ویروس جدیدی که باعث می‌شود مبتلایان رنگ‌های جدید ببیند+عکس

کد مطلب: 95693  |  تاريخ: شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۰  |  ساعت: ۱۱:۱۰


ویروس جدیدی که باعث می‌شود مبتلایان رنگ‌های جدید ببیند+عکس

ویروس جدیدی شناسایی شده که عامل نوعی توهم رنگی در افراد می شود.

یک توهم نوری کلاسیک پس از اینکه اخیرا دوباره در شبکه اجتماعی تیک تاک وایرال شد تبدیل به موضوعی در مباحث علمی شده است. این توهم که معروف به توهم واقعی رنگ‌ فیروزه‌ای شناخته می شود، این ادعا را مطرح می‌کند که این توهم باعث می‌شود رنگی را نشان می‌دهد که چشمان شما قبلا هرگز ندیده‌اند. این ادعا کمی گمراه کننده است، اما درون خود حاوی برخی از حقایق بسیار عجیب و جالب درمورد ماهیت ادراک رنگ را برجسته می‌کند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری و به نقل از IFL science، نحوه کار این توهم این شکلی است، شما باید حداقل 30 ثانیه به نقطه‌ای درون یک دایره قرمز خیره می‌شوید، سپس چشمان خود را محکم ببندید. اگر دستورالعمل‌ها را به درستی دنبال کرده‌ باشید، باید یک کره آبی درخشان را ببینید، رنگ این گوی درواقع فیروزه‌ای خواهد بود.

شواهدی علمی جدیدی درباره توهم دیدن رنگ‌ها بدست آمده است

ممکن است، از خود بپرسید چرا خیره شدن به یک نقطه سفید در دایره قرمز باعث می‌شود هنگام بستن چشمان خود تبدیل به یک گوی به رنگ فیروزه‌ای شود. این تصویربرداری درواقع نتیجه فعالیت باقیمانده سلول‌های عصبی پشت چشم شما است.

بیشتر انسان‌ها رنگ را از طریق سه نوع سلول مخروطی در شبکیه درک می‌کنند که هر یک از آنها به طول موجهای مختلف نور پاسخ می‌دهند. اگر مدتی به یک رنگ روشن مثلا قرمز خیر شوید، مخروط‌هایی که مسئول نشان دادن رنگ قرمز هستند، بیش از حد تحریک شده، تخلیه و حساسیت زدایی می‌شوند. وقتی نگاهتان را دور می‌کند. در نتیحه تصویری بار رنگ‌های معکوس نسبت به تصویر اصلی دریافت می‌شود.

انتهای پیام/

تیمور خسروی


http://stnews.ir/content/news/95693/ویروس جدیدی که باعث می‌شود مبتلایان رنگ‌های جدید ببیند+عکس

چاپ خبر