آنچه در رزمایش ذوالفقار ۹۹گذشت/غرش قادر و کروزضدکشتی در آبهای آزاد

کد مطلب: 90699  |  تاريخ: یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹  |  ساعت: ۱۲:۴۰


نمایش اقتدار و توانمندی های نظامی و رزمی در رزمایش بزرگ ذوالفقار ۹۹ارتش ج ا ا ؛

آنچه در رزمایش ذوالفقار ۹۹گذشت/غرش قادر و کروزضدکشتی در آبهای آزاد

رزمایش مشترک ذوالفقار ۹۹ با حضور یگان های مختلف ارتش و در سه فاز هوایی،زمینی و دریایی و با اجرای موفق عملیات و انهدام اهداف فرضی خاتمه یافت.رونمایی از دستاوردهای جدید ارتش از ویژگی های مهم این رزمایش در مناطق جنوبی کشور به شمار می آید.

به گزارش سرویس نظامی دفاعی خبرگزاری علم و فناوری؛رزمایش بزرگ مشترک ذوالفقار ۹۹ ارتش با برگزاری رژه شناورهای سطحی و زیر سطحی و با حضور موفق بهترین های موشک ضدکشتی و پرواز پهپادهای جدیدارتش و عملیات های هوایی،زمینی و دریایی به کار خود پایان داد.

مراحل اصلی و مهم رزمایش مشترک ذوالفقار ۹۹ ارتش از روز پنجشنبه ۲۱شهریور ماه ،با رمز مقدس یا «سیدالشهداء(ع)» و با مشارکت نیروهای چهارگانه ارتش و قرارگاه پدافند هوایی در سواحل مکران از شرق تنگه هرمز و سواحل مکران تا  مدار ۱۰ درجه شمالی اقیانوس هند اجرا گردیدکه در آن برخی از جدیدترین دستاوردها و تجهیزات بومی، طرح ها و راهکنش های مختلف و متناسب با تهدیدات  مورد بهره‌برداری و استفاده عملیاتی قرار گرفت.

عملیات تهاجمی آبخاکی و اجرای عملیات مشترک بیچینگ توسط نیروی دریایی و نیروی زمینی ارتش و تخلیه نفربرها توسط ناوهای نیروبر در ساحل به منظور تصرف آن، استفاده عملیاتی از زیردریایی بومی کلاس متوسط فاتح، اجرای عملیات رزمی و هدف قرار دادن شناور توسط پهپاد سیمرغ، بهره‌برداری عملیاتی از پهپاد کمان نیروی هوایی و شلیک به اهداف متحرک در دریا توسط جنگنده‌های نیروی هوایی، پرتاپ موفق موشکهای پایه کروز دریایی و پدافندی،از جمله طرح‌های تمرین شده در این رزمایش بود.

عملیات مشترک بیچینگ برای اولین بار بعد از ۴۰سال

در این مرحله از رزمایش، نفربرهای BMP-۳ حامل تکاوران نیروی زمینی ارتش توسط ناو نیروبر لاوان در ساحل دشمن تخلیه شدند که این عملیات برای نخستین بار در طول ۴۰ سال گذشته اجرا شد.

شلیک موشک ساحل به دریای "قادر"

در روند مراحل اصلی رزمایش مشترک ذوالفقار 99 ارتش، عملیات انهدام یگانهای سطحی و شناوری دشمن با شلیک موشک کروز قادر انجام پذیرفت.

در این مرحله از رزمایش موشک کروز قادر با شلیک از سایت های موشکی ساحل به دریای نیروی دریایی ارتش، شناور هدف در فاصله  بیش از 200 کیلومتری را با موفقیت مورد اصابت قرار داد.

امیر دریادار دوم شهرام ایرانی سخنگوی رزمایش ذوالفقار 99 ارتش در تشریح این بخش از رزمایش، گفت: نیروی دریایی راهبردی ارتش جمهوری اسلامی ایران امروز با در اختیار داشتن طیف متنوعی از موشک های کروز دریایی در بردهای مختلف، توانمندی اجرای آتش موثر موشکی از سایت های موشکی ساحل به دریا و همچنین یگان های سطحی و زیرسطحی را دارد.

سخنگوی رزمایش ذوالفقار 99 ارتش در ادامه افزود: موشک های کروز دریایی که امروز در اختیار ارتش قرار دارد، از قابلیت های ویژه ای از جمله سرجنگی موثر با قدرت انفجار بالا و اجرای عملیات در محیط جنگ الکترونیک برخوردار است.

وی با تاکید بر اینکه امروز سامانه های موشکی ساحل به دریای نیروی دریایی ارتش در سرتاسر سواحل جنوبی کشور مستقر هستند، خاطرنشان ساخت: با رونمایی از موشک کروز دریایی با برد بلند جهش قابل توجهی در توان موشکی ارتش و دکترین دفاعی جمهوری اسلامی ایران ایجاد خواهد شد.

پرتاب کروز از زیردریایی غدیر

موشک نصر شلیک شده دراین رزمایش یک موشک زیرسطحی بوده که قابلیت نصب بر روی هرنوع زیردریایی را دارد و طبق اعلام ارتش این موشک در مراحل تولید انبوه قرار گرفته و همه زیردریایی‌های ارتش به این موشک مجهز خواهند شد.

امیر دریادار دوم شهرام ایرانی با بیان اینکه این موشک دست بلندی را برای نیروی دریایی در زیر سطح ایجاد می‌کند و قطعا بر علیه دشمن یک توان کوبنده و جدی است. برد این موشک در آینده به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد.

