نانو ژنراتور مهار انرژی قدرت اطراف ما را پیدا می کند

کد مطلب: 91498  |  تاريخ: سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹  |  ساعت: ۲۱:۱۶


با همکاری محقق ایرانی مطرح شد:

نانو ژنراتور مهار انرژی قدرت اطراف ما را پیدا می کند

محققان استرالیایی به رهبری دانشگاه فلیندرز و محققان ایرانی در حال چالش "مهار" انرژی نامرئی ناشی از ارتعاشات با فرکانس پایین در محیط اطراف هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل و به نقل از فیز؛ شارژر تلفن همراه را تصور کنید که نیازی به منبع برق بی سیم یا برق ندارد. یا یک ضربان ساز با منابع انرژی آلی داخلی در بدن انسان.

محققان استرالیایی به رهبری دانشگاه فلیندرز و محققان ایرانی در حال چالش "مهار" انرژی نامرئی ناشی از ارتعاشات با فرکانس پایین در محیط اطراف هستند، از جمله باد، هوا یا حتی انرژی جداسازی تماس (برق ساکن).

پروفسور یوهونگ تانگ، از دانشکده علوم و مهندسی دانشگاه فلیندرز، می گوید: این نانو ژنراتورهای triboelectric (یا TENG) را می توان با کمترین هزینه در تنظیمات مختلف ساخت، و آنها را برای رانندگی الکترونیک های کوچک مانند الکترونیک شخصی (تلفن های همراه)، دستگاه های بیومکانیک (ضربان سازهای قلب)، سنسورها (سنسورهای دما ، فشار ، شیمیایی) و موارد دیگر مناسب ساخت.

تحقیقات بیشتر با هدف توسعه بیشتر این شکل تجدیدپذیر برداشت انرژی با طراحی ساخت ساده از مواد ارزان قیمت و پایدار، با بازده بالا انجام می شود.

دکتر محمد خرسند، نویسنده اصلی مقاله های اخیر در مجله بین المللی انرژی نانو گفت: آنها می توانند از مواد غیرتهاجمی استفاده کنند، بنابراین می تواند روزی برای اهداف برداشت انرژی قابل کاشت و پوشیدنی استفاده شود.

آخرین مقاله با استفاده از مدل سازی ریاضی پیشرفته AI برای مقایسه عملکرد تعداد قسمت ها، سرعت چرخش و فاصله سطح تریبو از نمونه اولیه پیشرفته TENG برای بهینه سازی ذخیره سازی و عملکرد است.

محققان با همکاری محققان دانشگاه فناوری سیدنی و سایر مناطق در تلاشند تا تولید برق TENG  را بهبود بخشیده و انرژی تولید شده را روی ابر خازن یا باتری ذخیره کنند.

پروفسور تانگ گفت: ما توانسته ایم به طور موثر بیشترین نیرویی را از حرکت لغزشی و حرکتی دورانی که در محیط زندگی ما بسیار زیاد است، برداشت کنیم.

آخرین مقاله با عنوان "هوش مصنوعی مدل سازی ریاضی تقویت شده بر روی نانو ژنراتورهای تریبوالکتریک چرخشی تحت شرایط مختلف حرکتی و هندسی" (2020) توسط محمد خرسند، جواد توکلی (دانشگاه فنی سیدنی)، هاون گوان و یوهونگ تانگ در Nano Energy منتشر شده است. 

انتهای پیام


http://stnews.ir/content/news/91498/نانو ژنراتور مهار انرژی قدرت اطراف ما را پیدا می کند

چاپ خبر