اولین ماهواره ۶G جهان به فضا ارسال شد/ اینترنت نسل ششم چه ویژگی و مزیت هایی نسبت به ۵G دارد؟+فیلم و عکس

کد مطلب: 92007  |  تاريخ: شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۸:۰۰


علم و فناوری گزارش می دهد؛

اولین ماهواره ۶G جهان به فضا ارسال شد/ اینترنت نسل ششم چه ویژگی و مزیت هایی نسبت به ۵G دارد؟+فیلم و عکس

روز گذشته چین برای اولین بار در جهان موفق شد اولین ماهواره تحقیقاتی ۶G جهان را به فضا ارسال نماید.

گروه دانش خبرگزاری علم و فناوری اینترنت ماهواره‌ای در یکی دو سال اخیر، بیشتر از همیشه مورد توجه جهانیان قرار گرفته است چرا که با توجه به مزیت های بیشماری همچون سرعت بالای ارسال اطلاعات  و عدم نیاز به کابل کشی که دارد می تواند برای دور افتاده ترین کاربران جهان مورد استفاده قرار بگیرد. در این زمینه روز گذشته چین موفق شد اولین ماهواره 6G جهان را با موفقیت به فضا ارسال نماید.

اینترنت ماهواره ای چیست؟

کاربران اينترنت با استفاده از امکانات متعددی قادر به اتصال به اينترنت و استفاده از منابع موجود می باشند. استفاده از خطوط تلفن معمولی ، مودم کابلی ، خطوط DSL ، اينترنت بدون کابل ، نمونه هایی در اين زمينه می باشند. در صورتيکه کاربران اينترنت قادر به استفاده از هيچکدام از وسايل ارتباطی فوق نباشند ، امکان استفاده از اينترنت ماهواره ای (Satellite Internet) وجود خواهد داشت . اينترنت ماهواره ای از خطوط تلفن و يا سيستم های مبتنی بر کابل برای برقراری ارتباط استفاده نمی نمايد.

 در اين نوع سيستم ها از يک "بشقاب ماهواره ای " برای ارسال و دريافت اطلاعات ( دو طرفه ) استفاده می گردد. معمولا" در اين نوع سيستم ها سرعت ارسال اطلاعات معادل يک دهم سرعت دريافت اطلاعات است .

چگونه می توانیم از اینترنت ماهواره ای استفاده نماییم ؟

روش کار اینترنت ماهواره ای بر خلاف ظاهر پبچیده، ساده می باشد. نحوه کار بدین صورت است که برای ارتباط پرسرعت اینترنت از طریق ماهواره کافیست توسط یکی از انواع مودم با خط تلفن، ADSL ، ISDN و یا حتی بدون سیم به اینترنت متصل شویم تا برای ارسال اطلاعات از آن استفاده نماییم و سپس طبق راهنما کامپیوتر را بگونه ای تنظیم کنیم که برای دریافت اطلاعات از ماهواره استفاده کند. همانطور که گفته شد در یک ارتباط اینترنت معمولی میزان اطلاعات ارسالی بسیار ناچیزتر از اطلاعات دریافتی می باشد. بنابراین برای خط ارسال از هرنوع، حتی ارتباط ضعیف و یا کارت های اینترنت کم سرعت نیز می توان بهره برد.

همچنین می توان بجای استفاده از انواع مودم برای Send از یک کارت DVB دارای  Sendو Receive استفاده کرد، که البته برای کاربران خانگی بسیار گران خواهد بود.

تفاوت اینترنت ماهواره ای و ADSL چیست ؟

در سرویس های ADSL روال به این گونه است که کاربران در ازای انتخاب سرویس حجمی محدود، مبلغ خاصی را می پردازند و در صورت تمام شدن حجم بسته خود ، هزینه های اضافی و به صورت پلکانی پرداخت می کنند. ضمن اینکه اداره مخابرات محل کاربر ، بایستی قادر به ارائه ADSL بوده و فاصله کاربر از این مرکز نیز، نباید مسافت طولانی باشد چرا که در صورت زیاد بودن فاصله، کاربران با افت شدید سرعت روبه رو خواهند شد. البته شرکت هایی که اینترنت ADSl را ارائه می دهند باید قوانین فیلتر کردن بعضی از سایت ها را با توجه به قوانین کشورشان اجرا نماید. اما این محدودیت ها در اینترنت ماهواره ای وجود ندارد و کاربران با پرداخت هزینه ای ناچیز می توانند از یک ارتباط  پرسرعت ، نامحدود و بدون پروکسی استفاده کنند ، در واقع سرویس های ماهواره ای برای دانلود و مصرف های بالا بسیار مناسب هستند .

 ارسال اولین ماهواره 5G به فضا در سال 2017

برای اولین بار در جهان، در سال 2017 شرکت ارتباطات آمریکایی "وان‌وب"(OneWeb) در نهایت بعد از چند بار تعویق اولین مجموعه از ماهواره‌های اینترنت 5G خود را که دسترسی به اینترنت را در کورترین نقاط دنیا نیز فراهم می کرد با موشک روسی سایوز در مدار قرار داد. صورت‌فلکی ماهواره‌ای "وان‌وب" یک صورت فلکی ماهواره‌ای پیشنهادی بود که از مجموعه ۹۰۰ ماهواره احتمالی برای فراهم سازی امکان دسترسی به اینترنت در تمام سطح جهان استفاده می کرد.

