نبوغ مخترع علی آبادی مورد توجه آلمانی ها قرار گرفت

کد مطلب: 94249  |  تاريخ: جمعه ۱۷ بهمن ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۷:۳۰


نبوغ مخترع علی آبادی مورد توجه آلمانی ها قرار گرفت

مخترع گلستانی می گوید در حال حاضر از استان ها و حتی کشورهای اروپایی و منطقه ثبت سفارش برای خرید دستگاه خراطی دارم و این در حالی است که در مرحله ثبت اختراع این دستگاه قرار دارم.

 

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری استان گلستان؛ رسیدن به آرمان ها و آرزوها حد و مرز نمی شناسد و انقلاب اسلامی مسیر رسیدن به این آرمان و آرزوها را در بخش های مختلف برای بسیاری از افراد جامعه آسان کرده است.

 

 در زیر سایه انقلاب مهم نیست که اهل روستایی یا شهری، تحصیلات شما در مقطع دکترا است یا دیپلم، فقیری یا غنی اگر پای اراده سست نباشد قطعا به آنچه  که در ذهن می پروانیم می توانیم برسیم.

 

نمونه آن مخترع علی آبادی است که توانسته از ذوق و استعداد خود برای اختراع یک دستگاه در حوزه خراطی اقدام کند که مورد توجه بسیاری از کشورهای اروپایی  و همسایه قرار گرفته و دستگاه خراطی متکی در حال تبدیل شدن به یک برند در سطح کشور است به سراغ این مخترع بسیجی گلستانی رفتیم تا با وی در این زمینه گفتگو کنیم که از نظر می گذرانیم.


 
*خودتان را معرفی کنید؟ 
متکی
: حامد متکی هستم 42 سال سن دارم  با وجود آنکه مدرک تحصیلی من سیکل است اما توانستم تاکنون چندین اختراع داشته باشم که هنوز برخی از این اخترعات به ثبت نرسیده است.

 

علاقمندی زیادی به کارهای فنی داشتم و بیش از 15  سال است که در این فضا فعالیت می کنم و این موضوع سبب شد که به سمت تولید و اختراع بروم.

 

دوست دارم که آرم دستگاهی که تولید می کنم در کل دنیا به عنوان یک برند شناخته شود و در حال حاضر نیز برخی از کشورهای اروپایی مثل آلمان و کشورهای منطقه مثل عراق سفارش کار دارم.

 

*در مورد اختراعاتی که داشتید توضیح دهید؟


متکی: تاکنون چندین اختراع داشتم، نخستین اختراع من دستگاهی به منظور شناسایی محل دقیق چاه های آب بود که به هر دلیلی پوشیده شده است و دستگاه دیگر نیز برای پیدا کردن محل سفره های آب زیر زمینی و یا حفره چاه آب طراحی کردم.

 

همچنین سیل های سنوات گذشته و مفقود شدن اجساد من را به فکر طراحی دستگاهی جسدیاب انداخت، دستگاه زنده یاب در جمعیت هلال احمر وجود داشت ولی این دستگاه می توانست با ورود اطلاعات منطقه، محل جسد که سیلاب با خود برده  را با کمترین ضریب خطا نشان دهد البته ورود اطلاعات دقیق به این دستگاه حائز اهمیت است.

 

تولید انواع دستگاه خراطی ساده و کاسه تراش با طرح های مختلف بسیار کم صدا از دیگر طراحی های من به شمار می رود و این دستگاه بدون لرزش است و تمامی قطعات با لیزر برشکاری شده است.

 

این دستگاه برای ساخت ظروف آشپزخانه و گلدان مورد استفاده قرار می گیرد و گرچه نمونه خارجی دارد ولی کارایی آن به میزان  دستگاه تولید شده ما نیست.

 

سه سال است که مشغول به ساخت این دستگاه هستم و در مجموعه ای که دارم پنج نفر به صورت ثابت با من همکاری می کنند.

 

نزدیک به 99 درصد از مشتریان ما غیرحضوری این دستگاه را خریداری می کنند و تبلیغات خوبی برای این دستگاه ها صورت گرفته است و حتی از دیگر کشورها مشتری برای این دستگاه داشتم.

 

90 درصد از تولید قطعات این دستگاه را خودمان در کشور انجام می دهیم ولی دو سه قطعه این دستگاه از خارج از کشور تامین می شود.

