پوشش هوشمند باعث ایجاد فشار روی مثانه های کم کار می شود

کد مطلب: 92029  |  تاريخ: شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۷:۵۵


با تلاش یک تیم بین المللی؛

پوشش هوشمند باعث ایجاد فشار روی مثانه های کم کار می شود

سندرم مثانه کم کار، وضعیتی است که باعث می شود مبتلایان نتوانند به درستی عضو را به دلیل ضعیف شدن عضلات تخلیه کنند، اما یک تیم بین المللی از محققان یک ایمپلنت پزشکی پیشرفته هوشمندی ایجاد کرده اند که می تواند مدیریت آن را، با پیچیدن دور مثانه برای انبساط و انقباض آن بسیار آسان تر کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از نیو اطللس، سندرم مثانه کم کار، وضعیتی است که باعث می شود مبتلایان نتوانند به درستی عضو را به دلیل ضعیف شدن عضلات تخلیه کنند، اما یک تیم بین المللی از محققان یک ایمپلنت پزشکی پیشرفته هوشمندی  ایجاد کرده اند که می تواند مدیریت آن را، با پیچیدن دور مثانه برای انبساط و انقباض آن بسیار آسان تر کند.

لری چنگ، نویسنده این مطالعه، از دانشگاه ایالتی پن می گوید: "محققان از مدتها قبل علاقه مند به مطالعه كنترل ادرار بوده اند، زیرا بسیاری از بیماری ها و شرایط به این امر مربوط می شود." "به طور خاص دو مورد وجود دارد که محققان در حال مطالعه آن هستند.

شرط اول اجبار است، ادرار از مثانه هنگامی که عضله در یک بیماری ضعیف است به طوری که واقعاً نمی تواند نیروی کافی برای بیرون آوردن ادرار ایجاد کند. دوم مثانه بیش فعال، که در آن فرد تمایل ناگهانی یا مکرر به دفع ادرار را تجربه می کند، که مربوط به بی اختیاری ادرار است. "

چنگ و تیم وی حداقل برای شروع، مثانه های کم عملکرد را کانون تحقیقات خود قرار داده اند. مهندسان یک بسته پلیمری مارپیچی شکل تولید کردند که با حسگرها جاسازی شده و به راحتی در اطراف مثانه قرار می گیرد. این سنسورها قادر به تشخیص زمان تخلیه مثانه هستند و سپس سیگنالی را به یک نخ الکترونیکی بافته شده از طریق پلیمر منتقل می کنند که باعث انبساط یا انقباض آن می شود.

به این ترتیب می توان بدون نیاز به چسب یا بخیه، دور لای مثانه کاشت این از مواد کاملاً زیست سازگار ساخته شده است که باعث می شود بتواند برای مدت طولانی در بدن با خیال راحت کار کند. این چراغ همچنین دارای چراغ های LED است که برای کمک به تعدیل عملکرد مثانه از طریق آنچه به عنوان اپتوژنتیک شناخته می شود، طراحی شده است، جایی که از پالس های نور برای کنترل رفتار سلول های خاص استفاده می شود. این تیم می نویسد که می توان از این روش برای "دستکاری ادرار در زمان دلخواه" استفاده کرد.

این تیم توانست با موفقیت پیکربندی های مختلفی از کاشت خود را در مدل های موش سندرم مثانه کم کار نشان دهد. امید این است که این فناوری بتواند بیشتر توسعه یابد تا بتوان از آن برای درمان بی اختیاری ادرار ناشی از مثانه های بیش فعال نیز استفاده کرد.

 

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://newatlas.com/medical/smart-wrap-encases-underactive-bladders-squeeze-urine/


http://stnews.ir/content/news/92029/پوشش هوشمند باعث ایجاد فشار روی مثانه های کم کار می شود

چاپ خبر