رئیس جهاد کشاوری شهرستان اسفراین: توانستیم راندمان آبیاری را از ۳۰درصد به ۶۵درصد افزایش دهیم/۹۵ درصد کشاورزان خراسان شمالی دیپلم به پایین هستند

کد مطلب: 90780  |  تاريخ: سه شنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۰:۲۲


رئیس جهاد کشاوری شهرستان اسفراین: توانستیم راندمان آبیاری را از ۳۰درصد به ۶۵درصد افزایش دهیم/۹۵ درصد کشاورزان خراسان شمالی دیپلم به پایین هستند

جلسه هم افزایی هماهنگی اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز در جهاد کشاورزی شهرستان اسفراین برگزار شد.


به گزارش خبرکزاری علم وفناوری از خراسان شمالی، جلسه هم افزایی هماهنگی اجرای طرح بسیج همگام با کشاورز در جهادکشاورزی شهرستان اسفراین برگزار شد،در این جلسه نسبت به اهمیت کشاورزی ولزوم استفاده از ظرفیت های دو دستگاه انقلابی در جهت خدمت رسانی به ویژه در حوزه طرح همگام با کشاورز که با هدف ارتقا تولید کشاورزی با استفاده از ظرفیت مهندسین کشاورزی بوده که شعار علم به عمل تحقق یابد.


رئیس جهاد کشاوری شهرستان اسفراین در حاشیه این مراسم در خصوص سنتی بودن کشاورزی در شهرستان به راندمان آبیاری پائین در اسفراین اشاره کرد که با اعتبارات آبیاری نوین در ۳سال گذشته توانستیم راندمان آبیاری را از ۳۰درصد به ۶۵درصد افزایش دهیم.


به گفته دکتر تاج آبادی این اقدام سبب افزایش کمی و کیفی محصولات کشاورزی خواهد شد.
وی افزود:اسفراین در خصوص احداث گلخانه در استان پیشرو است و هم اکنون ۴۳هکتار گلخانه در شهرستان داریم که ۶۰درصد گلخانه های استان را تشکیل داده است.
به گفته وی مصرف آب در گلخانه ها ۱۰درصد است اما تولید نیز ۱۰برابر مزرعه و فضای آزاد خواهد بود.
وی به راه اندازی گلخانه های کوچک اشاره می کند که با اختصاص تسهیلات سبب افزایش تولید می شود.


وی از مهم ترین اقدامات انجام شده به افزایش راندمان آبیاری اشاره کرد که ارتقای کیفیت آبیاری اشتغال بیشتر در بر دارد و اراضی کشاورزی با آبیاری نوین به سمت کشاورزی نوین پیش می روند.


تاج ابادی اظهار کرد:امسال ۲۰درصد ادوات کشاورزی نظیر تراکتور و دستگاه کشاورزی در سطح شهرستان جذب کردیم و امیدواریم با کشت محصولاتی نظیر کلزا که باعث حاصلخیزی و بهبود کیفیت خاک می شود مصرف کود را افزایش و به سمت خودکفایی پیش رویم.

فرمانده ناحیه اسفراین نیز در ادامه افزود:با توجه به ضرورت امنیت غذایی سازمان بسیج مستضعفین طی چند سال اخیر اقدام به اجرای طرح همگام با کشاورز کرده و جامعه علمی مهندسی کشاورزی با کشاورزان تجربی تلفیق شده و در جهت بهره وری و ارتقای محصولات با اولویت محصولات راهبردی اقدام شده است.


به گفته سرهنگ باقری اقداماتی نظیر آموزش کشاورزان،حضور متخصصین کشاورزی در روستا و فعال کردن کشاورزی با تکیه بر صنعت کشاورزی بهره وری را افزایش خواهند داد.


وی در خصوص مهاجرت معکوس نیز افزود:این مقوله نیازمند سیاست های کلان است اما آنچه در اسفراین انجام می دهیم افزایش ارائه خدمات در روستا هاست ،امکانات روستایی برای سکونت مهیا شده و شرایط برای ماندگاری و حضور در روستا ها در حال انجام است.

 

ذکریا محمدیاران نیز در ادامخ گفت: با توجه به پایین بودن سطح سوادتحصیلاتی کشاورزان در استان که قریب به ۹۵درصد دیپلم به پایین است لزوم اجرای طرح همگام باکشاورز را دوچندان می کند.


وی افزود: با توجه به اهمیت کشاورزی در استان که مورد تاکید مقام معطم رهبری در سفر به استان که در سال۹۱ به عنوان ویژگی اصلی استان مطرح نموده و افق استان را جز ۱۰ استان برتر کشور مطرح کردن ولذا سند توسعه استان هم بر پایه کشاورزی آماده شده که لزوم اهمیت درحوزه های مختلف کشاورزی را می طلبد.


محمد یاران تصریح کرد: در حال حاضر ۱۲۰ مهندس کشاورزی بالغ بر ۴۰ هزار هکتار از ارضی زراعی را برای سال۹۹ استان جهت همراهی با کشاورزان تحت پوسش طرح بسیج همگام با کساورز قرار گرفته است.


http://stnews.ir/content/news/90780/رئیس جهاد کشاوری شهرستان اسفراین: توانستیم راندمان آبیاری را از ۳۰درصد به ۶۵درصد افزایش دهیم/۹۵ درصد کشاورزان خراسان شمالی دیپلم به پایین هستند

چاپ خبر