مهندس، یا راهی می‌یابد یا راهی می‌سازد

کد مطلب: 94989  |  تاريخ: سه شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۹  |  ساعت: ۰۷:۳۱


مهندس، یا راهی می‌یابد یا راهی می‌سازد

پنجم اسفندماه، روز مهندس مبارک باد.

کرونا راه مهندسان  این مرز و بوم را هم در این روزگار نتوانست مسدود نماید

در جهان چیزی گران بهاتر از انسان و در انسان چیزی گران بهاتر از اندیشه نیست. بعد از عظمت هستی و زیباییهای خالق آنچه ساخته بشر است و نظرها را به خود جلب می نماید حاصل اندیشه و فکر مهندس است و شکوه هر سرزمین مدیون دست توانای اوست.

 

چرا ۵ اسفند به نام روز مهندس مزین گردید؟

خواجه نصیرالدین طوسی از دانشمندانی است که باید برای او از واژه ی علامه دهر استفاده نمود؛ زیرا این دانشمند در علومی همچون فلسفه ،فقه، ستاره شناسی،  ریاضی، پزشکی، معماری و نجوم به درجه ی دانشمندی رسیده بود. و در تخصص های خود خدمات زیادی به جهانیان ارائه کرده است به طوری که در قرن 16 میلادی کتاب های مثلثات او در فرانسه ترجمه شد و یکی از گسترش دهندگان این علم بود.

یکی از مهمترین متون کلامی شیعه “تجرید الاعتقاد” اثری از خواجه نصیر است. ایشان کوشید تا با استفاده از آرای فلسفی ابن سینا کلام شیعه را بر برهان های عقلی مبتنی کرد.

 

 پس به پاسداشت از این اندیشه ورز ایرانی، روز در تقویم ایرانی به یاد این داشنمند بزرگ به عنوان روز مهندسی نام گذاری گردید.

چندین سال است که در این ایام مراسمهای گوناگون  در جوامع مهندسی منعقد می گردد تا فرصتی باشد که از این مهندسان که یا راهی می یابند و یا راهی را می سازند قدرشناسی گردد.

اما کرونا راه مهندسان  این مرز و بوم را هم در این روزگار نتوانست مسدود نماید و مهندسان بسیجی امروز را هم با استفاده از تکنولوژی فناوری اطلاعات  به سبک و سیاق کرونا یی و با فاصله گذاری اجتماعی  در همایشی کشوری دور هم جمع خواهند شد تا علی رغم همه کمبودها و سختیها اعلام نمایند ما می توانیم.

 

مهندس روزت مبارک

 

مهرآفرین وثوقی

انتهای پیام/


http://stnews.ir/content/news/94989/مهندس، یا راهی می‌یابد یا راهی می‌سازد

چاپ خبر