کرونا را فراموش نکنیم

کد مطلب: 96968  |  تاريخ: دوشنبه ۲۱ تیر ۱۴۰۰  |  ساعت: ۱۴:۳۳


یادداشت:

کرونا را فراموش نکنیم

نگاهی گذرا به مرکز و بازار شهر ایلام و ازدحام مردم در اماکن پر تردد، بی میلی آنان به رعایت پروتکل های بهداشتی را تداعی می سازد ،انگار فراموش کرده اند که کرونا هنوز می تازد.

یادداشت:فرشته نیازی

 با وجود شروع موج جدید و خطرناک کرونا درکشور با عنوان"کرونا دلتا"، که به عقیده ستاد ملی مبارزه با کرونا، بسیار خطرناک تر از گونه های قبلی است، عادی انگاری آن توسط مردم به بحران جدیدی برای ستاد بحران تبدیل شده است .

نگاهی گذرا به مرکز و بازار شهر ایلام و ازدحام مردم در اماکن پر تردد، بی میلی آنان به رعایت پروتکل های بهداشتی را تداعی می سازد .انگار مردم فراموش کرده اند که در استان کوچکی همچون ایلام، در کمتر از دو سال بیش از هشتصد عزیز را از دست داده ایم، انگار خاطرات وحشتناک  مرگ و میر در آبان 99 را فراموش کرده اند.انگار مردم به زندگی عادی خود برگشته اند و انگار نه انگار که این موج پنجم چند ده برابر خطرناکتر از موجهای قبلی است.

سر صحبت بعضی ها تاریخ مراسم عروسی دوستانشان است و بعضی دیگر از مراسم چله و سالگرد عزیزانشان می گویند.مردم فراموش کرده اند که کادر درمان ما قریب به دوسال است، رنگ آرامش لحظه ای و خلوتی مراکز درمانی را ندیده اند. مردم عهدشان در اسفند سال 98 را فراموش کرده اند.ما عهد بستیم کرونا را شکست دهیم نه کادر درمان را.

خانم سالخورده ای که با وجود گرمای بالای40 درجه، دو ماسک بر صورت دارد می گوید، من سال گذشته درد و رنج کرونا را به چشم خود دیدم، هر روز هزار بار تا آستانه مرگ پیش رفتم، اما خداوند به من عمر دوباره بخشید و عهد بستم تا پایان کرونا و اعلام عمومی، ماسک بر روی صورتم باشد.

خانم جوانی که عرق پیشانیش از روی شیلد صورتش جاری شده است، از مرگ دوست جوانش بر اثر کرونا سخن گفت و اعلام کرد:کرونا هر بار خطرناک تر می شود، هیچگاه روی خوشی به مردم نشان نداده است و تا پایان کرونا به خاطر سلامتی عزیزانش از ماسک و شیلد و دستکش استفاده می کند.

چند جوان دیگر که بصورت فشرده بر روی صندلی پیاده راه طالقانی ایلام نشسته اند و هیچکدام ماسکی بر روی صورت ندارند، وسط صحبت یکدیگر می پرند، اما مفهوم صحبتهایشان، بی توجهی به کرونا و قبول نداشتن این بیماری است.

یکی از آنها می گوید، بیماری کرونا آنفلانزایی است که اگر ریه فرد مشکل داشته باشد، به سبب اضطراب و استرسی که سایرین بر او وارد می کنند عود کرده و کشنده می شود، والا هیچ خطری برای مردم ندارد.

کاسبی که گوشه ی خیابان ماسک می فروشد اما خود بدون ماسک است می گوید؛ این بسته های ماسک را بفروشم دیگر به کاسبی ماسک نخواهم پرداخت.چراکه به عقیده او پایان عمر ماسک است و با واکسینه شدن مردم، دیگر ماسک برای او درآمدزایی نخواهد داشت .

اما نگاهی به آمار صعودی مبتلایان به کرونا و واکسینه شدن درصد بسیار اندکی از مردم کشور نشان می دهد که هنوز در حاشیه امنی قرار نگرفته ایم. شرایط حاد کرونایی استان ایلام نیازمند توجه همگانی مردم و مسئولان است و می بایست با خرد جمعی، تمکین از قوانین و رعایت پروتکل های بهداشتی، زمینه خروج و مهار این بیماری را فراهم آوریم.

انتهای پیام/

خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری استان ایلام: فرشته نیازی

 


http://stnews.ir/content/news/96968/کرونا را فراموش نکنیم

چاپ خبر