کارایی واکسن علیه سرطان‌های ارثی اثبات شد

کد مطلب: 97293  |  تاريخ: چهارشنبه ۶ مرداد ۱۴۰۰  |  ساعت: ۱۷:۴۸


دانشمندان مرکز تحقیقات سرطان آلمان گزارش کردند؛

کارایی واکسن علیه سرطان‌های ارثی اثبات شد

دانشمندان مرکز تحقیقات سرطان آلمان و بیمارستان دانشگاه هایدلبرگ برای اولین بار توانستند با واکسیناسیون محافظتی توسعه سرطان ارثی روده بزرگ را به تأخیر بیندازند، بنابراین واکسیناسیون علیه سرطان‌های ارثی مفهوم امیدوار کننده‌ای است که اکنون می‌خواهیم آن را بیشتر به کاربردهای بالینی منتقل کنیم..

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری از اصفهان به نقل از تکنولوژی نت ورک؛ دانشمندان مرکز تحقیقات سرطان آلمان و بیمارستان دانشگاه هایدلبرگ برای اولین بار توانستند با واکسیناسیون محافظتی توسعه سرطان ارثی روده بزرگ را به تأخیر بیندازند. موش‌هایی با استعداد ارثی به سرطان روده بزرگ پس از واکسیناسیون به طور قابل توجهی بیشتر از حیوانات واکسینه نشده زنده ماندند. ترکیب واکسیناسیون با داروی ضد التهاب باعث افزایش اثر محافظتی می‌شود. آنها اعلام کردند واکسیناسیون علیه سرطان‌های ارثی مفهوم امیدوار کننده‌ای است که به مرحله بالینی منتقل می‌شود.

در سرطان‌های ناپایدار موسوم به ریز ماهواره، یک سیستم مهم ترمیم سلولی که به طور معمول خطاهای کوچک DANN را تصحیح می کند ، شکست خورده است. اگر چنین نقص های DNA اصلاح نشده باقی بماند ، کل طرح پروتئین می تواند از همگام شود. سلول ها سپس ساختارهای پروتئینی جدیدی ایجاد می کنند ، اصطلاحاً نئوآنتی ژن ها ، که اغلب توسط سیستم ایمنی بدن به عنوان خارجی شناخته می شوند.

تومورهای ناپایدار میکرو ماهواره  (MSI) میتوانند خود به خود یا در نتیجه استعداد ارثیT سندرم لینچ ایجاد شوند. حدود یک چهارم تومورهای MSI روده بزرگ ناشی از سندرم لینچ است. حدود نیمی از مبتلایان در طول زندگی خود به سرطان مبتلا می شوند.

یک تیم به سرپرستی مگنوس فون کنبل دوبریتز ، که ریاست یک بخش تحقیقاتی مستقر در بیمارستان دانشگاه هایدلبرگ و مرکز تحقیقات سرطان آلمان را دارد، در سال‌های طولانی کارهای مقدماتی توانسته است نشان دهد که بسیاری از بیماران مبتلا به سندرم لینچ جهش‌های یکسانی دارند و بنابراین نئوآنتیژن های یکسان در تومورهای خود.

ماتیاس کلور، که تحقیق در مورد واکسن‌های پیشگیرانه در سندرم لینچ را رهبری می‌کند، می‌گوید: "بنابراین ما می‌خواستیم آزمایش کنیم که آیا چنین نئوآنتی ژن‌هایی که مرتباً اتفاق می‌‌افتند قادر به فعال کردن سیستم ایمنی در برابر سلول‌های تومور به عنوان یک واکسن محافظ هستند و از این طریق از پیشرفت سرطان جلوگیری می‌کنند".

یک آزمایش بالینی فاز I / IIa که توسط محققان هایدلبرگ در مورد ایمنی و اثر ایمنی این واکسیناسیون آغاز و قبلاً با موفقیت در بیمارستان نورث وست فرانکفورت انجام شده است. این که آیا این واکسیناسیون واقعاً می‌تواند از بروز تومور جلوگیری کرده و بقای بیمار را طولانی کند، فقط چند سال دیگر مشخص خواهد شد.

اما تیم تحت رهبری فون کنبل دوبریتز و کلور در حال حاضر به مرحله مهمی در راه واکسیناسیون سرطان دست یافته‌اند. محققان با کارهای فعلی خود برای اولین بار در یک مدل حیوانی نشان داده‌اند که واکسیناسیون محافظتی با نئوآنتی ژن‌های معمولی MSI می‌تواند در برابر سرطان محافظت کند. برای این منظور، تیم تحقیق یک گونه موش را مورد بررسی قرار داد که در نتیجه نقص در آنزیم‌های ترمیم DNA در افرادی که از سندرم لینچ رنج می‌برند، سرطان روده بزرگ ایجاد می‌کند. در"موش لینچ" از شش ماهگی تومورها را  در روده  توسعه داده و چند هفته یا چند ماه بعد می‌میرند.

تیم هایدلبرگ با همکاری استیون لیپکین از کالج پزشکی ویل کورنل در نیویورک و همکاران دیگر موسسات تحقیقاتی ایالات متحده، ساختارهای مختلف پروتئینی را در موش‌های لینچ شناسایی کرد که در نتیجه نقص DNA رخ می‌دهد. یک الگوریتم ویژه پیش‌بینی کرد که کدام یک از این نئوآنتی‌ژن‌ها می‌توانند باعث ایجاد پاسخ ایمنی قوی در موش‌ها شوند. در نهایت چهار پپتید واکسن برای آزمایش انتخاب شدند.

موش‌های واکسینه شده به طور متوسط ​​351 روز زنده مانده بودند، در حالی که حیوانات واکسینه نشده فقط 263 روز زنده مانده بودند. همچنین توده تومور در حیوانات واکسینه شده به طور قابل توجهی کمتر بود. اگر موش‌ها علاوه بر واکسن، داروی ناپروکسن نیز دریافت کنند، این امر اثر پیشگیرانه واکسیناسیون را بیشتر می‌کند. ناپروکسن ضد التهاب و مسکن است که مانند آسپرین در گروه داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAIDs) قرار دارد. در حال حاضر عوامل این گروه برای پیشگیری شیمیایی از سرطان روده بزرگ در بیماران مبتلا به سندرم لینچ در برخی از کشورها توصیه میشود.

مگنوس فون کنبل دوبریتز توضیح می‌دهد: "حتی در موش‌های واکسینه نشده لینچ، ما دیده‌ایم که سیستم ایمنی بدن در برابر چهار نئوآنتی ژن فعال است." "بنابراین واکسیناسیون ما پاسخ ایمنی طبیعی موجود در برابر سلول‌های سرطانی را افزایش می‌دهد."

 

برای اولین بار، کارایی واکسیناسیون با نئوآنتی‌ژن‌ها در برابر سرطان اثبات شد

ماتیاس کلور تأکید می‌کند: "ما برای اولین بار در ارگانیسم زنده توانستیم ثابت کنیم که واکسیناسیون با نئوآنتی‌ژن‌ها در برابر سرطان محافظت می‌کند" نتایج نشان می‌دهد که واکسیناسیون علیه سرطان‌های ارثی مفهوم امیدوار کننده‌ای است که اکنون می‌خواهیم آن را بیشتر به کاربردهای بالینی منتقل کنیم. "

انتهای پیام/

معصومه صادقی

https://www.technologynetworks.com/tn/news/colorectal-cancer-vaccine-successful-in-mice-351368


http://stnews.ir/content/news/97293/کارایی واکسن علیه سرطان‌های ارثی اثبات شد

چاپ خبر