مهندسین امروز، میراث داران دانش و تمدن ايراني

کد مطلب: 94988  |  تاريخ: سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۷:۲۵


مهندسین امروز، میراث داران دانش و تمدن ايراني

هادیان گفت: روز مهندس به تمام کسانی که مهندسی را درک کردند، به تمام کسانی که پلی ساختند از انتهای بن بست کوچه ی رفاه تا بیکران، به تمام کسانی که خود را شبانه روز وقف کردند تا همگان شبانه روزی روشن داشته باشند، به تمام کسانی که لذتش را فهمیدند نه آنان که تنها به نامش خوانده شدند، مبارک.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از شیراز، پنجم اسفندماه را به منظور ارج نهادن به تلاش های خواجه نصیرالدین طوسی، روز مهندس نام گذاری کرده اند.

محمد بن حسن جهرودی طوسی مشهور به خواجه نصیرالدین طوسی در تاریخ 15 جمادی الاول 598 هجری قمری در طوس متولد شد. او به تحصیل دانش علاقه زیادی داشت و از دوران کودکی جوانی در علوم ریاضی و نجوم و حکمت سرآمدو از دانشمندان معروف زمان خود شد.

طوسی یکی از سرشناس‌ترین و با نفوذترین چهره‌های تاریخ فکری اسلامی است.  اما تلاش های او در علم ریاضیات و ستاره شناسی و تاثیر گذاری اش در میان فلاسفه و ریاضدانان باعث شده تا روز پنجم اسفند به منظور بزرگداشت این دانشمند روز مهندس نامیده شود.

محسن هادیان در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری با تبریک روز مهندس اظهار داشت: اگر بخواهیم تعریفی از مهندس داشته باشیم، در ابتدا مهندس به کسی گفته می‌شد که ماشین‌های نظامی را می‌راند. مفهوم مهندس غیر نظامی در قرن شانزدهم در هلند متولد و به سازندگان پل‌ها وجاده‌ها نسبت داده می‌شد، سپس این کلمه در سایر کشورها هم ظاهر شد.

 

وی ادامه داد: جايگاه رفيع مهندس و مهندسي در انديشه و تاريخ كشور عزيزمان يادآور ابتكار، آفرينش، خلاقيت و زمينه‌ساز رشد و پيشرفت كشور درطول اعصار بوده و مي باشد.

هادیان تصریح کرد: بدون تردید غرور انگيز است که مهندسین امروز، به عنوان میراث داران دانش و تمدن ايراني، پای در راه این بزرگان نهاده و هر چه در توان دارند برای ساختن و پرداختن این سرزمین کهن به میدان آورند.و فرهنگ وتمدن غني ايراني اسلاميمان را با دنياي امروز در آميخته وشاهد نوآوري ورشد اين حرفه باشيم.

وی در پایان گفت: روز مهندس به تمام کسانی که مهندسی را درک کردند، به تمام کسانی که پلی ساختند از انتهای بن بست کوچه ی رفاه تا بیکران، به تمام کسانی که خود را شبانه روز وقف کردند تا همگان شبانه روزی روشن داشته باشند، به تمام کسانی که لذتش را فهمیدند نه آنان که تنها به نامش خوانده شدند، مبارک.

 

انتهای پیام/

 

 


http://stnews.ir/content/news/94988/مهندسین امروز، میراث داران دانش و تمدن ايراني

چاپ خبر