وی با اضافه کردن این خبرکه هم اکنون علاوه بر زیردریایی‌های کلاس غدیر، زیردریایی تمام ایرانی فاتح نیز قابلیت شلیک موشک کروز ضدکشتی را دارد،خاطرنشان کرد: موشک نصب شده بر روی زیردریایی فاتح، نسل جدیدی از موشک نصر است که در پروژه «جاسک2» به نتیجه رسیده و با نمونه های گذشته موشک کروز نصر از لحاظ بُرد و قدرت انهدام نیز تفاوت‌هایی دارد.

پهپاد کمان به پرواز درآمد

پهپاد رزمی کمان-12 که نخستین پهپاد رزمی ارتش جمهوری اسلامی ایران است و توسط متخصصین نیروی هوایی ارتش طراحی و تولید شده است، با پرواز بر فراز منطقه رزمایش مشترک ذوالفقار 99 ارتش جمهوری اسلامی ایران، ماموریت از پیش تعیین شده خود شامل رصد و پایش منطقه رزمایش را با موفقیت به اتمام رساند.

همچنین در ادامه برنامه های رزمایش، پهپادهای ابابیل نیروی هوایی ارتش با استفاده از بمبهای هوشمند و نقطهزن قائم موفق به انهدام اهداف خود در منطقه رزمایش شدند.

لرزش آبهای منطقه زیر پای فاتح ایرانی

 زیردریایی تمام ایرانی فاتح برای اولین بار در رزمایش مشترک ذوالفقار ارتش جمهوری اسلامی ایران حضور یافت.اجرای ماموریت گشت اطلاعاتی و عملیاتی در منطقه عمومی رزمایش مشترک ذوالفقار 99 ارتش و حضور در آب‌‎های دوردست در شمال اقیانوس هند (تا مدار 10 درجه) از جمله عملیات‌هایی بود که توسط زیردریایی فاتح در این رزمایش انجام شد.

از جمله مهمترین ویژگی‌های فاتح ایرانی می‌توان به داشتن قدرت بالا در جابجایی، سرعت قابل قبول در عمق زیاد دریا، تجهیز به اژدر و قابلیت مین‌گذاری دریایی و چندین و چند ویژگی دیگر اشاره کرد.
این زیرسطحی حدود 527 تن وزن داشته و یک زیردریایی نیمه سنگین محسوب می‌شود که تناژ آن در زیر دریا 593 تن است. تجهیز به سیستم صوتی برای شناسایی ادوات دریایی دشمن و سیستم دفاع موشکی از دیگر ویژگی‌های این زیردریایی به شمار می‌رود.
در ساخت این زیردریایی تجهیزات عملیاتی بسیار بهتر و برتری نسبت به زیرسطحی‌های غدیر بکار گرفته شده به طوری که فاتح، توانایی حرکت در عمق 200 متری زیر دریا را به صورت عادی داشته و بیشینه عمق قابل دستیابی آن هم "250 متر" است.
ویژگی دیگر این زیر سطحی، مداومت 35 روزه عملیات در زیر آب است. این ویژگی بسیار مهمی در عملیات و ساخت زیرسطحی‌ها به شمار می‌رود. البته گفته می‌شود که "فاتح ایرانی" به سیستم تطبیق با محیط و آب‌‌ها نیز مجهز است.
با پیوستن "فاتح" به سازمان رزم دریایی ارتش جمهوری اسلامی در آب‌های جنوبی کشور، حلقه بکارگیری انواع زیرسطحی‌های سبک، نیمه سنگین و سنگین با تناژ مختلف و ماموریت‌های جداگانه، کامل می‌شود.

قابل ذکر است زیردریایی فاتح اولین زیردریایی ساخت ایران در کلاس متوسط است که با تلاش وزرات دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و همکاری نیروی دریایی ساخته شده و بهمن‌ماه سال 1397 با حضور رئیس جمهور به ناوگان جنوب نیروی دریایی ارتش در بندرعباس ملحق شد.

رهگیری مهمان ناخوانده آمریکایی توسط پهپاد کرار ارتش

طی اجرای برنامه های رزمایش ذوالفقار 99 ارتش، سه فروند هواگرد آمریکایی شامل هواپیمای P-8 و پهپادهای MQ-9 و RQ-4  که در حالی که از کیلومترها دورتر در رصد کامل شبکه یکپارچه پدافند هوایی کشور قرار داشته اند، وارد منطقه شناسایی پدافند هوایی کشور شده و بر خلاف قوانین و مقررات اقدام به تخلف و ورود غیر مجاز به محدوده ADIZ (منطقه شناسایی دفاع هوایی) ایران کردند.

پس از کشف و اخطار به آنها توسط سامانه های راداری نیروی پدافند هوایی ارتش، برای فاصله گرفتن از فضای رزمایش و با بی توجهی به اخطارهای صادره، توسط پهپاد کرار نیروی پدافند هوایی ارتش رهگیری شدند.  این هواگردهای آمریکایی پس از پرواز پهپاد کرار و قاطعیت پدافند هوایی در رهگیری، مسیر خود را تغییر داده و از منطقه رزمایش و فضای ADIZ کشور فاصله گرفتند.

انتهای متن/ص

 

 

 

 


http://stnews.ir/content/news/90699/آنچه در رزمایش ذوالفقار ۹۹گذشت/غرش قادر و کروزضدکشتی در آبهای آزاد

چاپ خبر