دستگاه اندازه‌گیری پارامترهای خطوط انتقال پرتابل اختراع شد

کد مطلب: 92895  |  تاريخ: شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹  |  ساعت: ۱۰:۱۲


توسط نخبه بوشهری؛

دستگاه اندازه‌گیری پارامترهای خطوط انتقال پرتابل اختراع شد

هدف این پروژه، طراحی و ساخت دستگاه قابل حمل اندازه گیری ولتاژ، جریان و ضریب توان در فیدرهای MV شبکه توزیع نیروی برق است و مشکلات نویز اطراف خط انتقال، عایقی و ایمنی اندازه گیری و ارسال بیسیم اطلاعات به کامپیوتر یا تلفن همراه، چالش های اصلی این پروژه هستند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان بوشهر؛ سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری در راستای پاسخ به مطالعات بر حق رهبر فرزانه انقلاب بر تاکید ویژه بر فعالیتهای علمی و حرکتهای دانش بنیان، تلاش می‌نماید تا با حمایت از نخبگان در این راستا گام بردارد.

 دکتر حامد گرگین پور، مخترع و استاد دانشگاه خلیج فارس استان بوشهر تاکنون توانسته است با کمک و حمایت بسیج علمی و فناوری سپاه امام صادق(ع) استان بوشهر فعالیت‌های ارزشمندی به انجام رساند که دستگاه اندازه‌گیری پارامترهای خطوط انتقال پرتابل، یکی از اختراعات وی می‌باشد.

وی درباره اختراعش می‌گوید: تخصص‏های مهندسی متعددی برای طراحی و ساخت و بهره‏برداری یک شناور دریایی مورد نیاز است، در این میان سیستم برق و کنترل و مخابرات شناور از اهمیت فوق‏العاده‏ای برخوردار است و عملکرد مطمئن و با قابلیت اطمینان بالای آن در همه شرایط دریایی و جوی مورد نیاز است.

گرگین پور با اشاره به هدف از ساخت دستگاه گفت: هدف ما از طراحی و ساخت این محصول، تأمین برق اظطراری 24 ولت شناور، افزایش قابلیت اطمینان و تطبیق با سیستم‏های پدافند غیر عامل، بهینه سازی در مصرف سوخت شناور، جلوگیری از ایجاد نوسانات بر روی سیستم‏های کنترلی شناور ناشی از منبع تأمین برق DC است.

 

وی بیان داشت: در انجام این پروژه، تأمین برق 24 ولت شناور با استفاده از سلول‌های خورشیدی جهت افزایش قابلیت اطمینان و استفاده کامل از سیستم‏های ناوبری شناور در مواقع اظطراری و نبود برق اصلی دنبال می‏شود.

استاد دانشگاه خلیج فارس استان بوشهر گفت:محاسبات و اندازه گیری‏ها در یک شبکه انرژی الکتریکی اهمیت بسیار بالایی برای طراحی، بهره برداری، برنامه ریزی توسعه، کاهش تلفات و عیب یابی دارد و شبکه توزیع در دوسطح MV و LV دارای تعداد زیادی اشعابات فرعی در هر مسیر تغذیه است که عملاً امکان داشتن داده‌های واقعی اندازه‌گیری را در تمامی مسیرهای تغذیه غیرممکن می‏‌سازد.

وی افزود: اما مهندسین طراح و بهره‌بردار شبکه به دلایل گفته شده در برخی مواقع نیاز به داده‏های واقعی شبکه دارند بنابراین نیاز به دستگاهی وجود دارد که بتواند پارامترهای ولتاژ، جریان، فرکانس و ضریب توان خط انتقال و درنتیجه میزان عبور توان‌های اکتیو و راکتیو را اندازه‌گیری نموده و قابل حمل باشد و درحال حاضر کمیت‌های ولتاژ و جریان را توسط اندازه‏گیرهای مجزایی می‏توان ثبت نمود ولی ضریب توان قابل اندازه گیری نبوده و تنها از روی محاسبات شبکه مدل شده در نرم افزارهای کامپیوتری قابل تخمین است.

گرگین پور ادامه داد: هدف این پروژه، طراحی و ساخت دستگاه قابل حمل اندازه گیری ولتاژ، جریان و ضریب توان در فیدرهای MV شبکه توزیع نیروی برق است و مشکلات نویز اطراف خط انتقال، عایقی و ایمنی اندازه گیری و ارسال بیسیم اطلاعات به کامپیوتر یا تلفن همراه، چالش های اصلی این پروژه هستند.

این نخبه بوشهری اظهار داشت: این دستگاه جهت تأمین برق اضطراری و بخشی از انرژی مورد نیاز در کارکرد عادی شناورهای کوچک و توسط دریایی کاربرد دارد و کاربر آن مالکان شناورهای کوچک و متوسط و شرکت‌های سازنده شناورهای دریایی می باشند.

 

 

 

انتهای پیام/

خبرنگار:حسینی مفرد

 


http://stnews.ir/content/news/92895/دستگاه اندازه‌گیری پارامترهای خطوط انتقال پرتابل اختراع شد

چاپ خبر