 

در حال حاضر پنج مدل دستگاه خراطی را می سازم و بخشی دیگر از کار من تعمیرات و راه اندازی دستگاه های است که در شهرک های صنعتی نیاز به تعمیر دارد.

 

*انتظار شما از سازمان بسیج علمی و پژوهشی  برای حمایت از مجموعه شما چیست؟ 


متکی: تنها مشکل من ابزارهای مورد نیاز است و درخواست من این است که زمینه ای برای تامین ابزارهای مورد نیاز که در مجموعه دارم را فراهم کنند، اعتقاد دارم که اگر ابزارهای مناسب در اختیار من باشد می توانم دستگاه های مختلفی را تولید کنم.

 

در ماه 30 تا 40 دستگاه خراطی تولید می کنم و به استان ها و شهرهای استان این دستگاه را ارسال می کنم در حال حاضر ابزارهای ما کشش اضافه کار را ندارد و اگر ابزار مناسب در اختیار داشته باشم شاید در ماه بتوانم بیش از 50 دستگاه نیز تولید کنم.

 

*بیان کردید مدرک تحصیلی شما سیکل است و این همه نبوغ دارید، آیا به فکر ادامه تحصیل هم افتادید؟ 


متکی: خیلی دوست دارم که تحصیلاتم را ادامه دهم ولی با توجه به شرایط و مشغله کاری که دارم این فرصت وجود ندارد.

 

اما خیلی از افراد مدرک دکترا دارند اما در خصوص آن چیزی که به صورت آکادمیک آن را فرا گرفتند سررشته ای ندارند و بسیاری از افراد نیز هستند که به صورت تجربی توانستند در یک حوزه دانش بدست بیاورند.

 

با وجود اینکه سواد تحصیلی من بسیار پایین است ولی خدمات فنی من بسیار بالا است و دقیق ترین محاسبات را در کوتاه ترین زمان انجام می دهم برای مثال امروز با همکاری یکی از دکترای فنی نسبت به طراحی یکی از سازه ها اقدام کردم که این فرد که در حال بررسی این طرح از طریق رایانه شخصی خود بود  از نحوه محاسبات ذهنی من متعجب شده بود.

 

*هم سن و سال انقلاب اسلامی هستید، دستاوردهای انقلاب اسلامی را در طول این چهار دهه در شهرستان علی آبادکتول چطور می بینید؟


متکی: اعتقاد من این است که در دانشگاه ها در همه رشته ها باید نهاد و کمیته ای برای پیگیری دستاوردهای انقلاب اسلامی وجود داشته باشد چرا که ابعاد انقلاب اسلامی تنها در یک رشته خلاصه نمی شود.

 

انقلاب اسلامی باعث رشد و شکوفایی بخش های مختلف شد به ویژه در دهه 80 نگاه ویژه ای به تولیدات کشور به وجود آمد و رشد علم و دانش در دانشگاه ها شاهد بودیم که باعث شکوفایی بخش  صنعت شد.

 

نسل جدید درک کمتری از انقلاب اسلامی دارند و وظیفه ما این است که آرمان های انقلاب را حفظ کنیم و باید جوانان از انقلاب و دستاوردهای آن آگاه باشند.

 

*حرف پایانی 
متکی
: من نگران نسل جدید هستم، همه انسان ها یک تاریخ مصرفی دارند و علاقمندم که دانشی که در اختیار من است را به نسل جدید منتقل کنم و حاضرم تجربه خودم را به صورت رایگان در اختیار مردم قرار دهم.

 

تولید دستگاهی که داریم براساس عشق و علاقه است و البته مشکلات مالی نیز سر راه ما وجود دارد ولی با این وجود به افراد که در تلاش هستند که از طریق این دستگاه کارآفرینی داشته باشند اما در مضیقه مالی قرار دارند کمک می کنم و لذا در طول سال دو تا سه دستگاه را تنها با دریافت هزینه لوازم و یا شرایط خاص در اختیار کارآفرینان و علاقمندان به این حوزه که با مشکل مالی رو به رو هستند قرار می دهم.

 


http://stnews.ir/content/news/94249/ نبوغ مخترع علی آبادی مورد توجه آلمانی ها قرار گرفت

چاپ خبر