کرونا دیگر علایم روتین گذشته را ندارد/درگیری ریه بیماران بدون داشتن علامت

کد مطلب: 90758  |  تاريخ: یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۹:۰۰


یک متخصص بیماری های عفونی:

کرونا دیگر علایم روتین گذشته را ندارد/درگیری ریه بیماران بدون داشتن علامت

متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری گفت: کرونا دیگر علایم روتین مانند تب، سرفه و تنگی نفس را ندارد.

به گزارش خبرنگار سرویس پزشکی و سلامت خبرگزاری علم و فناوری، در ابتدای شیوع بیماری کروناویروس در جهان، متخصصان علایمی مانند تب، سرفه، کوفتگی و تنگی نفس را برای آن اعلام می کردند و بیماری را بر اساس این نشانه تشخیص می دادند.

اما به مرور زمان و افرادی بیشتری که بیماری کرونا مبتلا شدند دریافتند که بیماری کرونا می تواند حتی بدون علامت نیز در بدن شخص بیمار وجود داشته باشد.

خیلی از بیماران شکایتی از سرفه یا تب ندارند

در همین ارتباط دکتر مهدی یوسفی پور متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری می گوید: کرونا دیگر علایم روتین مانند تب، سرفه و تنگی نفس را ندارد.

وی در ادامه سخنان خود بیان می کند: همکار روانپزشک ما دوازده روز قبل چند روز فقط عطسه می کرده و سردرد و خارش گلو و کمی کوفتگی و احساس خستگی داشت و هیچ سابقه از تب هم نداشت، با خودش گفت یا حساسیت فصلی که هر سال این موقع سراغش او می آید است یا نهایت به خاطر خوابیدن زیر کولر، آزمایش می دهد آزمایش هم نرمال بوده (آزمایش نرمال رد کننده نیست)، خستگی و کوفتگی کمی بیشتر می شود باز هم به حساب خستگی ناشی از کار می گذارد.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری اضافه کند: این همکار پنج روز قبل سچوریشن را چک می کند (۹۲٪)، بالاخره سی تی اسکن انجام می دهد که این درگیری ریه را داشته ولی باز هم رضایت به بستری در بیمارستان نمی دهد تا بالاخره با دیسترس شدید بستری می شود (سچوریشن بدون ماسک ۷۰٪) و متاسفانه امروز اینتوبه می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با توصیه کادر بیمارستانی و درمانی تصریح می کند: همکاران کادر درمان همیشه انتظار تب یا سرفه در کرونا نداشته باشید، خیلی از بیماران علی رغم درگیری ریه، شکایتی از سرفه یا تب ندارند.

کادر درمان سرماخوردگی را مساوی با کرونا بدانند

دکتر یوسفی پور در بخش دیگری از سخنان خود تاکید می کند: شاغلین کادر درمان بهتر است حتی سرماخوردگی را مساوی با کرونا در نظر بگیرند چون در محیط پرخطر مشغول به کار هستند.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری عنوان می کند: نخستین کار بعد داشتن علائم کرونا این است که همکاران کرامی خودشان را ایزوله کنند، تا اعضای خانواده مبتلا نشوند.

وی با بیان توصیه هایی برای کادر درمان ادامه می دهد: همکاران عزیز در صورت داشتن علایم استراحت کنند تا بهبود علایم و اگر علایم کمی جدی تر شد یا ادامه یافت هر چه سریعتر ویزیت و بررسی شوند.

دکتر یوسفی پور در پایان خاطرنشان می کند: هنوز هم تاکید می کنم مهمترین نکته در درمان تشخیص سریعتر، استراحت و در صورت لزوم بستری در بیمارستان است.

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/90758/کرونا دیگر علایم روتین گذشته را ندارد/درگیری ریه بیماران بدون داشتن علامت

چاپ خبر