تولید بذرهای هیبریدی باید منجر به ارزآوری شود/ممانعت از فعالیت قاچاقچیان بذر

کد مطلب: 93677  |  تاريخ: پنج شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۷:۳۰


رییس دانشگاه ازاد هرمزگان در گفتگو با علم وفناوری هرمزگان:

تولید بذرهای هیبریدی باید منجر به ارزآوری شود/ممانعت از فعالیت قاچاقچیان بذر

رییس دانشگاه ازاد هرمزگان گفت: یکی از راه ها برای افزایش تولید در بخش کشاورزی، تولید بذر‌های هیبریدی است که دارای توانایی بالایی برای افزایش این عملکرد هستند و طیف وسیعی از امکانات جدید را برای کشاورزان ایجاد می‌کنند.

 به گزارش خبرگزاری علم وفناوری هرمزگان ؛ پروفسور احسان کامرانی در گفتگو با خبرنگار ما اظهارداشت: امنیت غذایی جهانی خواستار توسعه فن آوری های جدید برای افزایش تولید محصولات کشاورزی امن و پر طرفدار در زمین های زراعی محدود، آن هم بدون افزایش مصرف آب و کود است. به همین خاطر چندین گزینه برای تقویت این عملکرد مورد بررسی قرار گرفته و اخیرا نیز گسترش منابع ژنتیک و تکنولوژی ها، فرصت های جدیدی را برای غلبه بر این محدودیت ها فراهم کرده است. یکی از این فرصت های جدید، تولید بذرهای هیبریدی است که دارای توانایی بالایی برای افزایش این عملکرد هستند و طیف وسیعی از امکانات جدید را برای کشاورزان ایجاد می کنند. در ادامه این مقاله بذر هیبریدی و تاثیرات آن در کشاورزی مورد بررسی قرار گرفته است.
وی  تولید بذر هیبریدی و سرمایه‌گذاری در این حوزه را ارزآور خواند و گفت: این پروژه باید با جدیت به سمت تولید بیشتر و به سمت رفع نیاز بذر صیفی‌جات کشور پیش‌رود.
انواع بذرهای دو رگه هیبریدی
این محقق هرمزگانی د رادامه گفت: بذرهای  هیبریدی همیشه نتیجه ای از پیوند بین دو نوع گیاه نیستند و بعضی از آنها می توانند حاصل از ترکیب سه گانه ای از گیاهان باشند، و حتی امروزه در جهان گونه هایی از گیاهان هیبریدی وجود دارند که از ترکیب ویژگی های شش نوع گیاه و یا بیشتر به وجود آمده اند. از سوی دیگر اخیرا پروژه های هیبریداسیون حتی به گیاه شناسان اجازه داده است تا برای گسترش این فعالیت و ایجاد انواع جدیدی از غذاها، با ترکیب برخی از ویژگی های میوه ها با سبزیجات و یا حتی حشرات و حیوانات در تلاش برای بهبود عملکرد و یا عمر مفید محصولات شوند که این مسئله باعث اعلام  زنگ خطر از طرف تعدادی از متخصصان علوم تغذیه شده است که در مورد اثرات دراز مدت مواد غذایی تغییر ژنتیک یافته  نگران هستند.
کدام بذرهای هیبریدی مناسب ترند؟
وی افزود: کاشت بذرهای هیبریدی به کشاورزان این اجازه را می دهد تا دقیقا بدانند چه چیزی از محصول انتظار می رود و از نظر نیاز به آب، حساسیت به بیماری و آفت، نیازهای تغذیه ای و عملکرد مورد انتظار، چگونه هستند. این بدان معنا است که آنها می توانند زمان کمتری را صرف کاشت و برداشت محصول مورد نظر نمایند و گیاهان بیشتری را در طول  یک فصل رشدی مدیریت کنند. همچنین بسیاری از بذرهای هیبریدی طراحی شده اند تا بتوانند تنش برداشت اولیه، حمل و نقل طولانی مدت و نیز مدت زمان طولانی در قفسه های فروشگاه های میوه و تره بار را تحمل کنند. این تغییرات به ما اجازه داده است تا بتوانیم برخی از میوه ها را در هر زمانی از سال و در هر مکانی از دنیا داشته باشیم. در حال حاضر تولید بذر هیبریدی در کشاورزی و باغبانی مدرن و پیشرفته صورت می گیرد که منجر به افزایش چشمگیر تولیدات کشاورزی شده است.

کامرانی با اشاره به  دیدار  مدیران گلخانه‌های  بذر‌های هیبریدی از  دانشگاه آزاد اسلامی شهرستان رودان  گفت: امروز نیاز کشاورزان استان به بذرهای مطمئن یکی از خواسته‌های آنان است و ما باید در تولید بذر و گسترش گلخانه‌های تولید این بذر بیش از پیش مصمم باشیم.
وی همچنین خواستار افزایش دامنه همکاری در حوزه تولید بذر هیبرید شد و تاکیدکرد: نه‌تنها نیاز استان، بلکه باید با گسترش این فضا، گام‌های خود را به بیرون استان گذارده تا بتوانیم بعد از صدور بذر به سایر استان‌ها حتی  صدور بذر به کشورهای دیگر را در دستور کار داشته باشیم.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی هرمزگان قاچاق بذر، گرانفروشی و تقلبی بودن بذور وارد شده را از آفات بزرگ کشاورزی خواند و تاکید کرد: نبود بذر اصلاح شده قابل اطمینان در بازار کشاورزی، حضور دلالان فرصت‌طلب، گران‌فروشی و ناچار بودن کشاورز برای خرید این بذرها، نامیدی را در این صنعت بزرگ به همراه دارد که باید چاره‌ای به این مهم اندیشیده شود.
دبیر هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی استان هرمزگان  رسالت دانشگاه را در حوزه‌های پژوهشی، ترویجی، تولیدی و اقتصادی مهم ارزیابی کرد و گفت:  رویکرد ما به عنوان مجموعه تحقیقاتی و پژوهشی باید بر اساس حل چالش‌های موجود شکل گیرد و در آن منافع اقتصادی طرفین، ارزآوری و تولید ثروت مد نظر باشد.
افزایش ۵۰ هکتار دیگر برای تولید بذر هیبریدی
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی هر مزگان با بیان اینکه این دانشگاه رودان در شرق هرمزگان موفق عمل کرده و به تولید بذر هیبریدی رسیده و به دنبال گسترش این مهم است افزود:۵۰ هکتار زمین جدید برای تاسیس گلخانه و تولید بذر هیبریدی در دستور کار قرار گرفته و امید می رود با این توسعه بتوانیم ، در سالهای آینده بخش بزرگی از نیاز کشور را تامین کنیم.
 کامرانی  با یادآوری اینکه زمین‌های مستعد و ظرفیت بالای حوزه کشاورزی این منطقه می‌تواند کمک شایان توجهی به اهداف ما کند، گفت: شرایط آب و هوایی مساعد در زمستان، وجود آب شیرین کشاورزی و در اختیار بودن زمین متناسب با نیاز در این منطقه می تواند راه شکوفایی را در این حوزه فراهم کند.

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/93677/تولید بذرهای هیبریدی باید منجر به ارزآوری شود/ممانعت از فعالیت قاچاقچیان بذر

چاپ خبر