افرادی که زیاد سرما می‌خورند احتمالا در برابر کرونا مقاوم‌ترند

کد مطلب: 91409  |  تاريخ: پنج شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۹  |  ساعت: ۲۳:۳۲


افرادی که زیاد سرما می‌خورند احتمالا در برابر کرونا مقاوم‌ترند

آیا پیش از این از اینکه زود به زود سرما می ‌خوردید دچار کلافگی می‌شدید؟ یک پژوهش جدید خبر خوبی برای شما دارد. یک مطالعه نشان نشان داده است که سرماخوردگی‌های که شما سال‌های پیش تجربه کرده‌اید، ممکن است محافظی دربرابر کووید-۱۹ باشند. پژوهش مورد نظر را متخصصان بیماری‌های عفونی در دانشگاه پزشکی «روچستر» نوشته‌اند.

سرماخوردگی‌های فصلی از هیچ منظری، بیماری‌های خوشایندی و باب میلی نیستند، با این حال پژوهش جدید نشان داده است که سرماخوردگی‌های که شما سال‌های پیش تجربه کرده‌اید، ممکن است محافظی دربرابر کووید-19 باشند. پژوهش مورد نظر را  متخصصان بیماری‌های عفونی در دانشگاه پزشکی «روچستر» نوشته‌اند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از ساینس‌دیلی، در این مقاله علاوه بر بررسی سرماخوردگی‌ها فصلی و تاثیر آن بر ویروس کووید-19 این ادعا نیز مطرح شده که ایمنی در برابر ویروس کووید-19، مدت طولانی یا حتی یک عمر می‌تواند دوام داشته باشد. این پژوهش که در مجله« ام-بیو» به‌چاپ رسیده است، برای نخستین بار نشان داده است که ویروس کووید-19سلول‌های بی حافظه را تحریک می‌کند.

آیا سرماخوردگی ساده می‌تواند از شما دربرابر کووید-19 محافظت کند؟

این سلول‌های ایمنی کننده که عمر طولانی دارند، عوامل بیماری‌زا را شناسایی کرده و برای از بین بردن آن‌ها پادتن‌هایی ایجاد می‌کنند و در نوبت بعدی که ویروس‌ها سعی در ورود به بدن دارند، آن سلول‌های بی حافظه می‌توانند حتی سریعتر برای رفع عفونت قبل از شروع به عمل بپردازند. از آنجا که سلول‌های بی حافظه می‌توانند برای دهه‌ها زنده بمانند، قادرند برای مدت طولانی از بازماندگان ویروس کووید19، محافظت کرده و از عفونت‌های مجدد جلوگیری کنند.

این پژوهش همچنین واکنش‌های متقابل سلول‌های حافظه بی را نیز ثبت کرده است. به‌همین ترتیب پژوهشگران متوجه شده‌اند که سلول‌های بی حافظه که تا پیش از این به کرونا ویروس‌های عامل سرماخوردگی حمله می‌کردند، قادرند ویروس سارس-کووید-2 را نیز تشخیص دهند. بنابراین پژوهشگران این مقاله  باور دارند که افرادی که مبتلا به کووید-19 شده‌اند، از محافظت و ایمنی پیشینی نیز بهره‌مند هستند.

هترین راه برای پیشگیری از این بیماری عدم تماس با افراد و اشیای آلوده‌است. عدم تماس دست به چشم، دهان و بینی و شستن دست‌ها به صورت مداوم با صابون حداقل به مدت ۲۰ ثانیه نیز در جلوگیری از انتشار بیماری موثرند. ماسک‌های یک بار مصرف باید به‌طور کامل روی دهان و بینی افراد را جهت پیشگیری پوشانده و هر دو ساعت، یک‌بار تعویض شوند، استفاده از دستکش لاتکس در محیط بیرون نیز مفید است.

از افرادی که دچار سرفه و عطسه و آبریزش بینی هستند حداقل دو متر باید فاصله داشت. کلیدها و گوشی موبایل و دستگیره‌های درها و ماشین‌ها را مرتب با پد الکلی یا محلول ضد عفونی باید ضد عفونی کرد. تقویت سیستم ایمنی بدن با مصرف مرکبات، خواب کافی و ورزش و همچنین خوردن مایعات مؤثر است.

انتهای پیام/

 

خبرنگار: محمدحسین ذاکری


http://stnews.ir/content/news/91409/افرادی که زیاد سرما می‌خورند احتمالا در برابر کرونا مقاوم‌ترند

چاپ خبر