خوره اعتماد

کد مطلب: 91577  |  تاريخ: یکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹  |  ساعت: ۲۰:۴۸


یادداشت/

خوره اعتماد

از مهمترین خوره های اعتماد تبعیض و اختصاصی سازی، حاشیه های امنیت ظالمانه و دست اندازی های با پشتوانه است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از استان خوزستان، در حالی که به عکس دختر کوچولویی که انگشت اشاره خود را به نشانه سکوت جلوی دهان خود گرفته می نگریم و کلام خود را  در دریای معصومیت و راستی  نگاهش غرق می کنیم، با تمام وجود به گفته بی کلامش برای سکوت ایمان می آوریم ناگهان بلندگوی بیمارستان یکی از عوامل درمانی یا اجرائی بیمارستان را فریاد می زند.

صدایی که همچون افتادن ظرف شیشه ای بر زمین سنگی، اعتماد به راستی معصومیت سکوت را هزاران تکه کرده به هر جهت می پراکند. یکسان نشدن در برابر حق و تکلیف و مجازات تبعیض در حرمت است که خوره اعتماد عمومی می شود.

ایمان ناشی از اعتماد به امری است و هر چه این اطمینان و اعتماد مستحکم تر باشد ایمان نیز عمیق تر خواهد بود.

اعتماد سرمایه گران بهائی است که هیچ چیز نمی تواند جای آن را بگیرد و با هیچ ثروت مادی نیز نمی شود آن را خرید.

 اعتماد در فرد فرد مردم به وجود می آید و با ایجاد آن در غالب افراد جامعه به شکل اعتماد عمومی در می آید.

ایجاد اعتماد در افراد به اشکال مختلف صورت می گیرد اما نتیجه اثر اعتماد در افکار و اعمال افراد یکسان خواهد بود، هر چند اعتماد افراد شدت و ضعف دارد لیکن برآیند آن در جامعه رفتار عمومی را ایجاب می کند.

ایجاد اعتماد عمومی و سلب آن به مرور زمان و در اثر وقایع مداوم و مختلف که برای افراد مهم و بر آنها اثرگذار است صورت می گیرد اما بازگرداندن اعتماد از بین رفته سخت تر از ایجاد آن است و چه بسا غیر ممکن خواهد بود. به این دلیل که ایجاد اعتماد مسبوق به بی اعتمادی نیست در حالی که بازگردان اعتماد با تجربه سلب اعتماد صورت می گیرد. در واقع وقتی عملیات بازیابی اعتماد صورت می گیرد ابتدا باید اساسی که بی اعتمادی بر آن بنا شده  از بن کنده شود و سپس اساس جدید اعتماد گذاشته شود.

مسلما دشواری این کار بر همگان روشن است، اما سلب اعتماد نیز به سادگی صورت نمی گیرد و حوادث در گذر زمان هر چند بزرگ باشند موجب قلع اساس اعتماد و بنای بی اعتمادی بر جای آن نمی گردند بلکه اعتماد به تدریج و توسط خوره ها در نهاد افراد جامعه از بین می رود.

از مهمترین خوره های اعتماد تبعیض و اختصاصی سازی، حاشیه های امنیت ظالمانه و دست اندازی های با پشتوانه است. وقتی ارزش ها به دره ابزارها سقوط می کنند و خطوط قرمز سیم خاردار دیوار تبعیض شوند تا ویژه خواران را از دسترسی جامعه به عدالت در داشتن بازدارند آن وقت خوره ها ی اعتماد شروع به تکثیر می کنند و رفته رفته بنیان اعتماد را از درون از بین می برند و تا اساس بی اعتمادی را جایگزین آن نکنند متوقف نمی شوند.

حق، تکلیف و مجازات برای همه یکسان هستند و همه باید به نسبت برازندگی و مسئولیت از آنها بهره مند شوند یا متحمل شوند. جامعه می تواند از پس سهمگین ترین و بزرگ ترین مشکلات برآید اما خوره های اعتماد مانند ریز موجودات به راحتی در بافت اجتماعی نفوذ می کنند و اگر سریع درمان نشوند همه جامعه را در بر خواهند گرفت.

تبعیض در حق، تکلیف و مجازات خوره ای مهلک برای اعتماد است که سرایت آن مرگ حتمی اعتماد عمومی را در پی خواهد داشت.

 

سعید حمیدیان مقدم

پژوهشگر و فعال اجتماعی و فرهنگی

 

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/91577/خوره اعتماد

چاپ خبر