انتقاد دانشجویان دانشگاه آزاد از وضعیت آموزش آنلاین

کد مطلب: 94908  |  تاريخ: دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۹  |  ساعت: ۱۲:۱۵


انتقاد دانشجویان دانشگاه آزاد از وضعیت آموزش آنلاین

به گفته دانشجویان این دانشگاه "دانشگاه آزاد مشکلات ریشه ای دارد که کرونا آن را تشدید کرده است. فضای آنلاین دانشجو را از فضای آموزش حضوری دور کرده و سطح سواد ها پایین آمده چرا که مبنای آموزش در دانشگاه آزاد حضوری است و اساتید اهتمام لازم برای آموزش های غیر حضوری و مجازی را ندارند. سیاست دانشگاه آزاد بر مبنای قبولی حداکثری است، اگر در دانشگاهی آمار قبولی پایین بیاید مدیریت زیر سوال می رود از این رو به اساتید گفته میشود که به اصطلاح با دانشجو راه بیایند و این موضوع خیلی هم برای دانشجو نامطلوب نیست ولی در کل سطح سواد دانشجو را پایین می آورد."

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری به سراغ دانشجویان دانشگاه های آزاد اسلامی استان تهران رفته و نظرات آنها را نسبت به کیفیت آموزش آنلاین جویا شده است.

به گفته این دانشجویان، دانشگاه آزاد مشکلات ریشه ای دارد که کرونا آن را تشدید کرده است. فضای آنلاین دانشجو را از فضای آموزش حضوری دور کرده و سطح سواد ها پایین آمده چرا که مبنای آموزش در دانشگاه آزاد حضوری است و اساتید اهتمام لازم برای آموزش های غیر حضوری و مجازی را ندارند. سیاست دانشگاه آزاد بر مبنای قبولی حداکثری است، اگر در دانشگاهی آمار قبولی پایین بیاید مدیریت زیر سوال می رود از این رو به اساتید گفته میشود که به اصطلاح با دانشجو راه بیایند و این موضوع خیلی هم برای دانشجو نامطلوب نیست ولی در کل سطح سواد دانشجو را پایین می آورد.

نبود زیر ساخت های لازم برای کلاس های مجازی از مشکلات عمده دانشگاه آزاد است، البته وضیت نسبت به ترم گذشته خیلی بهتر شده ولی قطعی سایت و پشتیبانی ضعیف، به همراه مشکل سرعت اینترنت، چالش دانشجو ها را دو چندان کرده است. 

این دانشجوها از دیگر مشکلات کلاسها را نداشتن تسلط اساتید به آموزش های اینترنتی دانسته و گفتند از یک سو سرعت کم اینترنت از سوی دیگر مشکلات جدی سایت دانشگاه و عدم آشنایی کامل اساتید با نحوه کار و آموزش آنلاین، بر مشکلات ما افزوده است. همچنین درک مطلب در کلاس انلاین سخت تر است و دانشجو به جز درس خواندن دغدغه گوشی خوب و اینترنت پر سرعت دارد. در این میان سو مدیریت سیستم آموزشی مانند مسئول آموزش، برنامه ریز و مسئول گروه نیز به چشم میخورد.

به گفته دانشجو ها که تقریبا سه ترم را در شرایط  کرونایی به صورت انلاین درس میخوانند، کیفیت کار علمی و پژوهشی به شدت در بین دانشجویان این دانشگاه پایین آمده و متاسفانه تعدادی از آنها اذعان داشتند که به کل کار پژوهشی در دانشگاهشان تعطیل است و حتی کوچکترین فراخوان برای یک کار علمی ندارند.

آنطور که پیداست مطالبه گری در بین دانشجویان دانشگاه آزاد کم شده و به طبع آن وقتی مطالبه گری از سوی دانشجو نباشد اساتید هم وقت کمتری برای کلاس ها گذاشته و به این ترتیب هم سطح سواد دانشجو کم میشود و هم اساتید.

تعدادی از دانشجو ها معتقد بودند که با توجه به شیب نزولی کرونا امکان برگزاری کلاس ها به صورت حضوری برای دانشگاه آزاد  وجود دارد و از مجازی بودن کلاس ها فقط دانشجو متضرر میشود.

در این میان بودند دانشجویانی که اعتقاد داشتند، دانشجو خودش باید اهل علم وپژوهش باشد و بدنبال کسب آن باشد و از استاد مطالبه کند. به گفته آنان استاد وقت خود را برای کلاس های مجازی حتی بیشتر از کلاس های حضوری میگذارد و در اینجا خود دانشجو مقصر است و اگر دانشجو بگوید من چیزی یاد نگرفتم بی انصافی محض کرده است.

دانشجویان همچنین تصریح کردند: در کل سیاست کلی دانشگاه آزاد چون برنامه ریزی غلط دارند همیشه با مشکلات و چالش ها همراه است. در دانشگاه آزاد اکثر معدل ها بالای 17 است ولی در واقعیت سطح سواد کمی دارد و این بدلیل نحوه پذیرش دانشگاه آزاد است که ورودی راحتی دارد. در واقع دانشجوی دانشگاه آزاد از نظر سواد در مقایسه با دیگر دانشگاه ها سطح پایین دارد و این تفاوت بسیار فاحش است. اساتید مجبورند برای امتحانات جزوه بدهند چرا که اگر کتاب معرفی کنند کسی نمیخواند. در آزمون های مجازی با اینکه مدت زمان پاسخگویی کم است ولی باز هم امکان تقلب وجود دارد، از این رو  نمرات در آزمون های انلاین واقعی نیستند .

دانشگاه کانون آینده ساز انقلاب است، دانشگاه در درجه اول قبل از اینکه مکان آموزشی و علمی باشد یک مکان فرهنگی و تربیتی است که قطعا با مجازی شدن، این کارکرد کم رنگ شده است چرا که گفتمان سازی به خوبی صورت نمیگیرد. / انتهای پیام

 


http://stnews.ir/content/news/94908/انتقاد دانشجویان دانشگاه آزاد از وضعیت آموزش آنلاین

چاپ خبر