دستگاه ضدعفونی کننده دست توسط مخترع بسیجی همدانی ساخته شد+عکس

کد مطلب: 92837  |  تاريخ: شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹  |  ساعت: ۱۰:۱۳


علم و فناوری گزارش می دهد؛

دستگاه ضدعفونی کننده دست توسط مخترع بسیجی همدانی ساخته شد+عکس

مخترع بسیجی همدانی، به منظور مبارزه با بیماری کرونا موفق به ساخت دستگاه ضد عفونی کننده دست ها شده است که به راحتی می توان آن را در مراکز عمومی نصب نمود و مانع شیوع این بیماری در اداره و بخش های پر ازدحام شد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از همدان ویروس‌های تنفسی به مانند بیماری کرونا (19COVID-) زمانی پخش می‌شوند که بزاق یا قطرات آلوده به ویروس از طریق چشم‌ها، بینی یا گلو وارد بدن شما می‌شوند. این اتفاق اغلب از طریق دستان‌تان رخ می‌دهد. دست‌ها یکی از شایع‌ترین راه‌های انتقال ویروس از یک فرد به فرد دیگر هستند به همین دلیل کارشناسان بهداشت به منظور جلوگیری از ابتلا و شیوع این بیماری از مردم می خواهند که به طور منظم دستان خود را با آب و صابون شست و شوی کنند. شست و شوی مرتب دست آن هم برای افرادی که قصد ورود به اداره و مراکز عمومی را دارند بسیار سخت و به عبارت دیگر غیر ممکن می باشد به همین دلیل امکان انتقال این ویروس در این مکان ها بسیار بالا می باشد. در این راستا و به منظور مبارزه با بیماری کرونا، مائده صیاد زاده، عضو شورای پژوهشی بسیج دانشجویی جهاد دانشگاهی همدان موفق به ساخت دستگاه ضد عفونی کننده دست ها شده است که به راحتی می توان آن را در مراکز عمومی نصب نمود و مانع شیوع این بیماری در اداره و بخش های پر ازدحام شد.

صیادزاده در مورد دلیل ساخت دستگاه ضد عفونی کننده خود به خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری گفت :  شستن دست‌ها مهمترین گام در پیشگیری از انواع بیماری هاست، چراکه دست های افراد تقریبا با تمام بدن و حتی مایعات آن در تماس است، از این لحاظ فارغ از وجود سایر ویروس‌ها و باکتری‌ها، این مسئله لزوم شستن مداوم دست‌ها را نشان می‌دهد ؛ به همین دلیل و با توجه به اوضاعی که این ویروس در جامعه رقم زده است و محدودیت های ضدعفونی کردن دستان در خارج خانه ، ایده اختراع دستگاه ضد عفونی کننده ثابت و سیار به ذهنم رسید به همین دلیل اقدام به ساخت این دستگاه نمودم.

نمونه پایه دار دستگاه ضد عفونی کننده دست

مخترع بسیجی همدانی در مورد نحوه عملکرد این دستگاه گفت: دستگاهی که اختراع کردم دستگاه ضدعفونی کننده دست در دو مدل پایه دار و دیواریست که به وسیله ی چشمی های حساس به شی شروع به کار کرده و طی 2 ثانیه محلول ضدعفونی کننده را خارج و اضافی محلول را درمخزن جمع آوری میکند. در مخزن این دستگاه از محلول هایی با درصد الکل بالا استفاده می شود. صیادزاده در ادامه در مورد ویژگی های این دستگاه گفت: این دستگاه شامل 16 قطعه یک پایه ی ام دی اف ، واتر پمپ، چشمی و تایمر تنظیم کننده هوشمند برای پاشش مناسب محلول است و با جریان 12 ولتی برق کار میکند.

نمونه دیواری دستگاه ضد عفونی کننده دست

 مدل دیواری این دستگاه نیز نسبت به نمونه های مشابه جای کمتری اشغال می کند و مانع عبور و مرور نمی شود همچنین ظاهری شکیل تری دارد و سرعت ضدعفونی کردن آن به نسبت باقی دستگاه ها سریع تر است.

صیاد زاده در پاسخ به این سئوال که آیا این دستگاه را توانسته به مرحله تجاری سازی برساند گفت : خوشبختانه این دستگاه تنها در مرحله طراحی و نمونه اولیه باقی نمانده است و با توجه به رایزنی هایی که به عمل آورده ام توانسته ایم برای اولین بار این دستگاه را به شهرداری همدان معرفی نمایم و شکرخدا تحت حمایت مدیریت امور مالی شهرداری، آقای نصری قرار گرفت و وارد تولید شد و این سازمان هم اکنون از این دستگاه استفاده می نماید. وی افزود : البته شهرداری همدان تنها مشتری این دستگاه نمی باشد و تا کنون حدود 6 عدد از این دستگاه را تولید و در اداره های استان همدان مورد استفاده عموم قرار گرفته است، همچنین همراه با شروع فعالیت در زمینه تولید دستگاه اقدام به ثبت شرکت برای فروش دستگاه ها و ارائه خدمات پس از فروش کرده ایم.

نحوه عملکرد دستگاه ضد عفونی کننده

وی در مورد مشکلات ثبت این دستگاه نیز گفت : این اختراع در حال ثبت شدن است و هنوز به طور کامل ثبت نشده، چرا که متأسفانه مراحل ثبت اختراع در کشور بسیار پیچیده و زمان بر می باشد و مخترع برای به ثبت رساندن یک پروژه باید اسیر کاغذ بازی های اداری گردد اما به دلیل کاربردی بودن و استقبال نهادها و شرکت ها هم اکنون در 6 مرکز بدون کوچکترین مشکلی این دستگاه در حال استفاده می باشد.

صیادی در پایان گفت : هم اکنون به دلیل تحریم های ظالمانه ای که آمریکا و همپیمانان آن برای کشور و مردمان وضع نموده است باعث گردیده  طی سال های اخیر در بعضی از صنایع وارداتی به مشکل بر بخوریم که البته اگر مسئولین از مخترعین حمایت های مالی و معنوی لازم را به عمل بیاورند قطعاً خواهیم توانست این تهدیدات را به فرصت تبدیل کنیم و علاوه بر رفع نیازهای داخلی ، گوشه چشمی نیز به بازارهای جهانی داشته باشیم .

انتهای پیام /

خبرنگار : سجاد عبدلی

 

 


http://stnews.ir/content/news/92837/دستگاه ضدعفونی کننده دست توسط مخترع بسیجی همدانی ساخته شد+عکس

چاپ خبر