مزایای ماشین های کنترل عددی

کد مطلب: 93099  |  تاريخ: پنج شنبه ۶ آذر ۱۳۹۹  |  ساعت: ۲۱:۳۶


مزایای ماشین های کنترل عددی

ماشین های کنترل عددی ماشین هایی هستند که تولید را در پارامترهایی مثل کیفیت، کمیت، دقت و ظرافت حمایت می‌کنند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان تهران؛ دکتر سید رضا بشارتی استادیار دانشگاه شریف و مخترع بسیجی ای است که یکی از اختراعات وی در حوزه ماشین های کنترل عددی (CNC) می‌باشد. ماشین های کنترل عددی به راهبری ماشین ابزار با استفاده از رایانه‌ گفته می‌شود که تولید را در پارامترهایی مثل کیفیت، کمیت، دقت و ظرافت ساپورت و حمایت می‌کنند و پیشرفت صنایع در همه حوزه‌ها تاحد قابل توجهی وابسته به میزان استفاده از این ماشین ها می‌باشد.

ماشین هایی که در قدیم وجود داشتند به صورت دستی و وابسته به پارامترهای انسانی بودند که وقتی در طول روز به مرور پارامترهای انسانی تغییر می‌کند خستگی عارض می‌شود و قطعا دقت، کمیت و سرعت هم افت پیدا می‌کند. اما در ماشین های کنترل عددی این پارامترها توسط کامپیوتر کنترل می‌شوند و عملا هم چیزی از دقت، کمیت و ظرافت آن کم نمی‌شود.

امروزه تمام تولیدات در دنیا وابسته به ماشین های کنترل عددی هستند چرا که در آن افزایش همزمان دقت و سرعت تولید، امکان ایجاد تغییر در طراحی قطعات، کوتاه شدن زمان آماده سازی ماشین جهت تولید قطعه، کاهش خطاهای وابسته به تکنولوژی تولید، کاهش استهلاک ابزار و ابزارگیر، یکنواختی قطعه در تولیدات انبوه، امکان کنترل بهتر کیفیت تولید، کاهش هزینه های تولید، امکان استفاده از ماشین ها در محیط هایی که کارکردن در آن ها خطرناک و یا غیرممکن است، توانایی ساخت قطعات پیچیده و مدیریت اطلاعات تولید، به بهترین نحو ممکن صورت می‌گیرد.

دکتر بشارتی از اهمیت فعالیت نخبگان در حوزه بسیج و سپاه می‌گوید و معتقد است که اگر بتوانیم مراکز رشد را به مساجد و پایگاه های منتقل کنیم قطعا طیف وسیعی از جوانان را تحت پوشش قرار می‌دهیم چرا که در این مکان ها محدودیتی که از نظر ظرفیت در دانشگاه ها وجود دارد نمی‌باشد و افراد می‌توانند به راحتی ایده های خود را در این مکان ها مطرح و با حمایت حداکثری به مرحله اجرایی و کاربردی دربیاورند.

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/93099/مزایای ماشین های کنترل عددی

چاپ خبر