دستگاه میكروپمپ بومی تزریق مواد افزایه در اهواز ساخته شد + عکس

کد مطلب: 90971  |  تاريخ: شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۷:۰۰


برای نخستین بار در کشور

دستگاه میكروپمپ بومی تزریق مواد افزایه در اهواز ساخته شد + عکس

برای نخستین بار در کشور دستگاه میكروپمپ بومی تزریق مواد افزایه مخترع بسیجی عضو سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان خوزستان در اهواز ساخته شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، دستگاه میكروپمپ بومی تزریق مواد افزایه ويژه پاكسازي و زنده‌ سازي چاه هاي نفت برای نخستین بار در کشور توسط مخترع بسیجی عضو سازمان بسیج علمی، پژوهشی و فناوری استان خوزستان در اهواز ساخته شد.

دستگاه میكروپمپ بومی تزریق مواد افزایه ويژه پاكسازي و زنده‌ سازي چاه هاي نفت از سوی اصغر عجمی، کارشناس مکانیک معاونت حفاری مدیریت امور فنی شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب، طراحی و برای نخستین بار در کشور ساخته شده است.

نبود نمونه مشابه در کشور برای تزریق فوم به چاه ‌های نفت و گاز

دستگاه میكروپمپ بومی تزریق مواد افزایه به دلیل نبود نمونه مشابه در کشور برای تزریق فوم به چاه ‌های نفت و گاز طراحی شد، استفاده از فوم یکی از روش ‌های کم‌ هزینه و با راندمان بالا برای احیای چاه‌ هایی است که ستون آب در آنها تشکیل و مانع تولید می ‌شود.

هم اکنون بسیاری از کشورها از دستگاه میكروپمپ بومی تزریق مواد افزایه برای احیای چاه‌ های خود استفاده می ‌کنند که با طراحی و ساخت این دستگاه، صنعت نفت کشور نیز صاحب فناوری تولید و به کارگیری چنین دستگاهی شد.

تا قبل از ساخت دستگاه میكروپمپ بومی تزریق مواد افزایه در کشور، برای تعمیر و زنده ‌سازی چاه ‌هایی که با تشکیل ستون آب دچار افت تولید می شدند، از تزریق مخلوط آب و نیتروژن استفاده می ‌شد که کارایی نداشت.

ثبت اختراع و احیای 3 حلقه چاه نفتی

 این دستگاه با عنوان «میکرو پمپ تزریق مواد افزایه کف ‌ساز برای احیا و پاک ‌سازی چاه نفت» در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گواهینامه ثبت اختراع دریافت کرد.

دستگاه تزریق فوم به چاه ‌های نفت و گاز برای عملیات احیای 3 حلقه چاه نفتی در میدان ‌های بی ‌بی حکیمه، منصوری و آغاجاری آزمایش میدانی شد و مورد تایید مدیریت فنی و اداره کل حفاری و اداره مهندسی بهره ‌برداری شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب قرار گرفت.

دستگاه میكروپمپ بومی تزریق مواد افزایه می تواند نیاز شرکت ‌های ملی مناطق نفتخیز جنوب، نفت مناطق مرکزی و اروندان را در این زمینه مرتفع سازد.

کم‌ هزینه ‌ترین روش برای فرازآوری چاه‌ های نفت و گاز

بر اساس برآوردهای کارشناسان مهندسی نفت، استفاده از افزایه کف ‌ساز (پلیمر) برای فرازآوری چاه در مقایسه با سایر روش‌ها کمترین هزینه را دارد.

با توجه به این که تجمع و افزایش سیالات سنگین به خصوص آب در ستون چاه‌ های نفت و گاز به مرور موجب کاهش تدریجی فشار جریانی و توقف تولید و بسته شدن چاه می‌ شود، بنابراین برای رفع آن از روش ‌های مختلف مکانیکی و شیمیایی مانند فرازآوری با گاز، تغییر قطر رشته تولیدی، پمپ ‌های درون چاهی و افزایه کف ‌ساز (پلیمر) استفاده می ‌شود.

در زمان حاضر در مناطق نفتخیز جنوب به جز 2 میدان که در آنها سامانه فرازآوری با گاز (Gas Lift) وجود دارد، در بقیه میدان ‌ها از تزریق گاز نیتروژن برای فرازآوری و زنده‌ سازی چاه استفاده می ‌شود که به دلیل محدودیت‌ های عملیاتی استفاده از نیتروژن، استفاده از مواد افزایه در اولویت قرار دارد.

یکی از پیش ‌شرط‌ های استفاده از مواد پلیمری برای فرازآوری، تامین تجهیزات مناسب برای عملیات تزریق فوم از جمله میکروپمپ است که با امکان ساخت این دستگاه در داخل می ‌توان تعداد زیادی از چاه‌ های موجود را که در اثر تشکیل ستون آب دچار افت تولید شده‌ اند زنده کرد.

استفاده از مواد افزایه پلیمری در کاربردهای دیگر از جمله عملیات اسیدکاری چاه ‌ها، برای بهینه ‌سازی عملیات اسیدکاری و تمیزسازی بهتر چاه در انتهای عملیات نیز توصیه می‌ شود، در این صورت با حذف گازوئیل، ضمن افزایش راندمان عملیات، کمترین آسیب به مخزن وارد می ‌شود، جایگزینی گازوییل با مواد پلیمری در عملیات اسیدکاری همچنین موجب صرفه‌ جویی در هزینه‌ ها و حفظ محیط زیست می ‌شود.

دو سال تحقیق برای خودکفایی

مهندس اصغر عجمي مخترع و سازنده دستگاه میکرو پمپ تزریق مواد افزایه کف ‌ساز برای احیا و پاک ‌سازی چاه نفت گفت: توليد فناورانه اين دستگاه حاصل دو سال تحقيق و تلاش براي بومي سازي فناوري هاي موجود در جهان است به گونه اي كه با شرايط و الزامات چاه‌ هاي نفت كشورمان تطابق داشته باشد.

وي در ادامه بیان کرد: اين دستگاه كه در شرايط دبي‌ هاي زير  0.25 (یک چهارم) لیتر در دقيقه و فشار حداكثري 6 هزار پوند بر اينچ مربع نيز امتحان خود را پس داده است، تست ميداني و عملياتي دستگاه در سه حلقه از چاه هاي مناطق نفتخيز جنوب را كاملاً موفقيت آميز بود.

مخترع بسیجی و سازنده دستگاه میکرو پمپ تزریق مواد افزایه کف ‌ساز برای احیا و پاک ‌سازی چاه نفت در تشريح مزاياي اين دستگاه عنوان کرد: كاهش فرايند انجام عمليات به توليد آوري چاه با اين دستگاه نسبت به پمپ تراك، قيمت تمام شده پايين نسبت به نمونه خارجي و قابليت ‌هاي تزريق مواد افزايه كف‌ ساز در درصد حجمي كم با حداكثر فشار تزريقي و امكان تزريق فوم پليمري، مواد بازدارنده خوردگي و محلول از مهمترين مزاياي به كارگيري اين دستگاه است.

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/90971/دستگاه میكروپمپ بومی تزریق مواد افزایه در اهواز ساخته شد + عکس

چاپ خبر