آیا تأخیر در تزریق دوز دوم واکسن می تواند منجر به خطرناک تر شدن سویه های ویروس کرونا شود؟

کد مطلب: 93589  |  تاريخ: سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۶:۳۰


پاسخ به پرسشی مهم :

آیا تأخیر در تزریق دوز دوم واکسن می تواند منجر به خطرناک تر شدن سویه های ویروس کرونا شود؟

برخی از کارشناسان نگران هستند که این استراتژی می تواند ویروس را به روش های مضر تکامل بخشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از Sciencenews، افزایش موارد ابتلا، روند کند تزریق واکسن و ظهور گونه های جدید ویروس کرونای قابل انتقال در برخی از کشورها، بحث در مورد بهترین راه برای محافظت از افراد با واکسن های اخیراً مجاز را در میان دانشمندان ایجاد کرده است.

یک ایده شامل تأخیر در دریافت دومین دوز واکسن مورد نیاز افراد است، به طوری که افراد بیشتری می توانند دوزهای موجود را دریافت کنند.

این شیوه در انگلستان اتفاق می افتد، جایی که محققان نگرانی در مورد گونه جدید ویروس کرونا را ایجاد کرده اند که به نظر می رسد مسری تر از نسخه های دیگر باشد. مقامات آنجا تصمیم دارند بین هر دوز واکسن مدت زمان را از سه یا چهار هفته به سه ماه افزایش دهند.

از طرف دیگر، در ایالات متحده، مقامات اکیداً توصیه می کنند که ایالات به رژیمی که سازمان غذا و داروی ایالات متحده در ماه دسامبر تصویب کرده است پایبند بمانند.

در 12 ژانویه، دولت ترامپ اعلام کرد که دیگر جلوی عکسبرداری از تزریق واکسن COVID 19 را نمی گیرد، تنها چند روز پس از آنکه جو بایدن، رئیس جمهور منتخب، پیشنهاد کرد همه عکسها انتشار پیدا کنند. اگرچه این ممکن است سرعت محافظت را برای بیشتر آمریکایی ها افزایش دهد، اما این احتمال را ایجاد می کند که در صورت بروز مشکلات تولید، افراد ممکن است دوزهای دوم واکسن را به موقع دریافت نکنند.

احتمال به تأخیر انداختن تزریق دوزهای دوم واکسن برخی از کارشناسان را نگران کرده است، زیرا ممکن است منجر به راه رفتن میلیون ها نفر شود که فقط یک ایمنی نسبی به ویروس کرونا پیدا کرده اند. شرایطی که می تواند منجر به جهش های مضر ویروس شود.

یک ویروس شناس در دانشکده پزشکی فاینبرگ دانشگاه نورث وسترن در شیکاگو می گوید: تاخیر در تزریق دوز دوم واکسن کرونا یک قمار است، به ویژه بدون بسیاری از شواهد که  نشان دهد یک دوز چگونه کار می کند. او می گوید: مقامات نباید بهترین ابزارهای خود را قمار کنند تا با بیماری همه گیر مبارزه کنند. ما نمی خواهیم با انجام ایمن سازی غیر بهینه از جمعیت، تکامل ویروسی بالقوه را تأمین کنیم.

برای واکسن COVID 19، اگر تزریق دوزهای دوم  واکسن افراد به اندازه کافی به تأخیر بیفتد - مانند اتمام کامل یک مکمل کامل از آنتی بیوتیک ها - ممکن است تعداد کم آنتی بادی های خنثی کننده که فقط با یک دوز ایجاد می شوند، فقط تا حدی با عفونت مبارزه کنند. این ممکن است زمان بیشتری را برای انواع ویروس با جهش های گوناگون سیستم ایمنی فراهم کرده، رشد کند و به افراد دیگر منتقل شود.


http://stnews.ir/content/news/93589/آیا تأخیر در تزریق دوز دوم واکسن می تواند منجر به خطرناک تر شدن سویه های ویروس کرونا شود؟

چاپ خبر