روز جهانی بهداشت: با هم برای جهانی عادلانه تر و سالم

کد مطلب: 95581  |  تاريخ: چهارشنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۰  |  ساعت: ۱۹:۳۰


روز جهانی بهداشت: با هم برای جهانی عادلانه تر و سالم

روز جهانی بهداشت در ۱۸ فروردین ( در ۷ آوریل ۲۰۲۱) تحت عنوان "با هم برای جهانی عادلانه تر و سالم" نام گذاری شده است.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اردبیل؛ سلامتی فقط مربوط به بهزیستی جسمی نیست بلکه جنبه های روحی و اجتماعی نیز دارد. گفته می شود فردی در صورت داشتن هر سه مورد، فرد سالم است. طبق WHO ، سلامت در سعادت و رفاه انسان نقش اساسی دارد. همچنین از آنجا که جمعیت های سالم عمر طولانی تر و بهره وری بالاتری دارند ، این سهم مهمی در پیشرفت اقتصادی دارد.

در سال ۱۹۴۸، سازمان بهداشت جهانی اولین مجمع جهانی بهداشت را برگزار کرد، مجمع تصمیم گرفت که از سال ۱۹۵۰ به بعد، هفتم آوریل هر سال به عنوان روز جهانی بهداشت نامگذاری و تعیین شود.

ایران در ۲۳نوامبر ۱۹۴۶، به عضویت این سازمان درآمد و همه ساله در اجلاس سالیانه آن و در کمیته منطقه ای در گروه مدیترانه شرقی شرکت داشته است.

هر سال ، سازمان بهداشت جهانی (WHO) موضوعی را انتخاب می کند که یک حوزه اولویت دار بهداشت عمومی را برجسته می کند. موضوع روز جهانی آگاهی از سلامت امسال ساخت جهانی عادلانه و سالم است.

در 7 آوریل 2021 ، روز جهانی بهداشت تحت عنوان "با هم برای جهانی عادلانه تر و سالم" نام گذاری شده است. به همین مناسبت، سازمان بهداشت جهانی (WHO) خواستار اقدام فوری برای از بین بردن نابرابری های بهداشتی و بسیج اقدامات برای دستیابی به سلامتی بهتر برای همه است.

Theme of world health day 2021 | Latest News on Theme-of-world-health-day- 2021 | Breaking Stories and Opinion Articles - Firstpost

در سالهای اخیر ، کشورهای در اقیانوس آرام غربی رشد سریع اقتصادی ، مهاجرت و شهرنشینی را تجربه کرده اند. این فرصت را برای زندگی بهتر برای بسیاری ایجاد کرد ، اما دیگران را پشت سر گذاشت. همه گیری COVID-19 دستاوردهای بهداشتی اخیر را کاهش داده ، افراد بیشتری را به فقر و عدم امنیت غذایی سوق داده و نابرابری های جنسیتی ، اجتماعی و بهداشتی را تقویت کرده است.

جهان هنوز جهانی نابرابر است. مکان هایی که ما در آن زندگی می کنیم ، کار می کنیم و بازی می کنیم ، ممکن است دستیابی به توانایی کامل سلامتی برای بعضی ها دشوار باشد ، در حالی که دیگران رشد می کنند. نابرابری های بهداشتی نه تنها ناعادلانه است ، بلکه پیشرفت های انجام شده تاکنون را نیز تهدید می کند و به جای شکافهای محدود در سهام ، امکان گسترش و گسترش دارد.

با این حال ، نابرابری های بهداشتی با استراتژی هایی که توجه بیشتری به بهبود عدالت سلامت ، به ویژه برای آسیب پذیرترین و حاشیه نشین ترین گروه ها دارد ، قابل پیشگیری هستند. COVID-19 به سختی به همه کشورها ضربه زده است ، اما تأثیر آن در همه جوامعی که قبلاً آسیب پذیر بوده اند ، بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند و احتمال دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی با کیفیت کمتر است و عواقب نامطلوبی را نیز تجربه می کنند ، بیشترین تأثیر را داشته است.

سلامتی یک حق اساسی بشر است. هر فردی بدون توجه به سن ، جنسیت ، قومیت ، معلولیت ، وضعیت اقتصادی یا شغل خود سزاوار زندگی سالم است. پیشرفت در زمینه مقابله با ناهماهنگی های بهداشتی در سراسر جهان کند بوده است ، از جمله در منطقه ای که بسیاری از کشورها در آن زندگی می کنند در حال تجربه موارد اضطراری و درگیری هستند و ما بیشترین تعداد آوارگان را در جهان داریم.

دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان - اخبار > روز جهانی  بهداشت(سلامت)

علاوه بر درگیری ، عوامل مختلفی در نابرابری هایی مانند فقر ، بیکاری ، چالش های زیست محیطی ، نابرابری های جنسیتی و اخیراً بیماری همه گیر COVID-19 نقش دارند. همه این عوامل و سایر عوامل بر ارائه خدمات به جوامع و در نهایت سلامت و رفاه آنها تاثیر منفی دارند.

به همین دلیل است که از مسئولین خواسته شده است که اطمینان حاصل کنند که جوامع در فرایندهای تصمیم گیری پیشتاز هستند زیرا همه به سمت آینده ای جدید حرکت می کنند و همه افراد دارای شرایط زندگی و کار هستند که برای سلامتی مناسب است. در عین حال ، از مسئولین می خواهند که نابرابری های بهداشتی را کنترل کنند و اطمینان حاصل کنند که همه افراد بسته به نیازها و ارزشهای خود در جوامع خود قادر به دسترسی به خدمات بهداشتی با کیفیت هستند.

 


http://stnews.ir/content/news/95581/روز جهانی بهداشت: با هم برای جهانی عادلانه تر و سالم

چاپ خبر