واکسن جدید فلج اطفال به مبارزه برای از بین بردن بیماری های فلج کننده پیوست

کد مطلب: 93591  |  تاريخ: سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۶:۲۵


در اقدامی امیدوارکننده :

واکسن جدید فلج اطفال به مبارزه برای از بین بردن بیماری های فلج کننده پیوست

این واکسن اصلاح شده به دنبال پایان دادن به شیوع بیماری فلج اطفال در خاورمیانه و آفریقا است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از خراسان جنوبی و به نقل از Sciencenews، پس از دهه ها کار و برنامه های واکسیناسیون دسته جمعی که میلیون ها کودک را از فلج نجات داده است، جهان در حال از بین بردن فلج اطفال است.

اما تعداد کمی از شیوع ها در مناطقی با واکسیناسیون کمتر باقی مانده است که برخی از این شیوع ها پس از ضعیف شدن ویروس در واکسن فلج اطفال اتفاق افتاد، با گذشت زمان، در جوامع جابجایی صورت پذیرفت و بیماری دوباره ایجاد شد. هیچ واکسن دیگری که با ویروسهای زنده ضعیف ساخته شود، باعث شیوع بیماری نشده است.

برای جلوگیری از شیوع فلج اطفال ناشی از واکسن، سازمان بهداشت جهانی استفاده اضطراری را برای واکسن فلج اطفال جدید اعطا کرده است. واکسن خوراکی در 13 نوامبر رونمایی شد.

Chima Ohuabunwo از دانشکده پزشکی مورهاوس در آتلانتا، که بیش از دو دهه در زمینه ریشه کنی فلج اطفال در آفریقا کار کرده است، می گوید: ما بسیار مشتاقانه منتظر استفاده از این واکسن جدید هستیم. همراه با ادامه کار اساسی در زمینه بهبود پوشش واکسیناسیون در مکانهایی که کم است، امیدوارم تزریق این واکسن جدید ما را به خط پایان ریشه کنی فلج اطفال برساند.

هشت سال پس از اعلامیه WHO در سال 1980 مبنی بر خالی بودن دنیا از آبله، ابتکار جهانی ریشه کن سازی فلج اطفال برای مقابله با فلج اطفال آغاز شد. این بیماری نامزد امیدوار کننده ای برای ریشه کنی بود. ویروس فلج اطفال، که به طور طبیعی فقط انسان را آلوده می کند، در حیوانات دیگر شایع نیست.

بیشتر افرادی که به ویروس فلج اطفال آلوده می شوند، احساس بیماری نمی کنند، در حالی که برخی از آنها علائم شبیه آنفلوانزا دارند. اما از هر 200 نفر، یک نفر برای زندگی فلج می شود. اگرچه از اوایل دهه 1950 تهدیدی عادی در ایالات متحده نبود، اما فلج اطفال همچنان به آسیب رساندن به مردم، به ویژه کودکان، در سراسر جهان ادامه می دهد.

طبق ابتکار عمل ریشه کنی فلج اطفال در اواخر دهه 1980، ویروس فلج اطفال هر روز بیش از 1000 کودک را فلج می کند. از آن زمان، به لطف کمپین های واکسیناسیون گسترده، بیش از 99 درصد موارد سقوط کرده و دو نوع از سه نوع ویروس فلج اطفال از بین رفته است. آخرین موارد از نوع 2 و نوع 3 به ترتیب در سال 1999 و 2012 گزارش شده است. فقط ویروس وحشی نوع 1 باقی مانده است و فقط در دو کشور تا 30 دسامبر، 56 مورد گزارش شده است.

بیشتر این پیشرفت به دلیل واکسن خوراکی فلج اطفال امکان پذیر بوده است. آدام لورینگ، ویروس شناس و پزشک بیماری عفونی از دانشکده پزشکی دانشگاه میشیگان در آن آربر می گوید: طبق اعلام  WHO، ایمن سازی با واکسن خوراکی از بیش از 13 میلیون مورد فلج اطفال از سال 2000 پیشگیری کرده است.


http://stnews.ir/content/news/93591/واکسن جدید فلج اطفال به مبارزه برای از بین بردن بیماری های فلج کننده پیوست

چاپ خبر