سرمایه شرکت هایی که توسط صندوق پژوهش و فناوری یا صندوق سرمایه گذاری خطرپذیر سرمایه گذاری شدند و در مرحله مقیاس مورد حمایت قرار می گیرند.

وی افزود: در بخش همکاری های دانشگاه-صنعت، نیز با مشارکت صندوق نوآوری و شکوفایی، شرکت های دانش بنیان و استارت اپ های بزرگ که تمایل همکاری با دانشگاه، اساتید دانشگاه و مراکز رشد دارند، تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان مورد حمایت قرار می گیرند.

دبیر ستاد توسعه اقتصاد دیجیتال گفت: در بخش «سامانه راه نوآوری» نیز به شرکت کنندگان استارت آپ پلاس که در سامانه راه نوآوری خدمات خود را ارایه دهند سوبسید خدمات تا سقف ۳۰درصد در نظر گرفته می شود و  کیف پول به مبلغ ۲۰ میلیون تومان شارژ خواهد شد.

رونمایی از ۳ پلتفرم حوزه هوش مصنوعی

محمدی با بیان اینکه امروز از ۳ پلتفرم در حوزه  هوش مصنوعی که دو پلتفرم مربوط به ارائه خدمات به کسب و کارها و یکی از آنها ارائه خدمات به مشتری است رونمایی می کنیم، بیان کرد: این سه شرکت در یک سال گذشته پروژه های زیرساختی در زمینه ارائه پلتفرم ارائه دهنده ماژول های هوش مصنوعی را با حمایت معاونت علمی و فناوری به مرحله اجرایی رساندند.

وی خاطر نشان کرد:پیش بینی کرده ایم که تا ۵۰ سال آینده ۵۰هزار متخصص در زمینه هوش مصنوعی داشته باشیم که این امر به مدد شرکتها و استارت آپها محقق می شود؛ اگر بخواهیم متخصص از دانشگاهها داشته باشیم شاید سالی هزار متخصص در این زمینه داشته باشیم.

وی افزود: به همین دلیل در همین راستا از ایده ها و پایان نامه ها منوط به مشارکت بخش خصوصی در معاونت علمی و فناوری حمایت خواهیم کرد.

انتهای متن/ص


http://stnews.ir/content/news/90250/۵ فناوری آینده ساز کشور در مسیر حمایت ویژه

چاپ خبر