نقش داروسازان در سلامت جامعه بی بدیل است

کد مطلب: 90305  |  تاريخ: چهارشنبه ۵ شهریور ۱۳۹۹  |  ساعت: ۱۴:۴۹


یادداشت:

نقش داروسازان در سلامت جامعه بی بدیل است

در شرایط بحرانی کرونا ، داروسازان تمام قد تمام تلاش خود را دوشادوش کادر درمان بکار بستند و متعهدانه و صادقانه خادم مردم در عرصه سلامت بودند.

یادداشت :خبرنگار فرشته نیازی

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام ،پنجم شهریورماه ، در تقویم جمهوری اسلامی ایران ، سالروز گرامیداشت محمد بن زکریای رازی ، بنام روز داروساز نامگذاری شده است . خدمات ارزنده ی زکریای رازی در حوزه پزشکی ، فلسفه و شیمی و خلق آثاری ماندگار و کشفیاتی ارزشمند ، همچون الکل و جوهر گوگرد ، موجب شده تا  ایشان همچنان ،  به عنوان الگویی برتر ، برای دانشمندان علم پزشکی  قلمداد شود .

داروسازی از شاخه های مهم علم پزشکی است که جایگاه آن در حوزه سلامت جامعه و انسانها به مراتب ، بسیار با اهمیت است ، چرا که بخش اعظمی از مراحل پیشگیری تا درمان بیماریها به حرفه ی داروسازی بستگی داشته و  در سلامت انسانها نقش عظیمی را ایفا می کند . تلاش در جهت تأمین داروهای مورد نیاز برای انواع بیماریها با داشتن کمترین عوارض و بیشترین درصد بهبود بیماری ، ارائه اطلاعات صحیح در خصوص روند درمان بیماری ، آموزش استفاده صحیح مصرف دارو به بیماران ، بررسی صحت تجویز داروها و انجام تحقیقات جدید بر روی تولید دارو ، جهت درمان بیماری های جدید ، تنها بخشی از وظایف سنگین داروسازان است .

اما در سالهای اخیر ، سیاست ها و تحریم های بی اساس آمریکا و اقدام غیر انسانی این کشور در تحریم دارویی و بستن راههای انتقال دارو به ایران ، موجب شد تا عزم داروسازان ایرانی برای ساخت داروهای مشابه و به مراتب با کیفیت تر از داروهای وارداتی ، بیش از پیش جزم شود  و ماحصل تلاش آنان ، موجب شد تا نه تنها توان متخصصان و داروسازان ایرانی برای تولید مواد اولیه دارو در کشور افزایش یابد ،  بلکه تحریم های دارویی کشورمان با شکست مواجه شود .

مضاف بر تحریم دارویی، شرایط بحرانی ویروس ناشناخته ی کرونا در جهان و کشورمان،  نقش و تاثیرگذاری این قشر فعال و ارزنده را بیش از پیش نمایان کرد ، داروسازانی که تمام قد تمام تلاش خود را دوشادوش کادر درمان بکار بستند و متعهدانه و صادقانه خادم مردم در عرصه سلامت بودند.

اکنون که کشورمان از حیث علم دارو سازی ، به پیشرفت‌ های قابل توجهی دست یافته و تلاش جوامع غربی برای آسیب زدن به سلامت مردم ، بی نتیجه مانده است ، اهتمام داروسازان پر تلاش جامعه را که با تولید داروهای شفابخش ، کشور را از حیث مواد دارویی به مرز خودکفایی رسانیده اند و مایه مباهات جمهوری اسلامی هستند را ارج می نهیم و این روز بزرگ را به این قشر فعال حوزه سلامت کشور تبریک میگوییم.

انتهای پیام/ن


http://stnews.ir/content/news/90305/نقش داروسازان در سلامت جامعه بی بدیل است

چاپ خبر