لحظه پرتاب ماهواره شرکت "وان‌وب"

نخستین پرتاب این شرکت با یک موشک سایوز که توسط "Arianespace" اداره می گردید از مرکز فضایی گویان فرانسه با حمل شش ماهواره همراه با پخش زنده در یوتیوب به فضا پرتاب گردید.

سریع ترین ماهواره 6G جهان توسط چین به فضا ارسال شد

اینترنت نسل ششم یا همان 6G، جدیدترین تکنولوژِی اینترنت همراه است که نسبت به نسل های قبلی و قدیمی خود، نقش موثرتر و مهم تری را در زندگی انسان ها ایفا خواهد کرد. اینترنت نسل ششم با توجه به مزیت های فراوانی که دارد نه تنها انسان ها را به یکدیگر متصل می کند، بلکه دیگر محدودیتی برای پیاده سازی اینترنت اشیاء IOT ، ارتباطات ماشین ها و ربات ها ، حتی در دورترین نقاط زمین را نیز از بین خواهد برد. این سطح از کارایی و فناوری، باعث افزایش تجربیات کاربر می شود که می توانند سطح جدیدی از فناوری را به خوبی درک کنند. در حال حاضر چندین شرکت در حال کار روی شبکه 6G هستند، با این حال چین توانسته اولین ماهواره 6G جهان را روانه مدار زمین کند که البته تا مدت طولانی باید منتظر عرضه این فناوری باشیم. این ماهواره که نام این دانشگاه چینی را یدک می‌کشد، یک سرمایه‌گذاری مشترک میان مراکز آموزشی مهم کشور و سازمان هوا و فضا «National Star» محسوب می‌شود.

فیلم / لحظه آماده سازی و پرتاب ماهواره 6G چین به فضا

این ماهواره آزمایشی یکی از ۱۳ ماهواره‌ای بود که توسط راکت «Long March 6» از مرکز پرتاب ماهواره «Taiyuan» در استان «شانشی» به فضا فرستاده شد. این ماهواره که محموله ارتباطی را با خود حمل می‌کند، برای انجام آزمایش‌های بار تراهرتز یک ارتباط فرستنده-گیرنده ایجاد خواهد کرد. یکی از اساتید دانشگاه علم و فناوری الکترونیک به نام «Xu Yangsheng» به این موضوع اشاره کرده که این ماهواره ۷۰ کیلوگرمی به اولین تایید فنی ارتباطات تراهرتز آزمایش شده در شرایط فضا تبدیل می‌شود.

در این رابطه بخوانید :

چین از اولین شهر دارای اینترنت ۵G جهان رونمایی کرد/دانلود فیلم ۱.۷ گیگابایتی در ۶۰ ثانیه توسط کاربران شهر«ووژن»

در پیام دانشگاه به سایر عملکردهای این ماهواره در هنگام انجام آزمایش‌های شبکه 6G اشاره شده که از میان آن‌ها می‌تواند به مشاهدات از راه دور و نظارت روی فجایع طبیعی اشاره کرد. ارتباطات تراهرتز که یکی از فناوری‌های کلیدی برای توسعه شبکه 6G محسوب می‌شوند، در مقایسه با دیگر فناوری‌ها دارای یک مزیت بزرگ یعنی سرعت بالای انتقال اطلاعات است.

اینترنت نسل ششم چه ویژگی ها و مزیت هایی نسبت به اینترنت 5G دارد؟

در حال حاضر اخبار خاصی در مورد این موضوع منتشر نشده اما باتوجه به اعلام محققان ComSenTer از دانشگاه "سانتا باربارا" اینترنت نسل ششم، در فرکانس ‌ بالایی در محدوده ۱۰۰ گیگاهرتز تا یک تراهرتز برای سرعت ۱۰۰ گیگابیتی در ثانیه عمل می کند . این در حالی است که اینترنت نسل پنجم فرکانسی 30 گیگاهرتز دارد. همچنین اینترنت نسل ششم توانایی پوشش فضاهای زیر آب را نیز خواهد داشت که این اتفاق جالب توجه، جهش بسیار بزرگی در دنیای اینترنت و انتقال اطلاعات محسوب می شود. اگر تئوری سرعت اینترنت نسل ششم درست باشد، اتفاقی غیرقابل باور را تجربه خواهیم کرد. سرعت یک ترابایت بر ثانیه شرایطی را فراهم می کند که طی آن کاربران می توانند در یک ثانیه چند فیلم و فایل را دریافت کنند.

علاوه بر موارد فوق، با توجه به اعلام محققین ، نسل ششم اینترنت همراه قادر است با بهره‌گیری از فناوری‌های نوین همچون هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی دسترسی از راه دور، لحظه‌ای، سریع و بی سیم را بسیار بهتر از نسل پنجم اینترنت برای کاربران به ارمغان بیاورد و توانمندی‌های مغز انسان را نیز شبیه سازی کند و مجموعه گسترده‌ای از کارهای علمی و صنعتی پیشرفته مورد نیاز کاربران را انجام دهد. این فناوری قادر است اطلاعات را ۱۰ بار سریع تر از 5G منتقل می کند .

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

 


http://stnews.ir/content/news/92007/ اولین ماهواره ۶G جهان به فضا ارسال شد/ اینترنت نسل ششم چه ویژگی و مزیت هایی نسبت به ۵G دارد؟+فیلم و عکس

چاپ خبر