شش اصل طب سنتی برای پیشگیری از بیماری ها

کد مطلب: 93650  |  تاريخ: دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹  |  ساعت: ۱۹:۲۶


شش اصل طب سنتی برای پیشگیری از بیماری ها

عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی طب سنتی ایرانی گفت: طب ایرانی در واقع طب پیشگیری از بیماری ها است و شش اصل اساسی را برای سالم ماندن در زندگی را ضروری می داند.

دکتر راحله زارع شاهی متخصص داروسازی و عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی طب سنتی ایرانی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری از یزد  گفت: طب ایرانی در واقع طب پیشگیری از بیماری هاست. اگر منابع و کتاب های طب سنتی را اندکی مطالعه کرده باشید می بینید که قدمای ما تا چه حد به پیشگیری از بیماری تاکید داشتنه اند.

وی افزود: ابن سینا، زکریای رازی و بسیاری دیگر از حکمای ما شش اصل اساسی را برای سالم ماندن در زندگی ضروری دانسته اند. این شش اصل عبارتند از هوای خوب، غذای سالم، ورزش مناسب،  خواب متعادل، اعراض نفسانی که به معنای دوری از استرس، اضطراب و خشم بوده و استفراغات بدن که همان عرق کردن و دفع ادرار و مدفوع است.

زارع شاهی اظهار کرد: حتی اگر فردی بیمار شد پزشک متخصص طب سنتی سعی می کند تا ببیند تعادل کدام یک از این شش اصل در زندگی فرد بر هم خورده و آن را اصلاح می کند تا توازن و تعادل را به وی برگرداند و بیمار بهبود پیدا کند.

عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی طب سنتی ایرانی تاکید کرد: حکما تاکید دارند وقتی می‌خواهیم یک بیمار را درمان کنیم اول باید از طریق غذا اقدام کنیم. اگر بیمار با غذا درمان نشد از یک داروی گیاهی استفاده می شود و اگر باز هم نتیجه نگرفتند آنگاه از چند داروی گیاهی و ترکیبی استفاده می کنند.

وی ابراز داشت: در نتیجه زالو درمانی و حجامت فقط باید در موارد خاص و تحت نظر پزشک انجام شود. نه این که فرد خودسرانه اقدام به استفاده از داروهای گیاهی کند.

وی تصریح کرد: به همین دلیل است که وقتی می‌بینید که دارویی در فضای مجازی و فقط با یک شماره تلفن به فروش می رسد باید به سازنده و مجوز آن شک کنید. پس بهتر است به جای اینکه به دنبال داروهای عجیب برویم، سعی کنیم غذای سالم تهیه کرده، ورزش متناسب داشته و برنامه منظم برای خوابمان تدارک ببینیم. به این صورت پیشگیری از بیماری  و حفظ سلامت ممکن می شود.

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/93650/شش اصل طب سنتی برای پیشگیری از بیماری ها

چاپ خبر