آب را به ناکارآمدترین شکل ممکن مصرف می کنیم

کد مطلب: 90669  |  تاريخ: جمعه ۲۱ شهریور ۱۳۹۹  |  ساعت: ۱۷:۰۹


رئیس دبیرخانه کانون های تفکر دانشگاه یزد:

آب را به ناکارآمدترین شکل ممکن مصرف می کنیم

عطار رئیس دبیرخانة کانون های تفکر دانشگاه یزد تاکید کرد: هم اکنون ما آبی را که به سختی به دست می آید، به ناکارآمدترین شکل ممکن مصرف می کنیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد؛ رئیس دبیرخانه کانون های تفکر دانشگاه یزد روز گذشته در هفتاد و دومین نشست کانون تفکر آب دانشگاه یزد اعلام کرد: برای کاهش دامنه های بحران آب اتخاذ اقدامات سلبی و ایجابی در دو بُعد عرضه و تقاضا ضروری است چرا که هم اکنون ما آبی را که به سختی به دست می آید، به ناکارآمدترین شکل ممکن مصرف می کنیم.

سعید عطار افزود: در حوزة اقتصاد آب می توان به انگیزه های اقتصادی افراد تمرکز کرد و اقدامات متعددی برای استفاده بهینه آب تدارک دید. به نظر می رسد باید با تعیین سهمیه برای تولیدات مثلا در حوزه کشاورزی، می توان برای هر کس سهمیه مشخصی تعریف کرد. در این طرح کسانی که کمتر از سهمیة خودشان مصرف کنند، می توانند آب مازاد را به قیمت بازار به کسانی که نیاز بیشتری دارند بفروشند و کسب درآمد کنند.

عطار تاکید کرد: البته برای اجرای چنین کاری باید نظارت و همچنین نظارت هوشمند آب تقویت شود. اگر نمی توانیم بخش پرمصرف کشاورزی و صنعت را اصلاح کنیم، حداقل می توانیم با ایجاد بازار آب در این بخش ها در این مسیر گام برداریم تا در بلندمدت، الگوهای مصرف آب در این بخشها تغییر اساسی کند.

وی اذعان داشت: مهم ترین اصل قابل توجه در حوزه سیاستگذاری مصرف آب هماهنگی در این حوزه است. اما متاسفانه در این بخش با چالش های جدی مواجه هستیم و به دلیل عدم هماهنگی بسیاری از فرصت ها  را از دست داده ایم.

رئیس دبیرخانه کانون های تفکر دانشگاه یزد در پایان با تقدیر از نقش محمد صالح جوکار نماینده یزد در مجلس شورای اسلامی خواهان استفاده از نظرات این کانون در مجمع نمایندگان یزد شد.

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/90669/آب را به ناکارآمدترین شکل ممکن مصرف می کنیم

چاپ خبر